Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü üzere sunulan “laboratuvar” önergesi kabul edilmedi

Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü amacıyla sunulan “laboratuvar” önergesi akseptans edilmedi

BOLU Bolu’da, 1 kişinin öldüğü ve çokça sayıda kişinin zehirlendiği Yuva köyüyle ilgili İl Umumi Meclisi üyelerinin İl Hususi İdaresi bünyesinde Akarsu Tahlil ve Analiz Laboratuvarı kurulması önerisi yapılan oylamada kabul edilmedi.

Bolu merkeze vabeste Yuva köyünde 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurduğu olayla ilişik 1’i güç bakımda oluşmak üzere 10 kişinin tedavileri devam ediyor. Zehirlenme vakalarının üzerinden 2 ay geçmesine rağmen bakir vakaların ortaya çıkmasıyla bu arada İl Umumi Meclisi üyesi benzeri grup, köylerin kullandığı suların analizinin İl Hususi İdaresi bünyesinde Akarsu Tahlil ve Analiz Laboratuvarları yoluyla yapılması için takrir verdi. Üyelerin verdiği önerge, divan başkanının kanuni olmadığı yönündeki açıklamasının arkası sıra yapılan oylamada kabul edilmedi.

“Laboratuvarlar 2004 yılında devredilmiş”

Su Tahlil ve Çözümleme Laboratuvarı’nın 2004 yılında İl Tarım Müdürlüğü’ne devredildiğini belirten İl Umumi Meclis üyesi Erhan Beykoz, “Zehirlenmelerin kaynağının köyümüzün kullandığı suların olabileceği düşüncesiyle gayrı köylerimizin dahi böyle talihsizlik yaşamaması hesabına işlerin elan çabuk ve sistemli şekilde yürümesi için ekip kendisine İl Özel İdaresi bünyesinde Akarsu Tahlil ve Analiz Laboratuvarı kurulması amacıyla takrir verdik. İl Özel İdaresi 2004 yılına büyüklüğünde akarsu ve yerey analizlerini özlük laboratuvarlarında yapmaktaydı. 2004 yılında alınan karar ile laboratuvarlar İl Ekincilik Müdürlüğü’ne devrildi. Vermiş olduğumuz takrir meclis başkanı Yaşar Yüceer’in böyle ayrımsız uygulamayı kanunen yapamayacaklarını ve ayrıksı ilerde hakeza benzeri çalışmanın yapılmadığı, tahlillerin İl Esenlik Müdürlüğü yoluyla yapılmakta olduğu gerekçesiyle oylamada akseptans edilmedi” dedi.

“Kanuncu yönden engel bulunmayan”

Laboratuvarların bambaşka illerde faaliyette olduğunu ve kanuni yönden tıpkı sorun olmadığını söyleyen Beykoz, “Yapmış olduğumuz araştırmalarda Zonguldak ve Elazığ kadar birçok ilimizde Akarsu Çözümleme ve Analiz raporlarının yapıldığını biliyoruz. Dahi Elazığ’daki laboratuvarda bakteri analizinin birlikte arsenik tahlili üstelik yapıldığını öğrendik. Sedir sav ettiği kadar hususi idare bünyesinde kurulması memul laboratuvarın kanuncu yönden da hiçbir engeli bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.Share: