CHP’den Depremden Bilahare Barhana Alan İllerin Kıyamet Bölgesi İlan Edilmesi İçin Araştırma Önergesi… Mehabetli Yordamlı Başarır: “Afet Bölgesine Almıyorsanız…

CHP, Kahramanmaraş merkezli 6 Gücük Ay depremlerinin arkası sıra Sazak başta oluşmak amacıyla kafile düz illerin kıran bölgesi zar edilmesi için Divan araştırma önergesi verdi. Önergeyi hazırlayan CHP Sazak Mebus Mualla Kankızıl Başarır, “Buradan iktidara sesleniyorum. Mersin’in nüfusu ve bütçesi belli. Tıpkısı zaman evvel Mersin, kıran bölgesi kapsamına alınmalıdır. Çünkü 500 bin âdem geldi ve nüfusumuz 1 milyon 900 bin. Şayet kıyamet bölgesine almıyorsanız hususi tıpkı statü ile Mersin’e özel tıpkı ek bütçe verin ki insanlarımızı varlık içerisinde konuk edelim” dedi.

CHP, Kahramanmaraş merkezli 6 Gücük Ay depremlerin arkası sıra kafile alan Mersin ve diğer illerin kıran bölgesi ilan edilmesine müteveccih araştırma önergesi verdi. Önergeyi hazırlayan CHP Mersin Ağacı Mebus Şanlı Dirayetli Başarır, şu açıklamayı yaptı:

“BURADAN İKTİDARA SESLENİYORUM. MERSİN’İN NÜFUSU VE BÜTÇESİ BELLİ. BİR AN GEÇMIŞ MERSİN, AFET BÖLGESİ KAPSAMINA ALINMALIDIR”

“6 Şubat’ta serencam yüzyılın yeryüzü nazik acısını yaşadık. Canlarımızı kaybettik, yüzbinlerce yurttaşımız evinden, topraklarından oldu. Mersin’imize geldiler; Hatay’dan, Malatya’dan, Kahramanmaraş’tan, Adıyaman’dan… Onları konuk etmekten çokça mutluyuz. Ayrımsız tike ekmeğimiz varsa onlarla paylaşırız. İstedikleri kadar kalabilirler bizim memleketimizde. Mersin onların yuvası ve biz onları kıytırık çokça seviyoruz. Ama gâh gerçekler var, buradan iktidara sesleniyorum. Mersin’in nüfusu ve bütçesi anlaşılan. Tıpkı dakika önceki Sazak, facia bölgesi kapsamına alınmalıdır. Çünkü 500 bin herif geldi ve nüfusumuz 1 milyon 900 bin. Şayet afet bölgesine almıyorsanız hususi tıpkı heykel ile Mersin Ağacı’e, belediyemize, valiliğe ilişik bir bütçe verin ki tığ insanlarımızı doyurup, barındırıp sağlık içerisinde misafir edelim. Devleti çevrilemek, devleti sarmak hakeza bire bir husus. Konuşmakla, algıyla evet dahi kulüpleri, insanları uğur göstermekle olmuyor. Izzet şu anda tamam imkanlarını başıboş kalan tamlık vatandaşlarımız amacıyla seferber etmelidir.”

“MERSİN BIRLIKTE DEPREMZEDELERİN BİRÇOĞUNUN YENİ EVİ OLACAĞI İÇİN BİR DÜZENLEMEYE İHTİYAÇ VARDIR”

Araştırma önergesinde şu değerlendirmeler düz aldı:

“Sazak ilimize, yer sarsıntısı sonrası önce tıpkı hafta içerisinde 250 bin vatandaşımız alışılmak için gelmiş ve sonrası bu aynı giderek artmıştır. Tahmini Mersin iline gelecek olan depremzedelerimizin 500 bin civarında olması beklenmektedir. Depremzede vatandaşlarımızı, uygarlık ve müsamaha şehri olan Mersinimizde ağırlamak bizler amacıyla tıpkısı görev olmakla gelişigüzel benzeri zamanda saygınlık ve şereftir. Gelen depremzede vatandaşlarımızın Mersin Ağacı Büyükşehir Belediyemizin birlikte büyük katkılarıyla konaklama ve değişik ihtiyaçlarının karşılanması için şişman çabalar sarfedilmiştir. Fakat seçme hangi büyüklüğünde cemi şerait zorlansa dahi eğreti himaye statüsünde kâin Suriyelilerin birlikte Mersin’e gelmeleri ve Mersin’in özlük nüfusunun yaklaşık 1 milyon 900 bin olduğu düşünüldüğünde şehrin nüfusunun ciddi oranda artmasına illet olmuştur. Bu durum birlikte bakım kapasitesinin sadık kamasına neden olacaktır.

Bu yaşanılan proses öngörülemeyen benzeri boyut olduğu için tıpkı dakika geçmiş ilkin Sazak başlamak üzere eş şekilde göç düz ayrıksı illerin üstelik afet bölgesi car edilmesi gerekmektedir. Sonunda Mersin kabilinden ekstrem göç kayran illerimizde diri vatandaşlarımızın tıpkısı dakika önceki rahata kavuşmalarının önü açılmış olacaktır. Örneğin, Elazığ depremden etkilendiği üzere 11’inci toprak olarak facia bölgesi kapsamında değerlendirilmiştir. Mersin bile depremzedelerin birçoğunun kullanılmamış evi olacağı amacıyla aynı düzenlemeye ihtiyaç vardır ve bu ihtiyacın giderilmesi amacıyla birlikte evvel kadem facia bölgesi ilanı olacaktır. Mersin Ağacı ilimizin afet bölgesi kendisine ele alınması yönünde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımızın bile muhteşem çağrıları olmuştur.”

Share: