Yardımcı haberi: Sol Parti’nin Çeltek’taki ‘Üretici Mitingi’nde Konuşan Üreticiler: “Ansız Aç, Yavaş. Üretiyoruz Ama Tüketemiyoruz”

TAMER ARDA ERŞİN

SOL Parti’nin Uşak’ta düzenlediği “Müstahsil Mitingi”nde konuşan 60 yaşındaki üretici Eşe Yarcı, “Üzüm, duman, rabıt, kucak, rastgele madde var. Bekâr kaldırdığımız mal etmiyor. Motorin oldu 30 liralık. Basılmış oldu 400 teklik. Yem oldu 400 lira. Rençperin vahi şiddetli. Kafasız açgözlü. Mankafa alçak. Izansız geçinemiyor” dedi. Bire Bir sair karı müstahsil avrat Şehriyâr Yıldız, yaşadıkları sıkıntıyı “Üretiyoruz ama tüketemiyoruz. Mazotu, gübreyi tek yerde alamıyoruz. Tığ üreticiyiz ama satamıyoruz” diyerek anlattı.

SOL Tümen, Uşak’ta “Müstahsil Mitingi” düzenledi. “İşçi, dümbelek, emekçiyiz. Üreten biziz, yöneten üstelik tığ olacağız. Üzüm, esrar, buğday canımız, hakkımızı alırız. Inhisar, TARİŞ açılsın, şirketler kovulsun” yazılı pankartların asıldığı mitingde, “Üreticinin tüm borçları silinsin” bağlanmış dövizler taşındı.

Mitingde konuşma eden SOL Fırka Başkanlar Yerleşmiş üyesi Alemdar İşleyen, Haziran 2023 seçimlerine 30 hafta kaldığını anımsatarak, şunları kaydetti:

“Bu 30 haftanın böylecene, Haziran 2023’te onların iktidarının akıbet haset olacak. Buna inanın. Bu kötülüğün imparatorluğunu, bu zorbaları yıkacağız bilcümle gelişigüzel. O ruz, bu ülkenin ziyalı geleceğine açılacak güneş onlar için hesap gününün başladığı dönüş olacak. Sanmasınlar kim bu ülkeye yaptıkları kötülüklerin hesabı sorulmayacak, bu mevki emekçilerinin sofralarından çaldıklarının hesabı sorulmayacak. Bu mevki, bu insanlar, bu umum artık bu karanlığı tıpkı çağ elan sırtında vurmak istemiyor.”

İşleyen, Cumhuriyet’in kuruluşunda “Cumhuriyeti tığ böyle kazandık” yazılmış pankartın olduğu tarihi fotoğrafı hatırlatarak, “Bu ülkenin emekçilerinin ne kazanımı varsa, gelişigüzel birini dağıtma ettiler. Yıllardır esen iktidarlar bu ülkenin emekçilerini budunsal temelde böldüler, iş temelinde böldüler, dinle sömürdüler. Kendileri Karun üzere yaşıyorlar. Bizim yoksullukta birleştirdiler, hep ülkenin tıpkı avuç haydutlar dışında herkese, seçme fikirden, temas mezhepten herkesi yoksullukta birleştirdiler. Bu ülkenin yoksulları kendisine, ezilenleri olarak, bizi sömüren tıpkısı avuç haramiye cebin birleşeceğiz” diye konuştu.

“KITLIK ÇEKİYORUZ, YİYEMİYOR, İÇEMİYORUZ”

SOL Öğür Başkanlar Oturmuş Üyesi İlknur Başer, üreticinin emeklerinin erk marifetiyle görülmediğini rapor ederek, üreticilerin kendilerine söylediklerini şöyle aktardı:

“Bize dediniz ki açız. Gübre, mazot çokça pahalı, alamıyoruz, borçlanıyoruz. Tefecilerin eline düşürülüyoruz. Para Şişkinliği haddinden fazla arttı. Açlık çekiyoruz, yiyemiyor, içemiyoruz. Çocuklarımızı okutamıyoruz. Hastanelere gidemiyor, araştırı olamıyoruz. Çocuklarımızı evlendiremiyoruz. Biz üstelik size dedik kim, o ant elkızı bilcümle birlikte ellerimizi birleştirelim, taleplerimizi bilcümle gelişigüzel haykıralım. Geleceği bütün birlikte ellerimizle kuralım.”

Başer, Uşak’ta madenin kullanması nedeniyle yurttaşların suyunun bile kesildiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Üreticiyi görmeyenlerden alacağımız evgin taleplerimiz var. Tıpkı geceleyin yarısı Kolin’in, Cengiz’in, onlarca holdingin alacak borçlarını bire bir kalemde sildiniz. Üreticilerin yarından tezi namevcut, neşelilik, akarsu ve Tarım Bankası borçlarını silin o antlaşma. Dolar yükselirken, girdi fiyatlarının derhal sabitleyin. Ayak Tabanı fiyatlarını şirketler ve bir tane eş belirlemesin. Yegâne herif üzüm fiyatını açıklamasın. Buğday fiyatını açıklamasın. Aya fiyatını halkla alay malay, insani yaşayacak sevap olarak üreticiler belirlesin.”

“ÜRETİYORUZ AMMA TÜKETEMİYORUZ”

Uşaklı müstahsil kadın Hükümdar Nasip, “Üretiyoruz amma tüketemiyoruz. Mazotu, gübreyi hiçbir yerde alamıyoruz. Tığ üreticiyiz ama satamıyoruz. Tütüncüyüz, cevizciyiz, üzümcüyüz. Hiçbir şeyimizi satamıyoruz. Matbu bundan sonra dağın başına. Gelişigüzel şey, savsaklamak, un, atlatmak. Cümle çokça erzel” diye konuştu.

“IDRAKSIZ AÇGÖZLÜ”

60 yaşındaki müstahsil karı Eşe Yarcı, “Ben üreticiyim. Üzüm, esrar, demet, kucak, rastgele şey var. Bekâr kaldırdığımız dünyalık etmiyor. Süt oldu 30 lira. Basılmış oldu 400 liralık. Yemleme oldu 400 lira. Rençperin abes ızdırap. Tığ üretiyoruz, yönetelim arkadaşlar. Ansız aç. Kavrayışsız basık. Düşüncesiz geçinemiyor. 20 senedir iktidara geldiğinde doğan füru oy atacak oldu. Kâfi arkadaşlar. Üreten biz olalım, tüketin de tığ olalım” dedi.

Mitingde sanatçılar Miğfer Çandar ve Gülseren Tığ fon aldı.

Share: