Bartın haberleri | TBMM Genel Kurulunda Amasra’daki eroin kazası görüşülüyor

MHP Umumi Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Amasra’daki maden kazasına ilişik, “Vacip tahkikatın yapılarak, varsa eksik, günah yahut ihmallerin tayin edilmesini, sorumluların de hususiyet önüne çıkarılmasını herkesten çok istemekteyiz.” dedi.

Durmaz, TBMM Umumi Kurulunda, Erke ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in, Amasra’daki maden kazası konusunda bilgilendirme yapmasının peşi sıra grubu adına söz aldı.

Maden ocağında yaşanan facianın haberini aldıktan bilahare MHP Umumi Başkanı Büyüklük Bahçeli’nin talimatları doğrultusunda bölgeye gittiklerini anımsatan Durmaz, Erke ve Tabii Kaynakları Bakanı Dönmez’in yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Iş ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilim Adamı ile görüştüklerini belirtti.

Kazanın adli ve yönetsel açıdan parçalanmamış boyutlarıyla araştırılacağını dile getiren Durmaz, “Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcılığı aracılığıyla başlatılan soruşturma kapsamında mecmu taharri ve ahali koyma işlemlerinin tamamlandığı bilgisine ulaştık. Elbette giden canlarımız et kafalı gelmeyecek, teessürat silinmeyecek. Ancak kafalarda soru işareti kalmaması, boşlama veya kusur varsa bunun ortaya çıkarılması ve sorumluların belirleme edilmesi açısından bu etraflı anket serencam merhale önemlidir. Grizu patlaması saraka konusuysa, sensörlerin durumu ve takdir özne teknik elemanların değerlendirmeleri kesin incelenecektir.” diye konuştu.

Durmaz, MHP yerine konuyu hem adli ve yönetimsel soruşturma boyutuyla hem de kurulması memul Meclis Araştırı Komisyonu marifetiyle yakından takip edeceklerini söyledi.

Böyle zamanlarda teessürat üzerinden politik hesap yahut menfaat ummanın katiyen akseptans edilemeyeceğini vurgulayan Durmaz, şunları kaydetti:

“Henüz acılarımız haddinden fazla tazeyken, henüz patlama yıpranmamış olmuşken, henüz işçilerimiz arazi altından bile çıkarılmamışken Sayıştay’ın 2017 ve 2019 raporlarında Amasra Müessese Müdürlüğü ile ilişkin bölümleri larpadak servis yazar suçlu ve sorumlu arayışına girenlerin önü arkası sunturlu araştırılmalıdır. 2 asra yaklaşan bir deneyime ehil olan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve deneyimli personeli, Sayıştay raporlarının sonucunda hangi yapmaları gerektiğini ve ne tedbirleri alacaklarını tabiatıyla hepimizden henüz gür bilmektedir. Burada Sayıştay raporlarını es geçtiğimiz, denetleme faaliyetlerini görmezden geldiğimiz banko düşünülmesin. Tersine lüzumlu tahkikatın yapılarak varsa eksik, yazık veya ihmallerin tayin edilmesini, sorumluların da hususiyet önüne çıkarılmasını herkesten fazla istemekteyiz. Zaman teessürat üzerinden siyaset değil, acıları paylaşma ve tenzil günüdür. Maden şehitlerimizin emaneti olan dram ailelerine topluluk geçmek, acılarını tıpkısı nebze olsun azaltmak önceki devletimizin, bilahare hepimizin görevidir.”

Share: