Burdur Tecim Borsası Başkanı Gündüzalp: “Üreticiyi Üretimde Tutamıyoruz. Ulusal Benzen Konseyi’nin Tıpkı İşlevi Kalmadı, Yemeden Içmeden Adı Var”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp, “Siz girdi maliyetlerini arama edemeyip hemen üreticinin çıktısını taharri ettiğiniz bir ortamda yani benzin fiyatını, Besin Komitesiyle sabitlediğiniz ayrımsız ortamda üreticiyi üretimde tutamıyorsunuz. Üreticiyi üretimde tutmanın yolu üreticiye servet kazandırmaktır. Şu anda Ulusal Benzin Konseyi’nin bir işlevi kalmadı. Hemen adı var. Ona işin sekretaryasını yaptırıyorlar” dedi.

Burdur Tecim Borsası Ömer Faruk Gündüzalp, Burdur Baytar Hekimler Odası’nın 16. Mahdut Umumi Kurulunda ekincilik ve hayvancılık sektörü ile ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

“USK’NIN GIDA KOMİTESİ’NİN AKSEPTANS ETMEDİĞİ BİR FİYATI AÇIKLAMA ŞANSI NAMEVCUT”

Üreticiyi üretimde tutmanın yolunun üreticiye servet vermek olduğunu belirten Burdur Ticaret Borsası Ömer Faruk Gündüzalp şunları söyledi:

“Tarım ve hayvancılık sektörünün desteğe ihtiyacı var. Desteğe aynı itirazımız bulunmayan. Amma siz girdi maliyetlerini arama edemeyip sadece üreticinin çıktısını taharri ettiğiniz bire bir ortamda yani süt fiyatını, Besin Komitesiyle sabitlediğiniz benzeri ortamda üreticiyi üretimde tutamıyorsunuz. Üreticiyi üretimde tutmanın yolu; üreticiye mal kazandırmaktır. Şu anda Millî Benzin Konseyi’nin bir işlevi kalmadı, çabucak adı var. Ona işin sekretaryasını yaptırıyorlar. Azık Komitesinden mevrut fiyatı Ulusal Süt Konseyine açıklattırarak umum toplar Millî Süt Konseyi’nin üstünde. Ama Gıda Komitesi’nin akseptans etmediği benzeri fiyatı açıklama şansı bulunmayan. Ki geçen hafta Cuma haset Ulusal Süt Konseyi’nin yaptığı toplantıda Türkiye’den ender ilklerden biri yaşandı. Endüstri grubu açıklanan fiyata üstelik açıklanış şekline dahi şerh koydu. Ama ne yazık ki üzülerek söylüyorum. Üretici birliklerimiz oradaki alabileceği 20,30 kuruşu Bakanlığı ikna ettim diye niteleyerek imzaladı. Bu şartlarda, bu sektörde ne yetiştirici birliklerimiz ne da sanayicimiz üreticisini bulamaz. Sanayici bunun farkına vardı. Birlikler hala bunun farkına varmadı. Kestirmece 2 sene evvel Türkiye Maya Sığır Yetiştiricileri Forma Birliği Başkanı Kamil Özcan, Millî Benzin Konseyi’nden ricat ederken ki söylediği sıkıntılar bibi devam ediyor. Bu neyi gösteriyor; önceki Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Eşkal Birliği Başkanı, Ulusal Benzen Konseyi’nden incizap ediyor, deklerasyon yayınlıyor ve o maddeler hala devam ediyorsa biz benzeri rüşvet boyu posta almadık.

“ENFLASYONU BENZEN, SAVUŞTURMAK VE CILT FİYATINA ENDEKSLEYEREK GIDA ENFLASYONU DÜŞMEZ”

Benim parçalanmamış baytar hekimlerden ve buradaki katılımcılardan isteğim, bu derdimizi hele Bakanlığa anlatın. Gıda Komitesi, enflasyonu vakit kaybetmeden benzen, paketlemek ve ten fiyatına endeksleyerek bu ülkede gıda enflasyonunu düşüremez. Besin enflasyonunu azaltmak üzere bizim önce üreticinin girdi maliyetlerini düşürmemiz geçişsiz. Bu konuda tek çabalama sarf etmeden bu saydığım üç ürünü icabında mikro dışından dış alım sopasını göstererek gerekirse özge faktörler kullanılarak engelleyerek biz üreticiyi üretimden kaçırıyoruz. Bunun vebalini dahi bedelini birlikte bütün beraber öderiz.”Share: