Kırsaldaki güçlükle gelirli kızlar ücretsiz güçlükle ve yetişek desteğiyle üniversiteli oldu

Diyarbakır’dahi kırsalda diri ensiz gelirli kız çocuklarına müteveccih açılan “Misafir Evi Kız Yurdu”nda yatılı eğitim görüp Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) giren 100 gençten 61’i üniversite hayalini gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Hizmetleri Ofis Başkanlığı bünyesinde geçen sene şehir merkezinde hizmete açılan “Misafir Evi Kız Yurdu”, 17 kaymakamlık kırsalında ruhlu liseden çıkışlı 100 gence site merkezinde ücretsiz barınma ve eğitim imkanı sağladı.

Kırsalda YKS’ye hazırlanmada müşkülat calip, canlı ailelere mensup kızlara yönelik ücretsiz bakım verilen yurtta, ortaöğretim ve dengi okullardan mezun olanlar haftanın 7 günü yetişek desteği aldı.

Dersliklerin yanı sıra katalog, bilgisayar ve satranç odası ile ruhsal danışmanlık ve delalet servisinin da yer aldığı yurtta, çoluk çocuk alanında ehlihibre öğretmenlerden terbiye görerek YKS’ye hazırlandı.

Gördükleri eğitimle sınava giren 100 öğrenciden 61’i aralarında tababet, ülfet ve eczacılık fakültelerinin birlikte olduğu mütenevvi bölümlere yerleşerek üniversiteli oldu.

“Evde fiilen kazanamazdım”

İnönü Üniversitesi Ahbaplık Fakültesini kazanan Rojin Kılıç, AA muhabirine, 12. sınıfta okurken Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin internet sitesinde “Misafir Evi Kız Yurdu” projesini gördüğünü, ekol bittiğinde girdiği sınavda istediği puanı alamayınca yurtta kalarak baştan sınava hazırlanmak amacıyla referans yaptığını söyledi.

Evde say imkanı olmadığı için yurtta kalmayı yeğleme ettiğini anlatan Tığ, yurdun gayet konforlu ve ders çalışma açısından birlikte verimli olduğunu tabir etti.

Kılıç, “Evde fiilen kazanamazdım zira cıvıl cıvıl familya olunca hizmet etmek print oluyor. O açıdan bura iyice oldu benim üzere. Kültürel açıdan de yararlı oldu etkinlikler, tiyatro ve geziler düzenlendi. Hocalarımızın bize özel namına verdiği eğitimler vardı. Hayallerime ulaşmamda buranın çokça faydası oldu. Hukuk Fakültesini kazandım ve süfli çok istiyordum. Bu projeyi özne ve katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“Önümdeki engelleri Mihman Evi Kız Yurdu ile aştım”

Çukurova Üniversitesi Ispençiyari Fakültesini kazanan Emine Kerpiç, evde öğüt çalışmakta zorlandığı amacıyla yurda başvurduğunu belirtti.

Hayallerine kavuştuğu üzere bahtiyar olduğunu anlatan Kerpiç, “Hedefime revan yolda önümdeki engelleri Konuk Evi Kız Yurdu ile aştım. Umarım bu proje detaylı seneler devam kırat ve hayali olan insanlara güreşçi köprüsü oluşturur. Bu sıkıntılı sebebiyle hayallerime ulaştım, umarım başkalarını birlikte hayallerine ulaştırır.” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler için banal çokça nazik tıpkısı yarar”

Balkı İbrahim Çeçen Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünü kazanan Rojin Orion dahi yurdun kendisi amacıyla çok şişman benzeri okazyon olduğunu ve bu fırsatı değerlendirdiğini belirtti.

Yurtta hem ibret hem de etkinlikler anlamında domuzuna geçenek geçirdiklerini dile getiren Cebbar, şunları söyledi:

“Türki öğretmenliğini kazandım ve bu hocalarımın sebebiyle oldu. Güzeşte yıl evdeydim ve hiçbir şekilde çalışamadım zira bir sıkı düzen yoktu. Buraya geldiğimde o disiplini hissettim ve ona uyarak kat aldım. Türkçe öğretmenliği istediğim ve sevdiğim tıpkısı kesim. Kız yurdu sebebiyle hayallerime kavuştum. Bura olmasaydı hayallerim gerçekleşmeyecekti. Bu proje çokça pir ve bence devam etmesi gerekiyor. Öğrenciler üzere âdeta çok şişman bir üstünlük. Ders çalışmak isteyip bile çalışamayan herkese burayı başvuru ediyorum.”

“Evde ibret çalışacak ortamları yoktu”

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Deneyimsizlik ve Spor Ofis Başkanı Ömer Buğday, Diyarbakır’ın 17 ilçesinde kırsalda cıvıl cıvıl ve maddesel durumu ancak öğrencilere yurtta barınma imkanı sağladıklarını belirtti.

Toplamda 19 eğitmen ile yurttaki 7 sınıfta öğrencileri AYT ve TYT sınavlarına hazırladıklarını anlatan Buğday, bu sayede öğrencilerin hayallerini gerçekleştirdiğini söyledi.

Buğday, öğrencilerin sınava hazırlanırken kültürel faaliyetlere ve gezilere bile katıldığını dile getirerek, şunları aktardı:

“Öğrencilerimiz kırsaldan geldikleri için evde öğüt çalışacak ortamları yoktu. Çoğu ailelerimiz 8-10-15 çocuklu olduğu amacıyla haliyle evde çalışamaz durumdaydılar. Buraya geldikten sonradan hayallerine kavuştular. Ev içre ders çalıştılar. Hocalarımız bacı şefkatiyle onlara yaklaştı ve öğrencilerimiz kıvançlı aynı şekilde buradan ayrıldı. Şu an pahal bire bir rica var. Ihtimal bu mektepli yetişemeyeceğiz çünkü buranın kapasitesi 120 fakat başvurular 500’ü buldu. Mülakatlar başladığında 1000’leri da geçecektir.”

Share: