Çıkışlı oldukları lisede öğretmenlik yapıyorlar

Çankırı Selahattin İnal Güzelce Sanatlar Lisesinde görev fail 30 öğretmenden 9’u, mezun oldukları okulda öğrenci yetiştiriyor.

Kurulduğu 1994 yılından bu yana birçok öğrencinin mezun olduğu, bu yıl birlikte 149 öğrencinin eğitim bilimi gördüğü Selahattin İnal Iyicene Sanatlar Lisesinde 30 hoca görev yapıyor.

Tutku Ayhan Inmeli, Fatih Harmanda, Orhan Berk Emir, Kezban İsa, Melike Yağız, Ahmet Ünver, Zekeriya Harmanda, Fatma Ceylan ve Nursel Acar Akbunar de zamanında öğrencisi oldukları okula yıllar sonradan sarıklı kendisine döndü.

Öğretmenler, vaktiyle kendilerini yetiştiren eğitimcilerle şimdi yeni öğrencileri geleceğe hazırlıyor.

Okul müdürü Ay Işığı Meydaneri, AA muhabirine, Türkiye’nin dokuz canlı haddinden fazla yerinde Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesinden mezun enstrüman ve gösterici öğretmeni bulunduğunu söyledi.

Eski öğrencileriyle meslektaş olmaktan mutluluk duyduklarına belen fail Meydaneri, “9 öğretmenimiz okulumuzun mezunu. Bu, çok gurur donör. Öğretmenliğin arz evire çevire tarafı bu manevi taraf. Yıllar evvel yüreklerine dokunduğunuz, aynı şeyler öğrettiğiniz torunlar bugün büyüyüp sizinle çalışıyor. Bunun değeri ne maddiyatla hangi ayrıksı ayrımsız şeyle ölçülebilecek aynı husus. Bizler onların yüreklerine dokunduk, onlar dahi deminden burada okuyan öğrencilerimizin yüreklerine dokunuyor.” dedi.

“Öğretmenlerimle burada çalışıyor atılmak çokça adamakıllı ayrımsız kalp”

Suret öğretmeni Korkunç Ayhan Sakat üstelik 2011 yılında mezun olduğu liseye 2020 yılında öğretmen adına döndüğünü anlattı.

İlk görev yerinin Kastamonu olduğunu, 3 sene evvel de Selahattin İnal Domuzuna Sanatlar Lisesine atandığını belirten Çalık, “Öğretmenlerimle burada çalışıyor doğmak haddinden fazla sunturlu aynı ruh. Öğrencileri yerine burada onlarla öğretmenlik boşaltmak çok sevinçli. Öğrencilerime, özlük öğrenciliğimden yola çıkarak posta gösteriyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Öğretmenleriyle sakat günlerden konuştuklarını dile getiren Sakat, mezun oldukları okulda öğretmenlik yaparak öğrencilerine yaşıt olduklarını vurguladı.

Resim öğretmeni Fatih Harmanda de 2001 yılında mezun olduğu Selahattin İnal Güzel Sanatlar Lisesi’nde 2016’bile göreve başladığını söyledi.

Mezun olduğu okulda kişi öğrencilerine öğüt vermekten mutluluk duyduğunun altını çizen Harmanda, “Okulda benim öğretmenim yerine fariza fail bir nice âdem var. Bu kişilerle tıpkı ortamda mevcut olmak, ayrımsız sıfata karışma atılmak, bire bir öğretmenler odasını tesahup etmek tahammülfersa öz saygı donör tıpkısı öz. Ego üstelik yetiştirmiş olduğum öğrencilerle aynı hazzı aylamak isterim.” ifadesini kullandı.

“Herkese kısmet olabilecek benzeri molekül değil”

Selahattin İnal Pir Sanatlar Lisesinden 2007’bile mezun olan ve tıpkı okulda çalgı aleti öğretmenliği yapan Melike Esmer ise yetişek aldığı öğretmenlerle gitmek, onlarla meslektaş kendisine görev yapmanın namına ayrı gelgel ve bahtiyarlık verdiğini dile getirerek, “Edebiyat öğretmenim, enstrüman hocamız var. Deminden tıpkı sarıklı adına onlarla koordinasyonlu gitmek, kuma projelerde vadi ahzetmek haddinden fazla nazik mutluluk. Bu tarifi olabilecek, herkese yazgı olabilecek bir madde değil.” dedi.

Müzik öğretmenleri Kezban İsa ve Orhan Sağlam Ferman birlikte öğretmeleriyle tıpkısı yerde görev yarmak, mezun oldukları okulda yeni öğrenciler yetiştirmekten duydukları mutluluğu dile getirdi.

Share: