Mezitli Belediyesi, topraksız ekincilik üzere girişim attı

Mersin’in hat kaymakamlık Mezitli Belediyesi, topraksız tarımı yaygınlaştırmak namına üretim alanı oluşturdu. Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekipleri yoluyla topraksız istihsal alanında fideler dikilmeye başlandı.

Proje ile marul, çilek hidroponik hep ile suda, biber, salatalık ve domatesi ise cocopeat sistemi ile üretiliyor. Katıksız ve istikrarlı şekilde besleme yöntemiyle hiçbir reçete kullanmadan, koca sağlığına tek zararı sıfır ürünler yetiştirilecek.

Hidroponik tarımın arazi kullanmadan akarsu süresince mineral caize çözümleri kullanılarak bitki yetiştirme yöntemi olduğu bilgisini veren Park ve Bahçeler Müdürü Hasan Orhan, “Bu sistemin sunu nazik avantajı hem sıkı alanda yüksek istihsal yapılabilmesi hem bile nitelikli ve dosdoğru ürünler olduğu amacıyla ek değerinin faziletli olmasıdır. Bunun yanında kuraklığın her an nâr sinyalleri verdiği bu süreçte sudan tasarruf edilerek, elan nitelikli mahsulat alınmasını sağlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Topraksız tarımda bitkilerin ihtiyaç duyduğu rızık elementlerini vererek yetiştirdiklerini tamlayan Orhan, “Nebat, ihtiyaç duyduğu besin elementlerine göre gelişimini tamamlıyor. Marul ve çilek, tamamen hidroponik hep dediğimiz ayrımsız yöntemle suda yetiştiriyoruz. Biber, görgüsüz ve domatesi ise cocopeat dediğimiz sistemle üretiyoruz. Ürünlerin saf ve tartılı tıpkısı şekilde büyümeleri sağlanırken kimyevi reçete kullanılmıyor. Bu sayede koca sağlığına faydalı, tabii ve besleyen değeri yüksek ürünler elde ediliyor” diye niteleyerek konuştu. – MERSİN

Share: