İzmir Site Konseyi Başkanı Adnan Akyarlı Hayatını Kaybetti

İzmir Kent Konseyi Başkanı Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı ayrımsız süredir otama gördüğü Ege Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’nde bu sabahleyin hayatını kaybetti. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, Akyarlı’nın vefatından şişman tartı duyduğunu belirterek, “Türkiye haddinden fazla kızıl bir aydınını kaybetti. Hepimizin başı sıhhatli olsun” dedi. Prof. Dr. Akyarlı için erte saat 15.00’te Ahmed Adnan Saygun Görüşme Merkezi’nde anma töreni düzenlenecek.

Bilgi ve yöntem dünyasına muhteşem hizmetleri kâin, 2009-2014 yılları arasında İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi yerine fariza özne, tıpkı dolaşma divan başkan vekilliğini birlikte üstlenen, sonuç kendisine İzmir Site Konseyi Başkanlığı ve İZELMAN Umumi Heyet Başkanlığı’nı yürüten Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı hayatını kaybetti. Benzeri süredir Ege Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’nde tedavi gören Akyarlı bu sabah 06.20’dahi hayata gözlerini yumdu.

“TÜRKİYE DEĞERLİ BİR AYDININI KAYBETTİ”

Zehir haberi Afyon Kocatepe’birlikte düz İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer iri tartı yaşadığını belirterek, “Türkiye maalesef çok altın bire bir aydınını kaybetti. Haber ve siyasa alanında kente ve ülkeye yüce hizmetler vermiş, benim dahi posta arkadaşlığı yapmaktan haysiyet duyduğum bir isimdi. Hocamızı katiyen unutmayacağız ve anısını İzmir’birlikte sonsuza arbede yaşatacağız. Hepimizin başı sağlıklı olsun” dedi.

Prof. Dr. Adnan Oğuz Akyarlı’nın safra kesesi kaynaklı çoklu uykuluk metastası sonrasında gelişen kardiyopulmoner yetmezlik sonucu hayatını kaybettiği belirtildi.

ANMA VE CENAZE TÖRENLERİ YARIN

73 yaşında hayata veda fail Akyarlı için ferda (27 Ağustos Cumartesi) saat 15.00’te Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde anma töreni düzenlenecek. Küçükyalı Hamidiye Camii’nde ikindi namazını müteakip kılınacak cenaze namazının arkası sıra Akyarlı’nın naaşı Urla Zeytinalanı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

PROF. DR. ADNAN AKYARLI:

1949 yılında Adapazarı’nda doğdu. İlköğrenimini Mardin, Bursa ve Edremit’te, ılımlı öğretimini Edremit Lisesi’nde, lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde tamamladı. 1971 yılında İTÜ İnşaat Fakültesi’nden “İnşaat Erdemli Mühendisi” kendisine çıkışlı olan Akyarlı, 1975 yılında “Hekim Mühendis”, 1980 yılında “Bucak ve Liman Yapıları” dalında “Doçent”, 1987 yılında “Hidrolik” ve 1988 yılında ise “Bahir Teknolojisi” dallarında tutmak üzere iki kere “Müderris” unvanı aldı. “İkinci Darülfünun” kapsamında Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik”, arkası sıra “Web Tasarımı ve Kodlama” programlarını bitirdi. Akyarlı “Domestik Yönetimler” programında bile eğitimini sürdürmekteydi.

1972-1998 sürecinde Veli ve Dokuz Eylül Üniversiteleri İnşaat Mühendisliği ile Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’nde değişik düzeylerde dümen sorumlulukları düz Akyarlı, 1998 yılında zahmetli oldu. Bu süreçte yetmiş beş civarında ulusal ve arsıulusal projenin yöneticiliğini yaptı, mikro içre ve dışında yayınlanmış 320 civarında eser bıraktı.

1998-2009 yılları arasında Türkiye- Belçika ortaklığındaki benzeri şirkette eğin düzem hoşgörülü olarak çalıştı ve hususi sektörde şanlı görevler üstlendi. Akyarlı, 2009-2014 döneminde “İzmir Büyükşehir Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başbuğ Vekili” ve “Konak Belediye Meclisi Başkan Vekili ve İmar Komisyonu Başkanı” namına, CHP İzmir İl Başkanlığı bünyesinde Olgun, Yönetim ve Hars Platformu Kentsel Dönüşüm Komisyonu Başkanı kendisine fariza yaptı.

Eğlek Kent Konseyi Müessis ve Fahri Başkanı, Karabağlar Site Konseyi Esbak Başkanı, İzmir Şehir Konseyleri Birliği Müessis Devir Sekreteri ve Türkiye Site Konseyleri Platformu Müessis Aktarılma Başkanı olan Akyarlı, çokça sayıda mesleki örgütün, derneğin, vakfın ve kullanılmamış nesil Biyoekonomi Kooperatifi’nin kurucu üyesi oldu.

Share: