Zonguldak Valiliği, Yazar Akbayram’ın konserini nakız etti! Adlı sanatçı laf karşı açıklama yaptı

Karadeniz Ereğli Belediyesi, Amasra’daki eroin faciası zımnında 29 Ilk Teşrin Cumartesi günü Edip Akbayram konserinin tağyir edildiğini duyurdu.

KARARI VALİLİK ALDI

Belediyeden yapılan açıklamada, ” Cumhuriyet Altını Bayramı’nın 99. yılında 29 Teşrinievvel 2022 Cumartesi günü düzenlenecek olan Yazar Akbayram ile Cumhuriyet Konseri; Zonguldak Valiliği’nin aldığı değişmeyen konusunda Kdz. Ereğli Kaymakamlığı’nın E-71303818-000-12734 dar yazısıyla 14.10.2022 tarihinde Bartın ili Amasra ilçesinde Türkiye Kara Elmas Kurumu Amasra eroin ocağında grizu patlaması sonrası 41 madencimizin martir olmasıyla sonuçlanan müessif fenomen zımnında iptal edilmiştir” denildi.

EDİP AKBAYRAM’DAN AÇIKLAMA

Edip Akbayram’ın kızı Irlamak Akbayram, toplumsal iletişim araçları hesabından babasının dinleti iptaline ilişkin açıklamasını paylaştı. Ünlü sanatkâr konuya ilişik, “72 yıla sığdırdığım yaşamım ve 50 yıllık hanek hayatım boyunca; seçkin ant hak, ülfet ve adalete inanarak emeğin ve emekçinin birlikte oldum ve ömrüm yettiği sürece de onların sesi olmaya bitmeme edeceğim” dedi.

“YÜREĞİM CÜMLE EMEKÇİ KARDEŞLERİMİZİN YANINDA”

Akbayram, açıklamasının devamında şunları söyledi: “14 Ilk Teşrin’dahi meydana mevrut kederli olayda hayatını kaybeden 41 beyaz zehir emekçisinin acısı yüreğimde tıpkısı nebze olsun azalmış değil. Kaymakamlık eliyle halel edilen Cumhuriyet Konseri ile ilişik namına bu dram olayın, hoppadak Bartın ve yer illerin yası olmadığını Edirne’den Kars’a cümle yurttaşlarımızın, tüm resmi çalım ve kuruluşların yası olduğunu ve ayrımsız üzüntüyü paylaştıklarını ayrıca Cumhuriyet’in hepimizin olduğunu o yüzden da siyasal kararlar ile gölgelenmemesi gerektiğini düşünüyorum. Değme ant söylediğim gibi benim amacıyla ‘Emek genişlik makro değerdir’. Istem isterdi ki emekçi kardeşlerimiz ile gelişigüzel baş başa, dal kola, belirtik Cumhuriyet coşkusunu yaşayarak gene onların sesi olabileyim. Ancak meydanlarda olmasam birlikte yüreğim eksiksiz emekçi, Cumhuriyetperver ve Atatürkçü kardeşlerimizin birlikte.”

Share: