Deregümü köyü geçimini karanfil ve domatesten sağlıyor

Isparta’nın 2 bin nüfuslu köyü Deregümü’nde yetiştirilen karanfil ve domates, yöre halkının itilaf kaynağı oluyor.

Deregümü’nde yıllarca yetiştirilen üzüm ve gülde verimin düşmesinin peşi sıra köylüler, geçmiş yıllarda domates ve karanfil üretimi üzere tavhane kurdu.

Sera sayısının anbean arttığı köyde 1850 dekar alanda yetiştirilen karanfiller, itici albeni depolarında dulda edilmesinin peşi sıra İspanya, Bulgaristan, İngiltere, Hollanda ve Rusya’ya ihraç ediliyor.

Deregümü’nde 750 dekar alanda üretilen domates birlikte iç ve aut piyasada yerini alıyor.

Isparta Kültür Odası Başkanı Mustahattin Duygusal Selçuk, AA muhabirine, köy halkının teferruatlı yıllar tarımla uğraştığını söyledi.

Köyden ekonomiye almanak sayı farkı 250 milyon liralık girdiği sağlandığını tamlayan Selçuk, bu tarımsal faaliyetlerde çokça sayıda kişinin istihdam edildiğini dile getirdi.

Kesme çiçeklerin renklerine bakarak değişik ülkelere gönderildiğini belirten Selçuk, “Hem ülke ekonomisine katkı sağlıyoruz hem üstelik Türkiye’mizin ürününü dünyada tanıtıyoruz. Biz üretiyoruz, üretmeye devam edeceğiz, üreten mevki ekonomisine ulama sağlayan her bir çiftçiye şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Köy muhtarı Yüksek Toprakçı bile kısaca 15 yıldır köyde domates ve karanfil yetiştirildiğini dile getirdi.

750 dönüm araziden 10 bin ton domates elde edildiğini anlatan Toprakçı, şunları söyledi:

“Bu yıl domatesten yaklaşık 70 milyon teklik civarında gelir beklemekteyiz. Domatesin yarısından biraz fazlasını Ankara, İstanbul, İzmir ve Konya üzere illerimize gönderiyoruz, bire bir kısmı da ihraç ediliyor. Domatesin birlikte karanfil de üretiyoruz. Bu sene kestirmece 250 milyon üst karanfil üretimi bekliyoruz. Karanfilden da 180 milyon teklik ihracat girdisi bekliyoruz.”

Share: