Son dakika haberi! Tecim Bakanlığı hususi ekibi 3 ilde ‘Kaçak Akaryakıt’ operasyonu düzenledi

Ticaret Bakanlığı Gümrükler Vikaye Genel Müdürlüğü Akaryakıt Kaçakçılığıyla Savaş Özel Ekibi vasıtasıyla Eskişehir, Burdur ve Kütahya’da akaryakıt istasyonlarına müteveccih olarak operasyonlar gerçekleştirildi.

Akaryakıt Kaçakçılığıyla Uğraş Özel Ekipleri akaryakıt kaçakçılığı açısından riskli yerine değerlendirilen bayilere yönelik mesai başlattı. Yapılan çalışmalar sonucunda bilcümle hikmet ve belgeleri toplayan ekipler faaliyetler üzere düğmeye bastı. Gerçekleştirilen operasyonlarda istasyonlarda pompa, yazarkasa ve otomasyon sistemleri köprüleme bırakılarak uğrun akaryakıt satılmasını sağlayan ve bire bir zamanda yazarkasalardan satma verilerinin silinmesi sağlayan düzenekler tespit edildi.

İlk işler Eskişehir’de bir akaryakıt istasyonunda gerçekleştirildi. söz konusu istasyonda otomasyon ve yazarkasaları devre dışı bırakarak kaçak akaryakıt satmaya imkan sağlayıcı sistem ortaya çıkartıldı. Ayrıca istasyonda kâin yazarkasalar ve arabirim ünitelerinin bazılarının mühürsüz olduğu tayin edildi.

Ekipler yoluyla ikinci cerrahi müdahale Burdur’dahi gerçekleştirildi. İstasyonda müddeiumumilik talimatıyla teferruatlı bire bir arama özne ekipler, kaçak akaryakıt satışı yapılmasını sağlayıcı birçok materyal ele geçirdi. Aramada; özişler sistemine koşut etkin arabirim ünitesi, pompa beyni, prop, paralel etkin sistemi arama fail komuta, yazarkasa silmede geçer not programlı aynı bilgisayar ile gayda dolumu yapılan dönüştürücüler ele geçirildi.

Hususi kadro marifetiyle sonuç kendisine Kütahya’bile ameliyat düzenlendi. Kütahya’birlikte bulunan istasyonda da özişler sistemini baypas bırakarak gizlice akaryakıt satışına imkân sağlayan sistem tespit edildi. Kaçakçıların yapılan yasadışı düzeneğe DVR(sayısal anahtar cihazı) cihazı görünümü verdiği ortaya çıkarıldı.

Gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda değişik yöntemler kullanarak sinsice akaryakıt satışı yapılmasının ve kamunun beniz binlerce teklik zarara uğratılmasının önüne geçildi. – ESKİŞEHİR

Share: