Kendileri beribenzer yürekleri şişman öğrenciler harçlıklarını depremzedelerle bölüştü

Kendileri küçük yürekleri iri öğrenciler harçlıklarını depremzedelerle bölüştü

BAYBURT – Şehitler Ortaokulu öğrencileri, ailelerinden aldıkları harçlıkları harcamayıp depremzedeler amacıyla öğretmenleri nezdinde topladılar.

Yüreklerini ortaya koyan ortaokul öğrencilerinin harçlıklarıyla kısa sürede 26 bin 310 liralık toplandı. Öğrencilere bindi olan okul yönetimi ise ailelere zarflar göndererek, parayı zarfın içerisinde göndermelerini istedi. Depremzedelere korumak amaçlı başlatılan arkalama kampanyası sonucunda öğrenci ve öğretmenlerin topladığı 26 bin 310 lira Bayburt Valiliği müzaheret hesabına yatırıldı.

Gönüllü olarak harçlıklarını depremzedelerle paylaştıklarını belirten öğrenciler, maddi desteğin yanı sıra zelzele bölgesindeki insanlara dua ederek manevi destek sunduklarını söylediler. Kendileri oldukça yürekleri nazik öğrencilerin anlayışlı davranışı ise yürekleri ısıttı.

Depremin olduğu önce günden beri aklının ve kalbinin hareket bölgesinde olduğunu ifade fail Enes Aktürk isimli mektepli, “Ihtimal de bu yardım başka insanların kurtulmasına, onların birlikte tıpkı başka insanı kurtarmasına apotr olacak” diyerek zarfı servet toplanan kutuya attı.

Bir farklı öğrenci ise depremde hayatını kaybedenlere yağmur, yakınlarına kafa sağlığı dileyerek, “Ülkemizde yaşanan şişman depremde mevt edenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına çıban sağlığı diliyorum. Ben dahi oradaki kardeşlerimize, ablalarımıza, abilerimize arkalamak için dürü boşaltmak istiyorum” dedi.

Ellerinden geldiğince maddesel ve manevi yerine destek olduklarını söyleyen öğrenciler, “Cenabıhak herkesin yardımcısı olsun” diyerek konuştular.

Okul müdürü Selçuk Intikal Etmek, Şüheda Ortaokulu ailesi namına depremin olduğu önceki günden itibaren yer sarsıntısı bölgesindeki vatandaşlar üzere seferber olduklarını kaydederek, “Yer Sarsıntısı bölgesine öğretmen arkadaşlarımız gittiler, istirdat ekibi içerisinde düz aldılar. Oba kentlerde kurulan AYT ve TYT kurslarında fariza kabul etmek üzere şu dakika hala oraya revan öğretmenlerimiz var. Üste şu dakika 2-3 öğretmenimiz zelzele bölgesine gitmek üzere çatlak bekliyorlar. Hem maddesel hem manevi namına bizler elimizden geldiğince bindi oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Depremzede öğrencilerin elbise, kırtasiye, okul servisi ihtiyaçlarının karşılanmasının yanı sıra tıpkısı üstelik nakdi arkalama başlattıklarını söyleyen Çıkarmak, 26 bin 310 teklik toplandığını ve Bayburt Valiliğinin yer sarsıntısı hesabına yatırıldığını sözlerine ekledi.

Okuldaki tamlık öğrencilerin berenarı demeden yardım kampanyasına bindi sunduğunu nâkil Çıkarmak, “Velililerimize duyuru yaparak, biraz giysi topladık. Okulumuza gelen kısaca 10 depremzede öğrencimiz var. Bu öğrencilerimizin seçme tip ihtiyacını giysi olsun, kırtasiye olsun karşıladık. Başkaca servis ayarlayarak çocuklarımızın buraya gelmeleri noktasında yardımcı olmaya çalıştık. amma velakin yaptıklarımızı ehliyetli görmeyip bir bile mal toplayalım dedik ve tıpkısı kampanya başlattık. Velilerimizin olduğu dershane gruplarında duyurumuzu yaptık ve öğrencilerimizle beraber ailelere zarflar gönderdik. Zarfların üzerine yardımın münasebet yapıldığına, nereye yapılacağına dair notlar yazdık. Yaklaşık 18 ortaokul şubemiz ve 4 parça imam dil cambazı şubemiz var, toplamda 450 öğrencimiz var. Bu 450 öğrencimizin aileleri zarflara miktarları yazarak gönderdiler. Bizler üstelik paraları komisyon yoluyla saydık ve Bayburt valiliğinin sarsıntı hesabına yatırdık” diyerek konuştu.

Share: