Diyarbakır’da lokal lezzetler fuarı açıldı

Diyarbakır Ticaret ve Uran Odası (DTSO) eliyle planlı ve Diyarbakır Valiliği ile Büyükşehir Belediyesince desteklenen 55 ilden 157 firmanın katıldığı Mezopotamya Gurme ve Yerel Lezzetler Fuarı açılışı gerçekleştirildi.

Geçtiğimiz yıl 246 bin rekor ziyaretçi ve 52 ayrımlı ilden 150 firmaya familya sahipliği fail ve açık tıpkı yelpazede zengin haz çeşitliliği sunan 4. Mezopotamya Tatbilir ve Yerel Lezzetler Fuarı ile yerel ürünlerin markalaşarak kullanılmamış pazarlara inhilal hamlelerine makro katkılar sağlanması hedefleniyor.

Bölgede gastronomi turizminin gelişimi itibarıyla da oylumlu ayrımsız kucak olan fuar, yedi farklı coğrafi bölgeden ve yurtdışından gelen olan 167 firma ve kuruluşun katılımıyla gerçekleştiriliyor.

Dördüncü posta kapılarını açan fuarda 55 ayrımlı ilden 167 firma ve yapı ürünlerini 6 dönüş süresince ziyaretçilerle buluşturacak. Yedi Coğrafi Bölge’nin benzersiz dernekevi lezzetlerinin sergileneceği fuarda, itibar konuğu Hatay’a ait yerel yemekler bile manzara mutfakta hazırlanarak ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Adlı reis, tatbilir, öğretim üyesi ve bloggerların birlikte düzlük aldığı aşındırmak atölyeleri, söyleşiler ve yarışmalar ile renklendi.

Fuarda gazetecilere açıklamalarda bulunan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Ulvi İhsan Akarsu, yöresel lezzetler fuarının şehirlerin tanıtımı açısından makro görkem oynadığını söyledi.

Hem Diyarbakır’ın hem de fuara katılan firmaların tanıtımının gani olacağına değinen Akarsu, “Hem ilimizin hem birlikte buraya katılan illerin firmaları, dernekevi lezzetlerinin tanıtımı açısından çokça haddinden fazla önemlidir. Bu anlamda buraya katılan herhangi bir ilimiz ve firmalarımız o ilin yöresel lezzetlerini tanıtmış olacaklar. Hem bunların tanıtımını gerçekleştireceğiz, hem bile fuarda ticari anlaşmaların yapılabildiği imkan sağlayıcı organizasyonların buna dahi büyük tıpkısı katkısı olacağını düşünüyorum. Tığ Diyarbakır ili kendisine 48 lime ürünümüz bulunmakta. Bu ürünlerimizi fuarda sergiliyoruz. Değişik illerimiz da ürünlerini sergiliyor” dedi.

Van’dan fuara Van balının tanıtımı amacıyla gelen Van Tecim Borsası Umumi Heyet Başkanı Nayif Süer dahi, “Göreve geldiğimiz günden bu yana Van’ın değerlerini takdim etmek amacıyla elimizden geleni yapıyoruz. Ticaret borsası adına burada Van balı ve otlu peynirini tanıtmak için standımızı açtık. Amacımız Van’ımızın esas balını tanıtmaya çalışmaktır” ifadelerinde bulundu.

Daha bilahare Ilbay Akarsu, fuarın açılışında örgü peynirini kestikten sonraları firmaların lokal lezzetlerinden tattı.

Fuara Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Komutan Vekili Uca İhsan Akarsu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Dikici, Yenişehir Kaymakamı ve Uray Başbuğ Vekili Hedef Beşikci, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Türe ve Kalkınma Partisi (YANLIŞSIZ Parti) Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Lahut Aydınlık, Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Açık Deniz Yeşil, fuarın değer konuğu Hatay Büyükşehir Belediye Reisi Lütfü Uğraş ve ziyaretçiler ortaklık sağladı. – DİYARBAKIR

Share: