1. Uluslararası Tarsus Festivali’nde Gazeteci ve Yazarlardan ‘Çocukluğumun Tarsus’u Söyleşisi

Mersin Büyükşehir Belediye Reisi Vahap Seçer ve eşi Meral Seçer, ‘1. Arsıulusal Tarsus Festivali’nin 3. ve akıbet gününde, gazeteci Ağır Donat, gazeteci ve edip Oral Çalışlar ile gazeteci ve yazar İpek Çalışlar eliyle Tarsus Müzesi’nde planlı ‘Çocukluğumun Tarsus’u Söyleşisini dinledi.

Söyleşide; Çetince Donat, Ağızcıl Çalışlar ve İpek Çalışlar anılarını anlattı. Ağızcıl Çalışlar ayrıca, söyleşideki dev ekrana çocukluğuna ve gençliğine ilgili anılarının saha aldığı fotoğrafları yansıttı.  Anılarını ve fotoğraflarını, söyleşiye katılan vatandaşlarla paylaştı.

“FESTİVALLE İLGİLİ YAPTIĞINIZ DEĞERLENDİRMELERİN DE GERÇEĞİ YANSITTIĞINI BİLİYORUM”

Görüşme sonrası yaptığı değerlendirmede, katılımcıların festivalle ilişik değerlendirmelerinin kendisini mutlu ettiğini rapor fail Komutan Seçer, “1. Uluslararası Tarsus Festivali ile ait ve buradaki teneffüs ettiğiniz, yaşadığınız hissiyatla ait anlatımlarınız tıpkısı el bana maneviyat verdi, motivasyon sağladı. Festivalle ilgilendiren yaptığınız değerlendirmelerin dahi gerçeği yansıttığını biliyorum” dedi.

“KURUMLAR ARASINDA YARDIMLAŞMA OLMAYINCA, İŞLERİN VOLTA ŞANSI BULUNMAYAN”

Çocukluk anılarını Tarsus’ta yaşamış birisi adına, söyleşide yıllar öncesine gittiğini anlatım fail Seçer, Tarsus’un inanç turizminde muhteşem tıpkı yere eş olan Eshab-ı Kehf ile ilişkin çok kavi tıpkısı projeleri olduğunu, ancak bunu fethetmek için tahsisin kendilerine verilmesi gerektiğini kaydetti. Seçer, “Yer Evkaf Umumi Müdürlüğü’nün. Tıpkı göz izin dahi Tarsus Belediyesi’nde. Ego şu teklifte bulundum; buranın bütün yetkisini Sazak Büyükşehir Belediyesi namına tığ üstlenelim. Vakıflar Kesim Müdürlüğü bize tahsis etsin. Ayrıksı tek kurumun tasarrufu olmasın. Orada sakat aynı cami var, onu dulda edelim. Doğrusu proje de hazır. Fakat, kurumlar ortada teavün olmayınca, işlerin yürüme şansı bulunmayan” diyerek konuştu.

“TARSUS UZUN UZUN BİR SÜREDİR SANKİ UYUYAN BİR ŞEHIR DURUMUNDAYDI”

Söyleşide yaptığı konuşmada, bu festivalle birlikte Tarsus’un bakir aynı şeyler kazandığını, hareketli bir Tarsus yaşamaya başladıklarını ve bunun ayrımsız kafa olduğunu vurgulayan gazeteci ve edip Ağızcıl Çalışlar, “Ego ilk kültürümü, evvel bilgilerimi, ilk ayrı ayrı acun görüşümü burada edindim. Burada edindiğim şeyler birlikte henüz ahir hayatımda yetişkin benzeri lüks oynadı. Tarsus uzunca tıpkı süredir güya uyur bir site durumundaydı. Bu uyuyan devin uyanması gerekiyordu. Çünkü Tarsus’un arka planında, adi haddinden fazla büyük ayrımsız tarihsel repertuvar var” dedi.

Seçer’in elan balaban başarılar kazanmasını rağbet ettiğini, zira O’nun başarısının hepimizin başarısı olacağının altını çizen Çalışlar, “Vahap Bey’i ferdî olarak tabiatıyla seviyoruz, fakat yaptıklarını çıktı seviyoruz” dedi.

“TARSUS GİBİ BİR ŞEHİRDE BUGÜNE BÜYÜKLÜĞÜNDE HAKEZA BİR ETKİNLİĞİN OLMAMASI, HAKEZA BİR FESTİVALİN OLMAMASI ZATEN BÜYÜK BİR EKSİKLİKTİ”

Söyleşinin tıpkısı gayrı konuğu olan gazeteci Çetince Donat, düzenlenen festivalin önemine ve etkisine değinerek, “Vahap Başkanım önce sizi tebrik kartı ederim hakeza aynı organizasyonu yaptığınız, başardığınız ve yürüttüğünüz üzere. Yörük göçü anbean düzelir. Gelecek sene elan iyisi olacaktır. 5 yıl sonrası çokça daha bol olacaktır. Tarsus kabil bire bir şehirde bugüne büyüklüğünde böyle tıpkı etkinliğin olmaması, böyle tıpkı festivalin olmaması doğrusu nazik ayrımsız eksiklikti” dedi.

Yıkmanın bayağı yapmanın ağırlık olduğu bire bir düzende idarecilik yapmanın zorluğuna özen çeken Donat, “Bu mıntıka birçok bakımdan Florida’ya eş. Vaktiyle bataklık olan Florida’üstelik, zaman tıpkı dünya cenneti yarattılar. Bizim ise acun cenneti olan Çukurova’ya eş çıkabildiğimizi söyleyebilmek beklenmedik alçak. O bakımdan Cenabıhak yardımcınız olsun. Başladığınız işleri, sizden sonradan geleceklerin bile ‘devlette devamlılık esastır’ düşüncesiyle bitmeme ettirmesini dilerim” diye konuştu.

“2 GÜNDÜR BAMBAŞKA BİR TARSUS GÖRÜYORUM”

Gazeteci ve Yazar İpek Çalışlar ise, Tarsus’a elan başlangıçta de geldiğini, ancak bu gelişinde tıpkı hareketlik ve neşelilik gözlemlediğini, antrparantez değişimi fark ettiğini rapor ederek, “2 gündür bambaşka bire bir Tarsus görüyorum. ‘Buraya tıpkısı özdek ergin ama faktör ne bunu öğrenelim’ dedim. Böylecene buradaki arkadaşlara soruyorum, onlar üstelik ‘Festival’in yarattığı etki’ diyorlar. Geri kemirmek yediğimiz çarşının içre birbiriyle ahbapça eden, birlikte aşındırmak yiyen, eğlenen, oradan buraya koşuşturan bir Tarsus tek görmemiştim. Hangi diyeyim inşallah hakeza bitmeme kıymetiharbiye diyorum. Salim olun var olun” dedi.

Share: