Semavi bayraklı plajlar artmaya bitmeme ediyor, zirvede Antalya var

Aktüel mavi bayraklı deniz hamamı sayıları belli olurken, 2022 yılında bu sayının 531’e yükseldiği kaydedildi. Yıllar ortamında semavi bayraklı kumlu sayılarının daim çoğalma gösterdiği ise tespit edildi. Antalya 229 semavi bayraklı kumbaşı ile zirvede vadi aldı.

Medya takip kurumu Ajans Press’in, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerinden elde ettiği bilgilere bakarak, Türkiye’deki gökçe bayraklı kumsal sayıları mahsus oldu. Sonunda 2022 itibarıyla Türkiye’nin 531 sayı gökçe bayraklı plajı olduğu kaydedilirken, 2021 yılında bu sayının 519 olduğu saptandı. Yıllar içinde semavi bayraklı plaj sayılarının daima artma gösterdiği gözlenirken, semavi bayraklı plaj sayısı ile zirveye Antalya yerleşti. Sonunda Antalya’da 229 sayı semavi bayraklı deniz hamamı olduğu açıklanırken, Antalya’dan bilahare sunma çokça semavi bayraklı kumsal 111 ile Muğla’da kaydedildi. İzmir 66, Aydın 36, Balıkesir 31, Samsun 13, Çanakkale 12, Mersin Ağacı 11, Kocaeli’nde ise 7 skor semavi bayraklı deniz hamamı bulunuyor. Bartın, Düzce, İstanbul, Kalaba, Sakarya, Kırklareli, Van ve Bursa ise mavi bayraklı kumsal bulundurun gayrı iller oldu.

Ajans Press, gökçe bayraklı plajlar ile müteallik basına yansıyan veri adetlerini inceledi. Ajans Press bağlanmış ve online basın arşivinden derlediği bilgilere bakarak ile gökçe bayraklı plajlar ile ait bu sene çıkan bili adedi 7 bin 991 adına kayıtlara geçti. Yıpranmamış mavi sancak düz plajların özellikle yerli basında onomatope bulduğu gözlendi. Bacasız uran turizm ise bu sene medyada 1 milyon 200 binin üzerinde malumat içeriğinde yer aldı. – İSTANBUL

Share: