Saatçiler üzere devir duruyor

Ordu’birlikte tahminî 40 yıldır saatçilik özne Salih Sakarya, teknolojinin ilerlemesi ile alay malay bundan sonra saatlerin yerini cep telefonlarının aldığını, mesleğin kaybolma uğrunda ilerlediğini söyledi.

Uzun yıllardır bozulan saatleri tamir edip, zamanın esasen ilerlemesini sağlayan saatçiler, dönüş geçtikçe mesleklerinin dahi eğlenme noktasında olduğunu söylüyor. Ordu’da tahminî 37 yıldır ayrımsız dükkanda maharetli olarak vatandaşlara bakım veren 60 yaşındaki Salih Sakarya, mesleği özlük çabalarıyla ileriye götürmeye çalışacağını söyledi. Sakarya antrparantez, daha çok bu meslekte çırak de yetişmediğini, cep telefonlarının saat sektörünü etkilediğini rapor etti.

Mesleğin kısa benzeri süre elan devam edebileceğini fakat kendisinden sonradan devam ettirecek birinin olmamasının üzüntü verdiğini söyleyen Sakarya, “Bu hareket, ayrımsız bu büyüklüğünde elan gitmez, 10 sene henüz gidebilirsek bize hangi bahtiyar. Artık bizim peşimizden yetişen bir yavru namevcut. Bundan Sonra genişlik degaje olarak pilli saatler var, tamiri üstelik yalınç. Tamiri olmazsa birlikte çöpe gidiyor. Mekanik saatler daha ayrımlı benzeri olay. Mekaniği öğrenebilmek amacıyla detaylı yıllar deneyim ve deneme gerekiyor. Tığ çırak kendisine başladığımızda aylarca saatleri söküp kavrayışsız takardık, çarklarını ezberlerdik ve saatin düzenini öğrenirdik. Demin ne eyvah ki anca çıraklık namevcut” dedi.

Her çevrim gelişen uygulayım bilimi ile gelişigüzel imdi cep telefonlarının yılların geleceği olan saatin yerini aldığını kaydeden Sakarya, “İnsanlar bundan sonra saat namına el telefonu kullanıyor. Filhakika piyasada çok sıkıntılı fiyatlara saatler var, insanlar bozulduklarında çöpe atıyor. Bana bakarak saat hem tıpkısı ihtiyaç, hem tıpkı güçlük hem bile tıpkı kültürdür. Hangi efsus ki bu geleneği herhangi bir güzeşte zaman kaybediyoruz. İşin arz ateş tarafı ise benim yıllarca iş verdiğim dükkanımın benden sonradan kapanacak olması” diyerek konuştu. – KALABA

Share: