19 Eylül Gaziler Haset planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Kargaşa, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki merasim, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Reisi Kasıt Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Ofis Başkanı Seyyah Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Gezmen Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına belen ederek, “İnşallah bu memlekette tıpkı henüz muharebe olanaksız. Ama olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi kim yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Kalabalık

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı önünde planlı tören, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Belediye Reisi Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kalabalık Şubesi Başkanı Mehmet Büyük Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delice ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Ofis Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende Ilbay Sonel, günün fehva ve önemini belirten müzakere yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki merasim Canlı Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Reisi Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Miralay Zekeriya Boğa ile diğer tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Martir ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün fehva ve önemini tamlayan meşveret yaptı.

Şehitler amacıyla Kur’an-ı Semih okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve tören düzeni üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilgilendiren müşavere yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Belediye Başkanı Rahmi Kip, İl Itimat Müdürü Nurettin Gökduman, İl Güllabi Komutanı Mehabetli Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile değişik ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, gocunmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmaz Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden temas makule girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu tamlayan Şahika, “Bu nedenle eren milletimiz, zaman boyunca istiklal ve istikbalinden katiyen ödünleme vermemiştir. Sunma pres koşullar altında da kutsi bildiği tekmil değerlerine topluluk çıkmıştır. Bu anlayışla debi fail kahramanlarımız, canından vazgeçmiş, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini harcama etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Yaya Miralay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Itimat Müdürü Sinan Erge, İl Güllabi Komutanı Jandarma Albay Yıldırım Hürmetli, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, hava müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: