Sadıkoğlu, “Pratikte olan projeler, EPDK’nın kullanılmamış kararından affedilmiş tutulmalı”

Malatya Ticaret ve Endüstri Odası (MTSO) Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, EPDK’nın lisanssız zindelik üretimi fail işletmelerin tüketim ilavesi enerjinin bedelsiz devri için çıkardığı kullanılmamış yönetmeliğin, ruhsatları münfail ve pratikte olan projeleri içermemesi gerektiğini söyledi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) sanayicilerin yaptığı lisanssız Gün Enerjisi Santrallerinde (GES) üretilen elektriğin aynı kısmını ücretsiz namına alınmasına imkan tanıyan yönetmelik Resmi Gazetede yayımlandı.

Yeni yönetmeliğin ruhsatları münfail ve pratikte olan projeleri içermemesi gerektiğine belirten Sadıkoğlu, “Ülkemiz zaman enerjisinden intifa anlamında yer uygun coğrafya olup GES yatırımları çok aşkın bağlam görmektedir. 2019 yılında sağlanan imkanlar ve teşviklerle çok sayıda firma efdal maliyetli yatırımlar ile GES kurarak, kişi enerji ihtiyacını karşıladıkları kadar istihlak fazlasını birlikte sisteme satmak için yatırım yaptılar. Halen inşası devam etmekte olan yine yüzlerce GES yatırımı bulunuyor. EPDK’nın GES’lerde üretilen elektriğin aynı kısmını bedelsiz olarak alınmasına imkan tanıyan bakir yönetmeliği hamile borçlanmalar ile envestisman yapmış yatırımcıları mağdur edecektir. Bu nedenler, ruhsatları alınmış ve uygulamada olan projeler 11 Ağustos 2022 tarihinde yürürlüğe giren EPDK kararından affedilmiş tutulmalıdır. Yatırımcıların karşı karşıya kalacakları konuşu riskler dikkate alınmalı ve GES yatırımlarına destekler artarak bitmeme etmelidir. Olumsuz durumda enerji maliyetleri nedeniyle üretim yapmakta zorlanan sanayicimiz ilkin gelmek üzere işletmelerimizin mağduriyeti artarak bitmeme edecektir” diyerek konuştu. – MALATYA

Share: