Bakan Kirişci, Adana’da “Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda konuştu: (2)

Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Bu ülkeye ‘üretmiyor’ gelmek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu, üreticinin, cebin teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır.” dedi.

Kirişci, Çukurova Kalkınma Ajansında planlı “Ekincilik Sektörü Temsilcileri Toplantısı”nda, ekilmeyen alanların üretime geçirilmesini teşvik ettiklerini söyledi.

Bu konudaki çalışmaların kullanılmamış uygulamalarla süreceğini tabir fail Kirişci, “Sahiplik hakkı ile kullanma hakkını birbirinden ayıran, mal sahibini kıygın etmeden, kendi arazisine ahali koymadan ama buranın kullanımıyla ilgili hususu ayrımsız düzenleme çerçevesinde düzence altına alıyoruz. Bir şekilde, icap irsiyet anlaşmazlığı dolayısıyla gerekse da kırsaldan kente barhana etmiş amma geriye dönüp tarlasıyla, bağıyla, bahçesiyle ilgilenmeyen vatandaşlarımıza, bu alanlarda şayet 1 yıldan fazla istihsal faaliyetleriniz olmazsa biz bu alanları oradaki rayiç kıymet üzerinden kiralayacağız. Bu kiralama neticesinde oluşan arazi portföyünü oradaki üreticilerle paylaşacağız. Onlar dahi buralarda üretimlerini yapacak, biz de döneceğiz mal sahibinin namına icar bedelini yatırmış olacağız. Böylelikle lüzumlu kalıtım icap kırsaldan kente kafile marifetiyle şu anda ekilemeyen bütün alanları o ayrımsız yıldan ahir süreçte özgür suretle değerlendirilen alanlar haline getirmiş olacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Kirişci, ciddi ekincilik ürünlerinin yetiştirilmesinin önemini anlatarak, “Buğdayda kendimize yeterliliğimiz hamdolsun bu sene yüzdelik 102’ler düzeyinde. Rüşvet, çavdar, yulaf, tritikale kadar ürünlerle ilişik bile… Hele günâşık üstüne bu yıl üretimimiz, sabık yıla göre hem iklimsel etkilerden hem dahi vatandaşımızın ilgisinden dolayı bir hacim elan erdemli olacak inşallah.” dedi.

Ayçiçeğinde gümrük vergisi oranının artırılması

Ham çiçek yağı ithalatında makbul gümrük vergisi oranının yüzde 10’a yükseltildiğini anımsatan Kirişci, şöyle bitmeme etti:

“Hamdolsun, buğday, arpa, mısırla ilişik açıklamış olduğumuz fiyatlar bölgedeki ve ülkedeki hep üreticilerimizin memnuniyetine muhatap olmuştu. Yine bu nahiye amacıyla de heybetli olan gün çiçeği üstüne mazi gece itibarıyla fiyatlardaki gerilemeyi dikkate alarak biz, burada yüzde 10’luk tıpkısı özellikle olmamış yağına, çekirdeğin namına değil ithalatta yüzde 10’luk ayrımsız gümrük vergisi getirdik. Bu gümrük vergisiyle içerideki üreticilerimizin da kıygın edilmemesi ve ayçiçeğini mesabesinde pazara sunmalarına üstelik imkan sağlamış olduk. İnşallah bunun müspet neticelerini gücük sürede de görmüş olacağız.”

Kirişci, tarımın, aut ticaret açığı verilmeyen oylumlu sektörlerden olduğunu anlatım ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ekincilik sektöründe 6,5-7 milyar dolarlık fazlamız var. İhracatın ithalatı istikbal oranı yüzde 128. en üst verilere göre söylüyorum, bizim ihracatımız, zımnında da ihraç ettiğimiz ülkeleri doyuran bire bir üreticimiz var. Bu ülkeye ‘üretmiyor’ emreylemek abesle iştigaldir ve hadsizliktir. Bu üreticinin, cebin teri döken insanlarımızın emeklerine saygısızlıktır. Bunu bir meslek insanı, yurttaş, Tarım ve Orman Bakanı namına katiyen kabul etmiyorum. Bu ülkenin üreticisi, pandemide kişi emsalleri evlerinden çıkmazken ‘Yararlı ben tarlaya, ur, bahçeye gideceğim, ahırda, kümeste öz faaliyetlerimi sürdüreceğim’ demiştir, adeta Kovid-19’a vadi okumuştur ama istihsal faaliyetlerini sürdürmüştür. Zımnında üretmeye bitmeme eden bu üreticiye bizim tek şekilde yanlışlık yapmamamız gerekir.”

Istihsal planlaması yapılacağını vurgulayan Bakan Kirişci, planlamada yer kabiliyeti, abuhava değerleri, pazar şartları ve endüstri altyapısı üzere çok sayıda etkenin dikkate alınacağını aktardı.

Planlamanın “kıvrak” ahenktar olacağını dile getiren Kirişci, “Atak pratikte alana ne ekebileceğini, ekmeyeceğini yetiştirici görecek. Uzak mı bu? Hayır. İnşallah 1 Ekim’birlikte ÇKS işleyişinin e-Heybet üzerinden yürütülmesi dijitalleşme ve vatandaşa konfor terazi hesabına şüphesiz benzeri adımsa, tıpkı şekilde bizim atacağımız bu adımla de üreticimizi kıygın etmeden, sıkıntıya sokmadan onun üretmesini sağlayacağız.” ifadesini kullandı.

Kirişci, müstahsil üzere geliştirilen Dirimlik Esirgeme Sigortası’nın Konya’dahi uygulanmaya başlandığını anımsatarak, bunu destekleyeceklerini vurguladı.

“Şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz tıpkısı madde namevcut”

Dünyada, gaz, süt ve matbu kabil girdilerde çoğalma olduğunu söyleyen Nazır Kirişci, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın ihtimal de halen yer çap tabii gazını alıyoruz, akaryakıtla ait genel namına dünya fiyatlarıyla koşut gidiyor. Rusya ve sair ülkelerle olan ilişkilerimizden kontekst üstelik ak yazılı olan ülkelerden birisiyiz. Antalya’daki turizmciler, hayat başı 580 avro veren Almanya’nın kişi ülkesinin dışına götürmek istediği Almanları, Hollandalıları, Belçikalıları, Fransızları bekliyorlar. Bu ülkede insanlarımızın böyle aynı kaygısı, endişesi var mı? Hamdolsun bulunmayan. Aynı pandemide olmadığı gibi. Şu anda de tek şeyin eksikliği namevcut. Bize, geldiğimiz günlerde ayçiçeğiyle ilişkin ufak bire bir yönlendirme yapmaya kalktılar. Onlar birlikte lazım cevabı aldılar. Şu anda, ‘şu ürünün raflarda eksikliği var’ dediğimiz gelişigüzel husus namevcut.”

Ecrimisille üretime düzenleme getirilecek

Kirişci, ecrimisil yöntemiyle üretim yapanların birlikte desteklerden yararlanmasını hedeflediklerini belirterek, “Ecrimisil ile üretim eden kardeşlerimiz var. Bunlar, Maraba Taşıt Sistemi’ne giremedikleri amacıyla desteklemelerden yararlanamıyorlar. Biz, Meclisin açılışıyla, tıpkı değişiklikle inşallah ‘bakanlığımızın herhangi bir kaydı dikkate alınarak’ diye düzenlemiş olacağız. Bu da bence üreticilerimiz adına önemli bire bir yarar olacak.” dedi.

Türkiye’nin akarsu ürünleri ihracatına dahi değinen Kirişci, “Akarsu ürünleri denilince bir vakitler gülüp geçilirdi. Bugün 1,4 bilyon dolarlık 2021 yılı ihracatı, 200 milyon dolarlık ithalatı, açık olarak birlikte 1,2 milyar dolarlık dahası olan ayrımsız devir. 2022 üzere hedefimiz 1,5 bilyon dolar, 2023 üzere ise 2 bilyon dolarlık ayrımsız hedefi öngörüyoruz. Bu dayanılmaz ayrımsız hedef. Düne göre bugünkü geldiğimiz dideban çokça mehabetli.” diye konuştu.

Konuşmaların arkası sıra Adana Çitçiler Birliği Başkanı Mutlu Akla Yatkın, Nazır Kirişci’ye ihracatına başlanacak limonlardan ödül etti.

Basına mecbur devam fail toplantıya Vali Süleyman Elban, Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcıları İbrahim Yumaklı ve Veysel Tiryaki ile AK Parti Adana Milletvekili Abdullah Akilane dahi katıldı.

(Bitti)

Share: