“Kilit munsap” Kırıkkale’de alçak tonajlı araçlara yönelik denetimler artırıldı

Ulaşımda 43 ilin bağlantı noktasında kayran düz ve “kilit dudak” adına bildik Kırıkkale’da, kilolu tonajlı tır, kamyon ve eğreti otobüslerine müteveccih denetimler artırıldı.

Bölge Trafik Denetleme Bölüm Müdürlüğü ekipleri, hafta sonu Gaziantep ve Mardin’birlikte yaşanan gidiş geliş kazalarının arkası sıra Kırıkkale- Ankara yağız yolu çabuk tren köprüsü altındaki uygulama noktasında denetime tabi araçları bir tane bir tane durdurdu.

Araçların rutin yeterlilik, sondaj ve sigorta kontrollerini işleyen ekipler, tonaj ve evrakları, lastiklerin durumunu, kâh taşıtların izin belgelerini, takometre çıktılarından atiklik ve kullanma süreleri ile takografa değişik cihazlar takılıp takılmadığını denetledi.

Ekipler, denetimler sırasında ivinti limitini aşan 2 tır ile tıpkı yakıt tankeri sürücüsüne, reflektörü sıfır tır sürücüsüne ve güvenlik kemerini arkadan taktığı ve yangın tüpü bulundurmadığı tespit edilen kamyon sürücüsüne idari para cezası uyguladı.

Tır sürücüsü Yanardağ Yılmayan, gazetecilere, ağır sıklet tonajlı vesile sürücüleri yerine iyi şeritten gittiklerini belirterek, kullanılmamış araçların eskilerine göre henüz konforlu ve bayındır olduğunu söyledi.

Eski araçların arıza üstüne az buçuk daha kapalı olduğunu anlatan Yılmaz, “Bakımları yapılmazsa arıza çıkartabiliyor ve kazalara etken olabiliyor. Kaymakamlık yerlerinde da ekipler zaten lüzumlu önlemleri alıyor fakat ara sıra su olabiliyor. Vatandaşlar olarak da ilçe yerinde çokluk yapmaya ister bulunmayan. Bu zaman zaman balaban açkı kullanan sürücüler üzere bastırık oluyor. Biz üstelik hız sınırlarına ilgi ediyoruz. Yoksa kazalara sebebiyet verilebiliyor ve cezalar kaçınılmaz oluyor.” diyerek konuştu.

Yolcu otobüsü sürücüsü Ramazan Özgörke bile denetimlerin artırılmasının güzelce olduğunu dile getirdi.

Şoförlerin dahi çok elan tetik olması gerektiğine dikkati çeken Özgörke, “Kazalara illet olmamak üzere elimizden geleni yapmamız geçişsiz. Polis Güçleri memurları tamamıyla yollarda ve denetimlerini gerçekleştiriyor. Atiklik sınırına banko uyuyoruz. Doğrusu uyulmadığı takdirde hakeza engebe meydana geliyor.” dedi.Share: