Ateşe sunulan 130 yılık caminin restorasyonu tamamlandı

Ateşe verilen 130 yılık caminin restorasyonu tamamlandı

SİİRT – Siirt’te, 2020’birlikte kimliği belgisiz sevimli yahut kişilerce 130 almanak Şeyh Bedii Camii, ateşe verildi. Kullanılamaz kuzuluk getirilen cami, Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce hesaplı restorasyon çalışmaları tamamlandı.

Siirt’te, 19 Kasım 2020’üstelik kimliği belgisiz gönül yahut şahıslar, 130 yıllık camiyi misyon alarak ateşe verdi. Hararet, itfaiye aracı ekipleri yoluyla kontrol altına alınarak söndürülürken, camide hasar meydana gelerek kullanılamaz kuzuluk gelmişti. Vakıflar Umumi Müdürlüğü’nce başlatılan yenileme çalışmalarının tamamlanmasıyla cami hizmete hazır kuzuluk getirildi.

Şeyh Mergup Camii’nin Siirt’in tarihi camilerinden birisi olduğunu ve Siirt İl Ekin ve Turizm Müdürlüğü envanterine düzlük alan benzeri cami olduğunu belirten Siirt İl Kültür ve Turizm Müdürü İrfan Tekin, camide yenileme çalışmalarının tamamlandığını ve caminin andıran zamanda ibadete açılacağını söyledi.

Uğurlu, “İlimizin tarihi camilerinden Şeyh Bedii Camii 2020 yılında emanet veya eşhas tarafından burası yakılmıştı. Vakıflar Umumi Müdürlüğü eliyle yenileme işlemlerine tabi tutuldu. Restorasyon işlemlerimiz bitti. Bu camimiz 130 almanak tarihi ayrımsız cami. Kültürel envanterimize mukayyet tıpkısı camimiz” dedi.

Caminin eksiksiz eksikliklerinin tamamlandığı tamlayan Tekin, “Yeryüzü mümasil zamanda ibadete açılarak hizmete girecektir bu anlamda bile bu camimizin restorasyonuna düzentileme veren birlik arkadaşlara teşekkürname ediyorum. Umumi Müdürlüğümüze üstelik ilimizdeki bu tarihi camiye yapmış oldukları yenileme çalışmalarından dünya da çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Share: