Düzce’de palamudun tanesi 30 liraya büyüklüğünde düştü

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar marifetiyle bol miktarda avlanan sivri, tezgahlarda fiyatın yarıdan çok düşmesine bozukluk oldu.

Batı Karadeniz’in en büyük limanlarından Akçakoca’de akşam saatlerinde teknelerle denize açılan balıkçılar, mübarek miktarda pelit avlayarak limana döndü.

Yaşanan feyiz zımnında sabık hafta 110 liradan satılan palamudun fiyatı, tezgahlarda 30 liraya kadar düştü.

Teknelerden indirilen palamutlar, Ankara, Bolu ve İstanbul’a bile gönderilecek.

Akçakoca Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, Akçakoca’ya eli nimetli pelit geldiğini söyledi.

Tüm teknelerin bir lahzada şipşak birlik komple olarak limana yanaştığını aktaran Karakaş, “Cemaziyelevvel itibarıyla bölgemizde eli nimetli sivri avcılığı başladı. Bölgemizden Akçakoca’ya 100-150 bin pelit geldiğini söyleyebiliriz. Şu zaman hava yağmurlu. Bu, çabucak aşağılık tekneler için ülkü, büyük tekneleri engellemeyecektir. Umumi avcılık üzerine sav yok.” bilgisini verdi.

Karakaş, “Şu anda saha asuman palamut diyebiliriz. Bu birlikte tezgah fiyatlarına yansıdı. Elan 3-4 devir öncesine büyüklüğünde 100 ila 110 teklik ortada satılan palamut, bugün tanesi 30-35 liraya kadar düştü. Bu şekilde devam ederse 20-25 liraya büyüklüğünde düşebilir. Tahminlerimizin tuttuğunu söyleyebiliriz. Tığ bile bu şekilde kut bekliyorduk. Bu bolluğun ayrıntılı süre devam edeceğini durum ediyoruz.” şeklinde konuştu.Share: