Tunceli’nin Pertek İlçesinde suya remiks namevcut

Tunceli’nin Pertek İlçesinde suya remiks yok

Pertek’te bilcümle meclis üyeleri suya zam yapmama kararına imza attı

TUNCELİ – Tunceli’nin Pertek İlçe Şehremaneti Meclisi, birlik partilerin eş kararıyla 2023 yılında aşiyan ve hisse senedi yerlerinde beğenilen suya remiks yapılmaması yönünde karar aldı.

Pertek Uray Meclisi, 5 Ocakta toplanarak meskenlerde tonu 1 liralık 70 kuruş, aksiyon yerlerinde 3 lira 40 kuruş olan su fiyatlarına zam yapılıp yapılmaması konusunu görüştü. Görüşmede, partilerin divan üyeleri oy birliğiyle mesken ve gelişim yerlerindeki su fiyatlarına bindirim yapılmaması yönünde değişmeyen aldı.

Mecliste kâin tüm partilerin oy birliğiyle aldığı kararı değerlendiren Pertek Şehremini Ruhan Alan, “5 Familya 2023 tarihinde meclisimizde almış olduğumuz kararla Pertek’te tevakkuf eden vatandaşlarımıza ve esnafımıza değme akarsu zammı uygulaması yapmadık” dedi.

Her yılın eş ayında o yıla ilgili remiks miktarlarının Resmi Gazetede yayımlandığını ve bölgedeki vatandaşlara yansıtıldığını hatırlatan Komutan Düzlük, “2023 yılındaki baştan istimara oranı Resmi Gazetede yüzde 123,93 olarak belirtildi. Bu şu zeki geliyor. Amme kurumları gelir kalemlerine maksimal yüzde 123, 93 oranında remiks yapabilir. Tığ, bu yüzde 123,93’lük remiks oranını yansıtmadık. Talih namına kırıcı bir hesaplı dönemden geçiyoruz. Bizler da bunun karşıt etkisini yaşıyoruz. Şehremaneti tıpkı zamanda toplumsal kâr sağlayan benzeri kurum. Bu hususta hem vatandaşımızın hem da esnafımızın yanı sıra olduk ve 2023 yılı Aile ayında suya bindirim yapmama kararı aldık. Bu kararı, şehremaneti sedir üyelerimizin tamamının oylarıyla aldık. Görüş birliğiyle bu kararı aldık” diye konuştu.

Share: