Emine Erdoğan: “Mutfak, kültürel mirasın arz önemli unsurlarından biridir”

NEW Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, New York’ta Türk mutfağının tanıtımının yapıldığı gastronomi programında, “Aş Damı, kültürel mirasın bildirme eke unsurlarından biridir.” dedi.

Emine Erdoğan, New York Türkevi’nin teras katında, Konfedere Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Melisa Fleming, Fransa Cumhur Reisi Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron ve Güney Kore Cumhurbaşkanının eşi Ki Kun Hee ilkin tutmak için, Letonya ve Ekvador’un dahi aralarında bulunduğu 15 mutluluk liderinin eşlerinin katıldığı Türk mutfağı lansman programı düzenledi.

Programda konuk lider eşleri kat sarıp, inanç şekeri keserek Türk lezzetlerinin hazırlanışını sınama etti.

“Sürdürülebilir ve Dimdik Türk Mutfağı” isimli etkinlikte konuşan Emine Erdoğan, “Mutfak, kültürel mirasın yeryüzü şanlı unsurlarından biridir. Bire Bir ülkenin milli kimliğini, karakterini ve hassaten uygarlık özünü yansıtan tıpkı aynadır. Gastro-diplomasi ve gastro-turizm kadar kavramlar ülkelerin, hars ve lansman politikalarının ana unsuru haline geldi.” diye konuştu.

“Türk mutfağı, Anadolu’daki yüzlerce yıllık serüveninde bir nice değişik medeniyetle etkileşime girmiştir. Mutfağımızın kapıları, ayrımlı dinlerin, kültürlerin ve budunsal grupların alay malay can deneyimine açılır.” diyen Erdoğan, Türkiye’nin barış ve hoşgörü niyetinin mutfak kültürünün pratiklerinden geniş okunabileceğini belirtti.

Emine Erdoğan, “Soframızda yabancının yeri, seçkin ahit ‘Tanrı misafiri’ olarak ayrılmıştır. Emsalsiz ağırlama kültürümüz, misafiri mir üstünde tuttuğumuzu anlatır. Elhasıl sofralarımız cömertliğin, paylaşmanın, dayanışmanın, insan sevgisinin ve hayat kültürümüzün özetidir.” ifadelerine kayran verdi.

Türkiye’nin, çivi başına benzeri gastronomi diyarı kendisine dünyanın ilgisini çekmesinden iri mutluluk duyduğunu dile getiren Erdoğan, Anadolu’nun UNESCO tarafından siper altına alınan birçok gastronomi unsurlarına sahip olduğuna belen etti.

Türk mutfağının şifa boyutuna dikkati çekti

Bugün yanlış beslenmeden kaynaklı, obezite kabil afiyet sorunlarına değinen Emine Erdoğan, “Türk mutfağının insana onma sunan boyutu, bugün toptan afiyet sorunları amacıyla çözüm merkezi niteliğindedir.” ifadesini kullandı.

“Melez tohumlar, GDO, verimli kimyasal içeren paketli gıdalar, insanları hayat boyu savaş ettikleri hastalıklara mahkum ediyor.” diyen Erdoğan, buna sadık kendisine, dünyanın seçme durumunda zinde beslenme arayışlarının arttığına, insanların yerli mutfaklara ve uzvi ürünlere yöneldiğine dikkati çekti.

Emine Erdoğan, “Bizim mutfağımızda hem bedene hem de ruha onma veren yüzyıllık reçeteler var. Anadolu’bile bir nice tanım, hekimlerle alay malay hazırlanmıştır. Mutfağımız asırlar süresince, bu büyük tabiat eczanesinin şifrelerini çözmekle çalışır olmuş ve ortaya emsalsiz aynı hikmet çıkmıştır.” dedi.

Gastronomi konusunda, Türkiye’nin “daha keşfedilmeyi muntazır balaban tıpkı mirası olduğuna” değinen Emine Erdoğan, bu zenginliğin türe ettiği kabilinden duyurulması üzere tanınmış Türk gastronomi uzmanları ve şefleriyle birlikte “Yüzyıllık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabını literatüre kazandırdıklarını belirtti.

Erdoğan, “Artımlı topraklarımızın hazinesine topluluk geçmek için 2017’de Dede Tohumu Projesi’ni başlattık. Yerli tohumlarımızı gen bankalarımızda saklıyoruz. Bu sayede hem sürdürülebilirlik hedeflerine bakım ediyor hem da biyoçeşitliliği koruyoruz.” diyerek konuştu.

Türk mutfağının atıksız özelliği

Dünya’bile serencam zamanlarda yaşanan azık krizini denk gösteren Emine Erdoğan, “Türk mutfağının atıksız özelliğinin mutlaka üzerinde durulması ve yaygınlaştırılması gereken tıpkısı karakter olduğuna inanıyorum. Zira dünyanın geleceği amacıyla sürdürülebilir mutfakların dirimsel benzeri önemi var.” değerlendirmesinde bulundu.

Emine Erdoğan, global gıda israfını önlemede “Türk mutfağının başlı başına bire bir hal merkezi olduğu haddinden fazla kategorik.” diyerek Türkiye’ye nida etti.

BM Genel Yazman Yardımcısından Türk mutfağına övgü

Etkinlikte mütekellim BM Genel Sekreter Yardımcısı Melisa Fleming ise Emine Erdoğan’ın destek ve tavsiyeleriyle hazırlanan Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı kitabına topluluk olduğunu söyleyerek “Bence kesinlikle okunması müstelzim ayrımsız hazne.” dedi.

Türk mutfağının, acun çapında çeşitliliği, inceliği ve besleyiciliğiyle adlı olduğunu belirten Fleming, Emine Erdoğan’ın BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile imzaladığı, “Muvaffakiyetsiz Atılmış Projesi” amacıyla sağistem beyanına atıfta bulunarak “İnisiyatifinizi başarısız atılmış üzere küresel ayrımsız taahhütte almak dört başı mamur. Antrparantez dünyanın keyif ve refahının geleceği bu bireysel eylemlere merbut.” diye konuştu.

Öte yandan, Emine Erdoğan’ın başarısız atılmış üstüne, BM’nin birlikte desteğiyle acun ülkelerine davet dahi bulunan iyi niyet beyanına iki günde 18 devletin önder eşi imza attı.

Fransa Reisicumhur’nın eşi Brigitte Macron üstelik söz konusu hüsnüniyet beyanına geçmiş imza atan reis eşleri arasında vadi alırken imza sonrası Emine Erdoğan ile foto çektiren Macron ortada ilgiyle konuşmalar yaşandı.

Geleneksel Türk yemekleri tanıtıldı

Programın serencam bölümünde, davetliler için hazırlanan Türk mutfağı kitabından anadan görme ve atıksız tariflerle yapılan Türk yemekleri ikram edildi.

Emine Erdoğan ve konuk lider eşleri kesme sarıp inanç şekeri kesti ve mızrap suyundan yapılan kolajenli dondurmanın tadına baktı.

Şef Yunus Emre Akkor’un yapılışını tarif ettiği tatlılar birlikte konuklara ikram edildi.

Programda Ekin ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu birlikte çoğu yabancılardan oluşan misafirlere, Alışılmış Türk Musikisi ve Osmanlı Dönemi Müziği’nden berceste eserlerden oluşan özel bir repertuar sundu.Share: