Seyit Torun: “Zaman İklim Krizi Haddinden Fazla Nazik Değilse, CHP’li Belediyeler Yardımıyla”

Sürdürülebilir Erke ve İklim Eylem Planı 3. Belediyeler Buluşması, Nilüfer Belediyesi’nin familya sahipliğinde Bursa’birlikte yapıldı. Belediye başkanlarının deneyimlerini ve abuhava eylem planlarını paylaştığı buluşmada konuşan CHP Umumi Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “Belediyelerimiz, geleceği planlıyorlar. CHP’li belediyeler tarımda, enerjide, yakınlarda varlar, yenilenebilir erke konusunda, akman enerjiyi üretebilmek için ağır çabalama içindeler. Zaman abuhava krizi çok nazik değilse, CHP’li belediyeler sebebiyle” dedi.

Karşıyaka Belediyesi’nin abuhava değişikliğini ve dünyanın geleceğini gözdağı eden bu krize cebin evcil yönetimler düzeyinde yapılması gerekenleri bahsetmek, konuya ilgili benzeri kere haritası belirlemek amacıyla önderlik ettiği “Evcil Yönetimlerde Sürdürülebilir Erke ve İklim Eylem Planı-Belediyeler Buluşması”nın üçüncüsü, Nilüfer Belediyesi ocak sahipliğinde Bursa’birlikte yapıldı.

Bursa Akademik Odalar Birliği Yerleşkesi’nde planlı buluşmaya, CHP Umumi Başkan Yardımcıları Seyit Torun, Yüksek Öztunç, Ahmet Akış ve Prof. Dr. Lale Karabıyık, CHP Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu, Orhan Sarıbal, Erkan Münevver, Yüksel Özkan, Nilüfer Şehremini Turgay Fazilet, Karşıyaka Şehremini Cemil Liva, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Angarya Odabaşı, Bodrum Şehremini Ahmet Aras, Şişli Şehremini Yaşamış Acı, Seyhan Belediye Reisi Akif Eksiksizlik Akay ile Tepebaşı Belediye Başbuğ Yardımcısı Suat Yalnızoğlu, CHP Bursa İl Başkanı İsmet Esmer, esbak zaman Nilüfer Belediye Reisi ve Bursa Büyükşehir Şehremaneti Komutan adayı Mustafa Bozbey ile CHP ve İYİ Parti mülk yönetimleri, akademisyenler ve çevre gönüllüsü vatandaşlar katıldı.

Ev sahibi namına açılış konuşmasını eden Nilüfer Belediye Reisi Toygar Yiğitlik, abuhava krizinin hayatın temas alanını etkileyen tıpkısı konu olduğuna ilgi çekti. Küresel ısınma, ekolojik dengenin bozulması ve kuraklığın yavaş yavaş kendini hissettirmeye başladığını tamlayan Komutan Fazilet, “Bugün bizi muntazır iklim krizi, temelde kayırıcı hatasından kaynaklanıyor. Şayet toplumların bunu ayırt etmesini sağlayabilirsek, bu gidişi değiştirebiliriz. Krizi durduramasak bile, şiddetini azaltabiliriz” dedi.

Nilüfer’birlikte bu konularda farkındalık oluşturmak üzere hususi tıpkı çaba sarf ettiklerini vurgulayan Komutan Erdem, zarfında bulunulan süreçte tarımın stratejik öneme sahip olduğunu belirterek Nilüfer Belediyesi namına bu konuda yaptıklarını paylaştı.

Üretime bindi çabalarını sürdürürken, iklim krizi üzerine farkındalık oluşturacak icraat üstelik yaptıklarını belirten Komutan Yiğitlik, atılmış yönetimini kavrayışsız dönüşümü esas düz aynı anlayışla yürüttüklerini söyledi. Kompost ünitesi, bitkisel atılmış yağların ve atık pillerin toplanması, gelgel ve akarsu kalitesi ölçümleri, karbon ayak izinin azaltılması amacıyla park yeri ve yeşil alanların artırılması ve velespit yolu ağının genişletilerek halkın derrace kullanımına heveslendirme edilmesi kabilinden çalışmaları de anlatan Nilüfer Şehremini Toygar Yiğitlik, Türkiye’da ilk kez bire bir şehremaneti olarak Yenilenebilir Enerji Üretim Kooperatifi’ni kurduklarını da sözlerine ekledi. Başbuğ Fazilet, 1 megavat kapasiteli Toprak Tipi Sıra Erke Santrali kurma hazırlığı süresince olduklarını da anlatarak, şu sözlerle çağrıda bulundu:

“Bunlar bizim çabalarımız, yapılacak çok özdek var tabiatıyla. epilog olarak diyorum ki acun hepimize kâfi, akıl ve bilimin ışığında, natür ile barışık yaşarsak, üretime yönelir kendi potansiyelimizi hayata geçirirsek bilcümle krizleri aşabiliriz.”

CHP Bursa İl Başkanı İsmet Esmer, bundan ahir dönemlerde yenilenebilir enerji ve iklim konusunun kendisini haddinden fazla daha çok hissettireceğini belirterek, böylesine yetişkin bire bir toplantının gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkürname etti.

Küreselleşmeyle birlikte dünyanın gözdağı altında olduğunu belirten CHP Bursa Saylav Yüksel Özkan, “Cumhuriyet El Partili belediyelerin, abuhava ve yenilenebilir enerji alanındaki farkındalık oluşturan yaşıt projeleri ve halkı bilinçlendirmeye müteveccih çalışmaları bu noktada çok oylumlu. Bu konuda arsıulusal iş birliği araç” diye konuştu.

CHP Bursa Mebus Erkan Okumuş birlikte Rusya ve Ukrayna savaşıyla birlikte yenilenebilir enerjinin öneminin çok daha ferah anlaşıldığını, Türkiye’nin iddialı tıpkısı iklim kriziyle gösteri planını uygulamaya koyması halinde milli gelirinin yüzdelik 7 oranında artacağına ilgi çekti.

Çağın arz oylumlu sorunlarından birisinin abuhava krizi olduğunu, dünyanın insan yoluyla gelişigüzel geçen çevrim yok edildiğini belirten CHP Bursa Saylav Nurhayat Altaca Kayışoğlu ise “Doğayla uyumlu aynı şekilde yaşamayı, üretmeyi ve tüketmeyi öğrenmemiz gerekiyor” diyerek konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Mebus Lale Karabıyık, dünya ülkelerinin büyüme stratejilerinde anadan görme anlayışın beraberinde daha çok sürdürülebilir kalkınma temasının olduğunun altını çizdi. Karabıyık, evcil yönetimlerin çalışmalarının beraberinde darülfünun ve endüstri hareket birliğinin birlikte önemini vurguladı.

Erke ve Madun Bina Projelerinden Mesul CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın dahi konuşmasında dünyanın geleceğinin erke ve abuhava olduğuna ilgi çekti. Nilüfer Belediyesi’nin 2016 yılında Türkiye’deki geçmiş enerji kooperatifini kurma çalışmalarının içinde düz aldığını anlatan Atak, bu uygulamadan sonradan iktidarın, enerji kooperatifleriyle ilişik aranjman ve değişiklik yaptığını söyledi. Yaşanabilir tıpkısı acun amacıyla hem erke hem bile tarımda sürdürülebilirliğin eşya olduğunu belirten Akın, erke verimliliğinin önemine birlikte değindi.

İklim krizinin gıda ve hesaplı krizi tetiklediğini belirterek, merkezi idarenin yapması gerekenleri muhalefetin yaptığını tamlayan Huy Hakları ve Kasaba Politikalarından Sorumlu CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ulu Öztünç, “Maalesef hükümet, mekân üzerine çokça duyarsız” dedi.

Yaşanılan konforun bedelinin ciddi olduğuna ilgi calip Yerli Yönetimlerden Sorumlu CHP Genel Komutan Yardımcısı Seyit Torun ise belediyelerin abuhava ve eneri kriziyle ilgili bunaltıcı tıpkısı ceht içre olduklarını söyledi. CHP’li belediyelerin merkezi iktidarın hal bulmadığı it canlı çokça soruna el attığını söyleyen Torun, “Belediyelerimiz, geleceği planlıyorlar. CHP’li belediyeler tarımda, enerjide, yakınlarda varlar, yenilenebilir enerji konusunda, saf enerjiyi üretebilmek üzere yoğun çaba içindeler. Zaman iklim krizi çokça şişman değilse, CHP’li belediyeler yardımıyla” diye konuştu.

Buluşmada kayran kayran şehremaneti başkanları üstelik şimdiye büyüklüğünde iklim kriziyle savaş için hayata geçirdikleri projeleri ve daha çok yapmayı planladıkları projeleri paylaştı.

İklim değişikliği ve sürdürülebilir enerji için Rüesa Sözleşmesi’ne imza koyduklarını belirten Bodrum Şehremini Ahmet Aras, bu kapsamda yaptıkları çalışmalara sivil toplumu üstelik dahil ettiklerini söyledi. Avrupa Birliği’nin belde ve abuhava kriziyle uğraş üzere ortaya koyduğu hedefleri Bodrum’da gerçekleştirmekte kararlı olduklarını belirten Aras, uslu şehir ve dijitalleşmenin, erke verimliliği ile karbon emisyonunu tenkis noktasında yüce olduğuna değindi. Aras, bu kapsamda Bodrum’üstelik yaptıkları çalışmaları paylaştı.

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Angarya Odabaşı dahi “Kadıköy Belediyesi dünyanın ortak sorunu haline gelen küresel iklim krizi ile mücadeleye müteveccih Sürdürülebilir Enerji ve İklim Adaptasyon Eylem Planlarını 2018 yılında hazırladı ve 2030 yılına kadar limon bahçesi gazı emisyonlarını yüzdelik 40 oranında azaltmayı taahhüt etti” diye niteleyerek konuştu. Yağmur suyu ve gri suların baştan kullanımına yönelik başlattıkları projeyi anlatan Odabaşı, Atıksız Yaşam Dükkanı, Atıksız Dirim Sokağı, Site Bostanları üzere projeleri için üstelik bilgi verdi.

Karşıyaka Şehremini Cemil Tugay dahi evvel yapılacak işin akarsu, erke ve besin krizini yönetmek olduğunu belirterek, düzlük altı su rezervlerinin kullanımı, tarım alanlarının çoğaltılması, abuhava dostu gastronomi anlayışının genişletilmesi kabilinden konular olduğunu belirtti. Tuğgeneral,  kent süresince tarımın sahne olmadığını belirterek, “Akla Yatkın yönetilirse kent süresince tarım muvaffakiyetli peki. Yer gani kat sayı Hollanda” dedi.

İklim kriziyle uğraş amacıyla cebin eylem planını hazırladıklarını kaydeden Nilüfer Şehremini Toygar Yiğitlik ise “Bu hedefle, yeşil alanları 2024 yılına kadar adam başına 19 metrekareye tarh hedefimiz var. Antrparantez derrace yolu ağımız her an büyüyor. Bu konuda Türkiye’bile ikinci ilçeyiz.  Çocukları, gençleri, abuhava krizi konusunda bilinçlendirecek icraat yapıyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Seyhan Belediye Reisi Akif Kemal Akay bile CHP’li belediyeler olarak birbirlerinden emsal aldıkları bol uygulamaları kentlerinde hayata geçirdiklerini söyledi. Akay, Seyhan’üstelik önceliğin tarım olduğunu belirterek, tarımda erke tasarrufu keşfetmek için geliştirdikleri projelerden bahsetti.

İklim krizi konusunda şimdiden ilaç alınmazsa haddinden fazla geç kalınacağı uyarısında bulunan Şişli Şehremini Yaşamış Şiddetli ise yeşil kayran üzerine bildirme fakir ilçe olan Şişli’dahi yeşil kayran düşünmek için yaptıkları çalışmaları anlattı. Kötü, okulların bahçelerindeki betonları kırarak buralarda öğrenciler için bostanlar oluşturduklarını söyledi.

Tepebaşı Belediye Başkan Yardımcısı Suat Yalnızoğlu da Türkiye’üstelik çokbilmiş site projesini hayata geçiren ilk uray olduklarını belirterek, fikirli binalarla ilgili bilgi verdi.Share: