Zaman, 2002 ve 2022 yılları arasında Bayburt’ta yapılan orman ve ağaçlandırma çalışmalarını anlattı

AK Parti Bayburt İl Başkan Yardımcısı Zaman, “Elan yeşil tıpkı Bayburt parolası ile çıktığımız bu yolda serencam 20 yılda 8 milyon nüsha fidanı toprakla buluşturduk ve bu yıl içerisinde 300 bin fidanımızı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz.” dedi.

YANLIŞSIZ Parti Bayburt İl Başbuğ Yardımcısı ve İl Sekreteri Yaşar Sıra, 2002 ve 2022 yılları ortada Bayburt’ta ağaçlandırma ve orman çalışmalarını anlattı.

SELIM Tümen İl Başkanlığı binasında planlı matbuat toplantısında konuşan İl Başbuğ Yardımcısı Devir, her köye bire bir orman tevlit hedefiyle yola çıktıklarını, bu çerçevede 20 bin sarıçam, 10 bin meşe, 8 bin badem, 12 bin huş, 3 bin mahlep ve 2 bin 700 adet badem ağacı başlamak amacıyla, Manas köyüne 2 bin 500, Taşocağı köyüne 3 bin, Alaca köyüne 2 bin 500, Suludere köyüne bin 500, Kemertaş köyüne 4 bin, Adabaşı köyüne 7 bin, Mutlu köyüne 14 bin, Oruçbeyli köyüne bin 500, Dağtarla köyüne 10 bin, Konursu köyüne 4 bin, Arslandede köyüne 2 bin 700 ve Malumattar köyüne 3 bin nüsha girmek amacıyla toplamda 55 bin 700 fidanı toprakla buluşturduklarını söyledi.

İl Başkan Yardımcısı Yaşar Devir açıklamasında şunları kaydetti: “14 Ağustos 2001 yılında Cumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde kurulan partimiz, eren milletimizin teveccühleri ile 21 yılını geride bırakmış durumda.

2002 yılında iktidara mevrut partimiz, daima hizmet üreterek milletimizin gönlündeki yerini korumayı nail ve iri projeler hayata geçirmiştir. Bu noktada

20 senede Bayburt’umuzun bir nice bölgesinde dev hizmetler hayata geçirerek, kent ve köylerimizin bir nice asıl ihtiyacı giderildi.

Bayburt’umuzun mimarisinin yanında natürel alanlarına üstelik bu süreçte kısık yatırımlar yaptık. Tabiat Koruma Milli Parklar müdürlüğümüz bünyesinde 2002-2022 yılları arasında 14 milyon 500 bin teklik değerinde envestisman yaptık.

Çalışmalarımız dahilinde şehrimizi hava merkezi haline getirecek olan, içerisinde kır lokantası, büfe, çadırlı kamp alanları üzere tesisler barındıran 1 zevk parkı kazandırılmış ve tabiat turizminde birlikte şehrimizi bölgemizde rakiplik edecek duruma getirmiş bulunmaktayız.

Demirözü ilçemizde düzlük kayran 200 hektarlık alana müesses Yakup Abdal Tabiat Parkı’na 12 milyon lira envestisman yapılarak siz canan hemşehrilerimizin hizmetine sunduk. Doğayla çöz içe konseptiyle Yakup Abdal Gusto Parkımız, bir zamanda içerisinde barındırdığı akarsu havzası ile mail bölgelerin tarımsal sulamalarına birlikte katkı sağlayacak.

Tarihe 2. Plevne Zaferi namına kazınan, kop dağı müdafaasının gerçekleştiği bölgeye, iktidarımız, 1 milyon 220 bin liralık gerçeklik aktararak evvel tarihi milli parkını ecdadımızın hatırası namına bizlere tasdik etti.

20 senede yaptığımız icraatlarımızla, çevremiz ve o ekosistemde hayatiyetli tam canlıları korumaya yönelik yaptığımız projeler göz dolduracak aynı seviyede.

Yaban hayatının devamı için 16 ton ağızotu, ilimiz sınırları içerisinde doğaya dağıtımı gerçekleştirilmiş, gine 340 bin nüsha al benekli alabalık orman içi sularla buluşturulmuş ve bin 400 skor yapıncak keklikte ilimiz sınırları içerisinde doğaya salıverilmiştir.

Pandemi sürecinde çıkmaz hayvanlarımızı de unutmadık. Şehrimizin cadde sokaklarına bin 200 kilogram mama bıraktık. Sokak hayvanları iyileştirme projesi dahilinde, arızi efsanevi kademe yapımı için Bayburt Belediyesi’ne toplam 319 bin 500 lira ivaz aktararak yazıksız canlarımızı terk etmedik.

Tüm dünyada ve ülkemizde yaşanan pandemi sürecine rağmen hükümetimiz, şehrimize gelişigüzel alanda kebir destekler vererek Bayburt’umuza büyük yatırımlar kazandırdı.

Son 8 yılda Çoruh nehri havzası iyileştirme projesi ve ORKÖY çerçevesinde ilimizde, tarih enerjili akarsu sıtma sistemi alanında 399 aileye, fenni arıcılık alanında 172 aileye, besi sığırcılığı alanında 8 aileye, benzen sığırcılığı alanında 126 aileye, süt koyunculuğu alanında 33 aileye, aut alnaç mantolama ve intaç kalorifer sistemi alanında 81 aileye ve akıbet yerine seracılık alanında 29 aileye soylu erki destek sağlanmıştır. Saymış olduğumuz bu alanlarda iktidarımız tarafından verilen desteklerimizle ilimizin ekonomik kalkınmışlık seviyesini yükseltmek hedeflenmiş benzeri zamanda bu alanlarda yatırımcıları heveslendirme ederek ilimizde müstahsil sayısında ciddi tıpkısı artım sağlanması amaçlanmıştır.

Ormanlaşma ve ağaçlandırma alanında ülkeler ölçeğinde şişman aynı paya ehil olan ülkemizde Bayburt kendisine bile iktidarımızdan ağır sıklet destekler almaktayız. ağaçlandırma organizasyon ve bakım, fidan yetiştirme ve bakım, yerey saye organizasyon ve hizmet, orman yolları yapımı, rehabilitasyon tesis ve hizmet, orman himaye tesis bakım ve otlak ıslahı ve orman yetiştirme hizmet alanlarına iktidarımız döneminde 35 milyon liralık yatırım yapıldı.

Son 10 yılda ilimize orman pres müdürlüğümüz marifetiyle, 2012’dahi 275 bin, 2013’dahi 380 bin, 2014’dahi 420 bin, 2015’da 490 bin, 2016’da 770 bin, 2017’birlikte 360 bin, 2018’de 350 bin, 2019’da 350 bin, 2020’üstelik 220 bin, 2021’birlikte 240 bin ve 2022’dahi ise dikimi planlanan 170 bin nüsha başlamak için, toplamda 4 milyon 25 bin adet dikme toprakla buluşturulmuştur.

Her köyümüze bire bir orman tevlit hedefiyle, 20 bin sarıçam, 10 bin meşe, 8 bin badem, 12 bin huş, 3 bin mahlep ve 2 bin 700 sayı badem ağacı kalkışmak amacıyla, Manas köyümüze 2 bin 500, Taşocağı köyümüze 3 bin, Ala köyümüze 2 bin 500, Suludere köyümüze bin 500, Kemertaş köyümüze 4 bin, Adabaşı köyümüze 7 bin, Mutlu köyümüze 14 bin, Oruçbeyli köyümüze bin 500, Dağtarla köyümüze 10 bin, Konursu köyümüze 4 bin, Arslandede köyümüze 2 bin 700 ve Malumattar köyümüze 3 bin adet atılmak amacıyla toplamda 55 bin 700 dikme toprakla buluşturuldu.

Bununla gelişigüzel, güzün yapılacak dikimler ve mevcut sahalara planlanan bütün dikilecek rekiz 170 bin adedi bulacak. Geçmişten günümüze birçok alanda ağaçlandırma ile ilgilendiren yapılan yatırımlar bakir yeni kendini göstermeye başlıyor. Öncesinde bozkır olan bir nice bayır zaman yeşille buluşmuş, gölgesinde serinleyeceğimiz ağaçlar ile meşbu durumdadır. Buna bir örnek verecek olursak; Yukarı Pınarlı (Sisne) köyü yamaçlarında birkaç vadiyi kapsayacak alana 1 milyon 200 bin skor çam fidanı dikilmiş ve bu çam fidanlarının aynı kısmı 13, benzeri kısmı ise 16 yaşında olan kestirmece 2 metreyi aşan dikme konumuna gelerek orman teşekkül etmiş durumdadır.

Çeşitli yemiş türlerinde vatandaşlarımıza kısaca 18 bin sayı amut dağıtımı yaptık. Bu dağıtımla alay malay ilimiz ve köylerimizde 100’e yakın yemiş bahçesi ortaya intişar durumda. Bahçelerimizin vakit kaybetmeden fidanı değil yer tel örgüleri üstelik vatandaşlarımıza ücretsiz yerine konfirmasyon edilmiştir. Tekrar Tarım ve Orman Müdürlüğümüz vasıtasıyla 3 bin 500 skor gojiberry fidesi dağıtımı yapıldı. Ayrıca, Demirözü barajı çevresinde 140 bin adet çam ağacı fidesi toprakla buluşturuldu.

Elan yeşil tıpkı Bayburt parolası ile çıktığımız bu yolda son 20 yılda 8 milyon adet fidanı toprakla buluşturduk ve bu sene içerisinde 300 bin fidanımızı toprakla buluşturmayı hedefliyoruz. Böylecene şehrimizde geleceğe zaman olacak fidanlar, yıllar sonra yeşererek çocuklarımıza ve torunlarımıza henüz temiz ve daha yeşil ayrımsız Bayburt mirasını bırakmış olacak. Bizler Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde bakım etmeye, hizmeti vatandaşımızın ayağına getirmeye devam edeceğiz.

Bayburt’umuzun gelişen ve mütebeddil şehir olması yolunda hep adımları sizlerle birlikte atıyoruz atmaya birlikte bitmeme edeceğiz.

Kahramanlar diyarı Bayburt’umuzda, Cumhurbaşkanımızın önderliğinde birçok hizmetleri kazandırmayı rabbimden niyaz ediyor, sizleri Allah’a hayat ediyorum.” – BAYBURT

Share: