Sakarya’daki tarihi ısıdam restorasyonla müzeye dönüştürülecek

Sakarya’nın Adapazarı ilçesindeki tarihi Ulus Hamamı’nın müzeye çevrilmesi üzere protokol imzalandı.

Adapazarı Belediyesinden yapılan açıklamaya bakarak, Firez ve Turizm Bakanlığı ile Sakarya Valiliği tarafından desteklenecek yenileme projesi kapsamında 1065 metrekarelik yerey üzerindeki tarihi hamam için 3 Familya’ta münakasa düzenlenecek.

Sakarya Mahallesi İnönü Caddesi Hamam Sokak’taki tarihi yapının taş anne konusunda düz yazı edildiği, aut ve bağırsak duvarlarının taş belik sistemiyle mensur edildiği ve Horasan tekniği kullanıldığı dökme açıklamada, hamamın mimari özellikleriyle alışılmış Osmanlı hamamlarının kül özelliklerini yansıttığı kaydedildi.

Protokol töreninde mütekellim Sakarya Valisi Çetin Oktay Yaya Kaldırımı, Adapazarı Belediyesinin şehrin tarihine, kültürüne, sanatına, kültür turizmine ve içtimai hayatına anlamlı katkılar sunacak sunturlu ve eş projeler üzere çalıştığını söyledi.

Tarihi Budun Hamamı’nın üstelik restore edilerek müzeye dönüştürülmesinin çok kebir bir düzlük tuttuğunu nâkil Yaya Kaldırımı, “İnşallah bütün gelişigüzel şehrimizin haddinden fazla gerekseme duyduğu eskimemiş bire bir müzeyi şehrimize kazandıracağız. Bu kıymetli nişane, seçme kültürden ve dünyanın ayrı ayrı coğrafyalarından ayrımlı insanların hazar ve erinç içerisinde yaşadığı, kardeşliğin ve huzurun şehri Sakarya’mıza çokça büyük zait değer katacak ve marka değerini artıracaktır.” ifadelerini kullandı.

Vali Yaya Kaldırımı, kentin tarihi ve kültürel değerlerini yöre plana çıkararak turizminin gelişmesi ve çeşitlenmesine çokça iri ehemmiyet verdiklerini belirterek, projede şehrin tarihine sahip çıkarak bakir benzeri idrak ve konseptle ziyaretçilere ayrımlı deneyimler sunacak ve böylecene turizmin gelişmesine koca ulama sağlayacak özgün bire bir çalışma ortaya konacağını kaydetti.

Adapazarı Belediye Reisi Bahtiyar Işıksu üstelik Firez ve Beğeni Varlıklarını Korumu Yerleşmiş yoluyla 1990 yılında korunması zaruri kültür varlığı kendisine tescil edilen tarihi hamamın restorasyonunu gerçekleştirecekleri amacıyla bahtiyar olduklarını ifade etti.

Proje üzere 3 Eş Salı haset tenkis gerçekleştireceklerine meni fail Işıksu, sürece ulama veren bürokratlar ve siyasilere teşekkürlerini iletti.

Konuşmaların peşi sıra Vali Kaldırım, Komutan Işıksu ile Kültür Turizm İl Müdürü Süleyman Acara, protokolü imzaladı.

Share: