Başbuğ Yağlı: “Son 20 yılda sakat vatandaşlarımıza zait ayrımcılık yapıldı”

Kalabalık’nun Ünye Belediye Reisi Hüseyin Yağlı, Türkiye’da serencam 20 yılda engelli bireyler namına icraat yapıldığını belirterek, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde sonuç 20 yıldır engelli vatandaşlarımıza pozitif ayrımcılık yapıldı ve özellikle istihdamında gösterişli artışlar oldu” dedi.

Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde 3 Fasıla Dünya Engelliler Haset zımnında bire bir izlence düzenlendi. Ünye Belediyesi’nin ocak sahipliği yaptığı programa Ünye Kaymakamlığı ile Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi, Ünye Bedenî Engelliler Spor Kulübü ve Beyazay Derneği üyeleri katılma sağladı. siyasi parti ve STK temsilcilerinin de bir araya geldiği programda Engelliler Haset kutlandı.

Düzenlenen programda konuşan Ünye Kaymakamı Ayhan Işık, “Engellilerimizin hayatlarını henüz dahi kolaylaştırmak, onları toplumla elan dahi bütünleşmesini keşfetmek geleceğe umutla bakan erat adına onların de toplumsal gravite almalarını kabil kılmak sakat vatandaşlarımıza yönelik desteklerde sunu asıl amaçtır. Bu duygularla 3 Fasıla Acun Engelliler Günü’nü kutlama ediyor, bağlantı ve beraberliğimize vesile olmasını diliyorum dedi.

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Semiz ise özürlü ve celi bireylerin toplumun birer parçası olduğunu belirtti. Toplumun birer parçası kendisine herkesin birbirinden ayrımsız olduğunu nâkil Başbuğ Besili, akıbet 20 yılda Türkiye’dahi engellilere yönelik vahim çalışmaların hayata geçirildiğine dikkat çekti. Yağlı, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde akıbet 20 yıldır sakat vatandaşlarımıza zait ayrımcılık yapıldı ve hele istihdamında çetin artışlar oldu. Esasen evde hizmet hizmetlerinden binlerce vatandaşımızın faydalanması sağlandı. Bilmeliyiz kim hepimiz benzeri mânialı adayıyız. Bu bilinçle engelleri bütün alay malay kaldırıyoruz ve kaldırmaya bile bitmeme edeceğiz. Bu miftah ile buradan siz zer kardeşlerimizin geleceğe güvenle bakabilmesi üzere rastgele zaman işbirliği ortamında olacağımızı tıpkısı el daha vurgulamak istiyorum. 3 Mesafe Acun Engelliler Günü’nüz mutlu olsun” şeklinde konuştu.

Engelli vatandaşların sorunlarının de konuşulduğu programda Beyazay Derneği Kargaşa Şubesi Başkanı Cihan Çakırdoğan, Ünye Bedenî Engelliler Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya ve Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şubesi Başkanı Arslan Güdek bile birer konuşma gerçekleştirdi.

Programda ayrıca hayırseverler marifetiyle gerçekleştirme edilen akülü engelli ara bulucu, lise öğrencisi Minel Akçay’a doğrulama edildi. – CIVIL CIVIL

Share: