Edirne haberleri | Edirne’de Ataol Behramoğlu’nun şiirine kitabe açıldı

EDİRNE’de, Türk edebiyatının heybetli şairlerinden Ataol Behramoğlu’nun ‘Edirne Köprüsü’ şiiri üzere Meriç Nehri’nden sabık tarihi Mecidiye Köprüsü’nün girişine kitabe oluşturuldu. Behramoğlu’nun adı ayrıca Edirne Uray Meclisi’nin kararıyla tarihi Mecidiye Köprüsü ile Ekmekçizade Ahmet Rabıtalı Köprüsü arasındaki caddeye verildi.

Tarihi Mecidiye Köprüsü’nün Narven Mahallesi girişinde, Ataol Behramoğlu’nun ‘Edirne Köprüsü’ şiiri amacıyla oluşturulan kitabenin küşat töreni düzenlendi. Törene CHP Edirne Saylav Okan Gaytancıoğlu, Şehremini Recep Gürkan, saz şairi Ataol Behramoğlu ve haddinden fazla sayıda hayat katıldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, zırh arkadaşları ve bilcümle şehitler anısına 1 dakikalık ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende Behramoğlu, duygusal anlar yaşadı. Behramoğlu, konuşmasının başında gözyaşlarını tutmakta zorlandığını belirterek, “Birkaç yıl geçmiş Romanya Mihai Eminescu Akademisi, beni Nobel Yazın Ödülü’ne aday gösterdi. Bize dümdüz kolay Nobel Ödülü’nü vermezler. Bana kalsa Nazım Bilgelik almalıydı arkası sıra, anasının dürüst sütü üzere helal, tabiatıyla Ermiş Nesin almalıydı. Yaşar Kemal, Orhan Eksiksizlik almalıydı, bana gelene kadar. Bize vermezler o ödülü ama bundan daha büyük aynı armağan olanaksız. Şu alışılmadık kitabeyi sevgili babama, İkinci Acun Savaşı’nda Çatalca’nın, Trakya’nın o soğuğunda Ataol’u dünyaya getiren anneme, babama dostça adıyorum” dedi.

‘BEHRAMOĞLU’NU BU ANITLA BÜTÜN HATIRLAYACAK’Komutan Gürkan dahi insanlığı geleceğe görüşme ve kültürün taşıyacağını belirtip, “Bundan 50 yıl, 100 sene sonra dönemin uray başkanını, milletvekilini, valisini, bakanlarını kimesne hatırlamayacak ama Ataol Behramoğlu’nu şiirleriyle yapıtlarıyla eserleriyle ve zaman buraya koyduğumuz bu anıtla dizge hatırlayacak. İyi kim varsın, bütün var ol Ataol Behramoğlu” diyerek konuştu.’EDİRNE KÖPRÜSÜ TAŞTAN’ TÜRKÜSÜNE EŞLİK ETTİKonuşmaların ardından Ataol Behramoğlu, Başbuğ Gürkan ve katılımcılar, kırmızı kurdele keserek, ‘Edirne Köprüsü’ şiiri kitabesinin açılışını gerçekleştirdi. Behramoğlu, kitabeyi inceleyerek, şehremaneti bandosunun çaldığı ‘Edirne Köprüsü Taştan’ ünlü türküye haremlik etti. Kitabenin açılışının peşi sıra tören, sona erdi.

Öte yandan Ataol Behramoğlu’nun adı, Edirne Belediye Meclisi’nin kararıyla tarihi Mecidiye Köprüsü ile Ekmekçizade Ahmet Ciddi Köprüsü arasındaki caddeye verildi.

Share: