NEVÜ’de kadına yönelik şiddette farkındalığı artırmak üzere etkinlik düzenlendi

Nevşehir Hacı Bektaş Iye Üniversitesinde (NEVÜ), “25 Kasım Kadına Müteveccih Şiddete Alın Arsıulusal Savaş ve Tesanüt Haset” kapsamında program düzenlendi.

NEVÜ’den yapılan kayıtlı açıklamaya göre, kadına müteveccih ayrımcılık ile şiddetin önlenmesi ve bu yönde farkındalık oluşturulması üzere planlı etkinlik, NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kurultay Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Programda, Vali İnci Sezer Becel, kadına verilen değerin, herhangi bir tür kâr ve beklentinin ötesinde, eş haklarının tıpkısı gereği olduğunu belirtti.

Kadının saygınlığı ve itibarının korunması gerektiğini tabir eden Becel, “Ülkemizde kadına müteveccih şiddete başarısız tolerans ilkesi ile çalışmalar haddinden fazla geniş bire bir yelpazede amme, sivil ve bilcümle tarafların şümullü teşrikimesai ve kuma çabalarıyla yürütülmektedir. Özellikle İçişleri Bakanlığımız tarafından şiddete maruz küsurat kadınlarımızın asayiş güçlerine basit ulaşabilmesi ve çabuk aynı şekilde kendilerine arkalama edilebilmesi amacındaki KADES uygulamasının kadına alın hovarda mücadelede oylumlu bire bir kayran tuttuğunu unutmamak gerekir.” ifadelerini kullandı.

NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Eli Açık Aktekin dahi kadına müteveccih şiddetin savaş edilmesi gereken global bire bir sorun olduğunu vurgulayarak, acun genelinde seçme sosyal ve sınıfsal kesimde görüldüğünü kaydetti.

Aktekin, akademik ve yönetimsel personelin yanı sıra öğrencilerde, kadına müteveccih ivinti konusunda farkındalığın artması için yardım sunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Etkinlik, sivil sosyete kuruluşu temsilcilerinin sunumlarının ardından sona erdi.

Share: