İBB Başkanı İmamoğlu’nun, YSK üyelerine taşlama ettiği gerekçesiyle yargılanmasına devam edildi

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, 2019’da yaptığı matbuat açıklamasında, Faziletkâr Seçme Kurulu (YSK) üyelerine taşlama ettiği gerekçesiyle yargılanmasına bitmeme edildi.

Anadolu 7. Esas Ukubet Mahkemesi’ndeki duruşmaya maznun Ekrem İmamoğlu’nun avukatı Kemal Polat katıldı. Duruşmaya, CHP kol başkanvekilleri Engin Altay ve Müstakil Özel, milletvekilleri Sezgin Tanrıkulu ve Gürsel Tekin, Canan Kaftancıoğlu ile haddinden fazla sayıda partili de izleyici olarak geldi.

Sanık avukatı Polat, mahkemeye bildirdikleri tanıkların tamamının ayrımsız anda dinlenmesi ve oturum arası dosyaya sundukları İmamoğlu ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşmalarının kayran aldığı DVD’nin çözümlenmesini istedi.

Duruşma savcısı, maznun avukatının talebini mahkemenin takdirine bıraktı.

Sanık avukatının taleplerini kabul fail murafaa, dosya içerisindeki DVD kayıtlarının incelenmesi için bilirkişiye gönderilmesine hükmetti.

Duruşma, 11 Son Teşrin’a ertelendi.

İddianameden

Anadolu Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, YSK Başkanlığı yoluyla yapılan yansıtma dilekçesinde, 31 Mart 2019’de gerçekleştirilen İBB Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs’ta halel edildiği, yenilenen seçimde Belediye Reisi kendisine seçilen Ekrem İmamoğlu’nun 4 Kasım 2019’daki matbuat açıklamasında kurul üyelerine hakaret içeren beyanda bulunduğu belirtiliyor.

İddianamede, İBB Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019’da YKS marifetiyle tağyir edildiği nazara alındığında, söylemin kamu görevlisi olan ve kurul halinde müteharrik mağdurlara yönelik olduğu hususunda kararsızlık bulunmadığı kaydedilerek, “Her hangi kadar şüphelinin cürüm tarihi bakımından İBB Başkanı yerine görevini yapmakta olduğu görülse de anket konusu eylemin şüphelinin şahsi suçu adına değerlendirilmesinde zaruret bulunmaktadır.” ifadesi düzlük alıyor.

Bu kanaatin faziletkâr hâkimiyet içtihatlarıyla üstelik desteklendiği aktarılan iddianamede, toplanan deliller ve tekmil dosya kapsamına bakarak Ekrem İmamoğlu’nun üzerine tehirli suçu işlediği ve kamu davası açılması amacıyla gereken yeterli ikircim seviyesine ulaşıldığı anlatılıyor.

İddianamede, bu kapsamda Ekrem İmamoğlu’nun o bölüm YSK Başkanı olan Sadi Güven ile 10 YSK üyesine yönelik müteselsil şekilde “asamble halinde çalışan kamu görevlilerine karşı görevlerinden çevre aşikâre hakaret” suçundan 1 yıl 3 ay 15 günden 4 yıl 1 ayak tabanı kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.Share: