“Şarki Karadeniz Havzası Yönetim Heyeti Toplantısı” Trabzon’da yapıldı

Trabzon’da, Şark Karadeniz Havzası Dalavere Heyeti Toplantısı gerçekleştirildi.

Trabzon Valisi ve Doğu Karadeniz Havzası Hile Heyeti Başkanı İsmail Ustaoğlu, DSİ 22. Havza Müdürlüğündeki toplantıda yaptığı konuşmada, suyun insanlık amacıyla önemine belen etti.

İnsanlığı yıldırma boyutuna kadar getiren akarsu kıtlığının önüne sarkıtmak üzere stratejiler ve eylem planları yapılması gerektiğini tamlayan Ustaoğlu, Şarki Karadeniz Havzası Yönetimi adına iller bazında çalıştay yapmayı planladıklarını söyledi.

Ustaoğlu, suyun, mecmu canlıların yaşaması amacıyla aynı köken olduğunun gerçeğinin beraberinde taşkınlar sonucu mal ve birey kayıplarına nöbet açtığını rapor ederek, bu olayların sunu çok yaşandığı bölgelerin başında Gün Doğusu Karadeniz’in geldiğini anımsattı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Akarsu Yönetimi Umum Müdür Afire Sever dahi iklim değişikliğinin global bire bir olgu olduğunu aktararak, bunun etkilerini sivri, susuzluk, orman yangınları, kayşa ve akarsu üstüne olan baskılar dolayısıyla kirlilik ve su kıtlığı şeklinde sıraladı.

“Türkiye su zengini değil, akarsu stresi altında olan tıpkısı ülkedir”

Sever, Türkiye’nin su zengini değil, su stresi altında tıpkı talih olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Bu kapsamda uygun değer değerde ve seviyede suyu yönetiyor olmamız lazım. Suyun yönetiminde yemeden içmeden insanlara içme suyu icat etmek değil, ekosisteme üstelik lüzumlu suyu ulaşmak gerekiyor. Nedeniyle tarımda de suyu sağlayacaksınız. Sanayide birlikte saf suyu kullandıracaksınız. Tamam bu büyüklüğünde su ehliyetli mi? Suyun yönetimini optimum ve yeryüzü bereketli düzeyde yapmanız suyu bol kullanmanız lazım kim gelecek nesillere de bırakıt olan suyu bırakabilesiniz.”

Akdeniz Havzası’nda mevcut Türkiye’nin, iklim değişikliği etkilerinden de genişlik haddinden fazla etkilenecek ülkeler arasında saha aldığını anlatım eden Sever, “İklim değişikliğine ahenk kapsamında suyu artağan kullanıyor olmamız lazım. Suyun faal yönetimi amacıyla siyasa ve stratejiler geliştirebiliriz, planlar oluşturabiliriz, mevzuatlar ortaya koyabiliriz, tabiatıyla kim sahada enfrastrüktür yatırımlarına vakar vermemiz geçişsiz.” dedi.

DSİ 22. Nahiye Müdürü Cengiz Konak Kılıçaslan’ın de istişare yaptığı toplantı, “Şark Karadeniz Havzası Havza Ölçekli Yönetim Planlarının Takibi ve Dinsiz Atılan Kontrolü” mevzulu sunumlar ile bitmeme etti.

Toplantıya Trabzon’un yanında Kalaba, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Artvin illerinin temsilcileri bile katıldı.Share: