İÇ ORGANLARI MENFI HASTAYA ‘NADİR’ RASTLANAN SAFRA OPERASYONU

SİVAS’ta, 7 yıl geçmiş muayeneye gittiği hastanede kül organlarının suratsız olduğunu öğrenen, 3 yavru sahibi Nafia Koç (54), öd kesesi rahatsızlığı dolayısıyla ameliyat oldu. öd kesesi rahatsızlığının, dünyada bağırsak organları huysuz olanlardan bugüne büyüklüğünde 80’inde görüldüğünü tamlayan umumi cerrahi uzmanı Çağ Akgöl, Cerrahi Müdahale öncesinde literatürü taradık. Organ tersliği 30 bin kişide tıpkısı tanıdık çokça ender buut. Bu hastalarda öd kesesi taşı olması durumu bile haddinden fazla kıymetli. Faaliyetler bizi zorladı amma muvaffakiyetli geçti dedi.

Sivas merkeze sadık Budaklı köyünde işlek Nafia Antrenör, 2015 yılında sondaj için gittiği hastanede çöz organlarının damarlı yerleşimli olduğunu öğrendi. Bu zamana büyüklüğünde organlarının ters yerleşimli olmasından endişe duymayan Çalıştırıcı, 2 kamer ilk us ağrısı şikayetiyle Göstermelik Hastanesi’hangi başvurdu. Balast kesesinde taş olduğu belirlenen Nafia Belletici üzere ameliyata karar verildi. Çalıştırıcı, genel cerrahi uzmanı Dr. Güneş Akgöl ve Dr. Tarık Recep Kantarcı vasıtasıyla faaliyetler edildi. Cerrahların operasyon öncesinde yaptığı yazın taramasında Belletici’un, dünyada suratsız organlı safra kesesi ameliyatı olan 81’inci can olduğu belirlendi. Nadir tanıdık buut amacıyla bulut eden hastanın ameliyatı ise kalburüstü geçti.

’30 BİN KİŞİDE BİR GÖRÜLÜYOR’

Ameliyatla ilgilendiren bilgelik veren Dr. Zaman Akgöl, Hastamızın özel aynı durumu vardı. Doğuştan döş ve beyin içindeki organların ağız ağıza olumsuz yönde yerleşimliydi. Normal insanlarda ihtisas solda tamam amma bu hastamızda sağda. Uykuluk ve safra kesesinin sağda yerleşimli olması geçişsiz. Bizim hastamızda sol tarafta. Uykuluk ise solda olması gerekirken sağda. Hastamız bu durumunu elan eski yapılan tetkiklerde saptandığı üzere biliyordu. Bu hastamız balast kesesinde taşa vabeste kanı ağrısı şikayetleriyle bize başvurdu. Safra kesesinde taş olması zımnında operasyon planladık. Ameliyat hazırlıkları sırasında literatürü taradık. Bu organ tersliği durumu tahminî 30 bin kişide tıpkı tanıdık çokça ender aynı boyut. Bu hastalarda safra kesesi taşı olması de haddinden fazla kıymetli görülen bire bir genişlik. Yine literatürü taradığımda 80 modül organları hırçın hastaya sınırlanmış öd kesesi ameliyatı mamul. Bugüne büyüklüğünde acun genelinde yayına güzeşte 80 çıngı sayrı görülüyor. 2014 yılında bu ameliyattan yegâne elan yapmıştık. O zamanlar yayınlanan 40 sayrı vardı. Sonuç 8 yılda bu literatüre 40 tutkun elan girmiş. Bizim hastamızda bu aşamada 81’inci oluyor. Bu hastamızın organları ters olduğu için şimdiye büyüklüğünde yaptığımız bilcümle ameliyatlardan farklı adına sınırlanmış ameliyatta aletlerin yerleri değişti. Kullandığımız cihazların konumları az buçuk bizi zorladı. Çünkü sağlıklı elimizle yaptığımız işi bu yol sol elimizle yapmamız gerekti ve pozisyonlarda farklılıklar oldu. Bu açıdan ameliyatı kapalı yazmak önemliydi. Tecrübelerimizde bu ameliyatı hallettik. Ameliyatımızı muvaffakiyetli aynı şekilde bitirdik diyerek konuştu.

‘BAŞTA KAÇINMAK YAŞADIM’

Operasyonun güzelce geçtiğini ve durumdan kıvançlı olduğunu tamlayan Nafia Çalıştırıcı ise Başta bir ürkmek yaşadım ve heyecanlandım. Organlarım huysuz olmasına karşın bugüne büyüklüğünde alışılagelen bire bir şekilde yaşadım. Balast kesesinden muhit aynı şikayetim oluştu. Tarih hocama teşekkürname ederim. Dünyada benim gibi çok bir iki âdem varmış dedi.

Raşit Belletici (55) birlikte önce başta yumruk işler olacağını öğrendikleri amacıyla endişelendiklerini anlatarak, 2015 yılında gittiğimiz ayrımsız hastanede eşimin organlarının inatçı olduğunu öğrenmiştik. Eşimin organlarının pahal olmasından ortalık ameliyatın baskı olacağını söylediler. Başta gerek istemez organları aksi olduğu için aynı endişe duyduk. Ameliyatı oldu ve şu an çokça çokça ferah. Hocamıza, ekibine ve personele çokça teşekkür ederiz. Bizim durumla ilgilendiren ayrımsız bilgimiz olmadığı için doktorlarımız ne dediyse güvendik. Onların söyledikleri bizi rahatlattı diye konuştu.

Share: