Edirne evcil haberleri… Ataol Behramoğlu’nun İsmi Edirne’de Tıpkısı Caddede Yaşatılacak

Edirne Belediyesi’nce düzenlenecek, “8. Edirne Pusula Günleri” ne öz saygı konuğu kendisine katılacak olan ünlü ozan ve yazar Ataol Behramoğlu’nun ismi daha çok Edirne’bile bire bir caddede yaşatılacak. Behramoğlu’nun ismi Edirne Belediyesi aracılığıyla, 8 Teşrinievvel Cumartesi haset saat 12.00’da Edirne Belediyesi Tören Düzeni Evi uğrunda yapılacak tıpkısı törenle Karaağaç’a erişim sağlayıcı iki güreşçi köprüsü arasındaki caddeye verilecek.

Edirne Şehremaneti Meclisi’nin 3 Ekim’birlikte yaptığı toplantısında alınan karar doğrultusunda, adlı saz şairi ve edip Ataol Behramoğlu’nun isminin, iki güreşçi köprüsü arasındaki caddeye verilmesi kabul edilmişti. Meclis toplantısında bir konuşma eden Edirne Şehremini Recep Gürkan, Ataol Behramoğlu’nun 2021 yılında yayınlanan, “Köprülere Şiirler” isimli kitabında Edirne’deki taş köprüleri referans alarak, “Edirne Köprüsü” isimli bir koşma yazdığını belirterek, “Tığ da Edirne’mizi bu şekilde tarihte silinmez olarak ismini andığı için sayın Behramoğlu’nun ismini iki güreşçi köprüsü arasındaki caddeye verdik” dedi.

ATAOL BEHRAMOĞLU BASIK EDİRNE’DE YAŞAYACAK

Ataol Behramoğlu’nun isminin Edirne’deki iki güreşçi köprüsü arasındaki caddeye verilmesi zımnında 8 Ilk Teşrin Cumartesi haset tıpkı tören düzenlenecek. Uray eliyle 7-16 Ekim 2022  tarihleri arasında düzenlenecek, “8.Edirne Kitap Günleri”nin onur konuğu kendisine Edirne’ye gelecek olan Behramoğlu’nun birlikte katılacağı törenin ardından, adlı şairin “Köprülere Şiirler” isimli kitabında meydan verdiği, “Edirne Köprüsü” isimli şiirinin vadi aldığı ve Şehremaneti eliyle yaptırılan büstün açılışı düzenlenecek.

Ataol Behramoğlu 2021 yılında önceki baskısı yapılan, “Köprülere Şiirler” isimli türkü kitabında Türkiye’den ve dünyadan 22 taş köprü üzerine şiirler yazmış, 1 April 2018 tarihinde Adana’dahi kaleme aldığı, “Edirne Köprüsü” isimli şiiri üstelik bu kitabında vadi vermişti.

Share: