“5. Tarihi Anlatı ve Romanda Devir Sempozyum” başladı

Van Valiliği, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ), Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Edipler Birliği (TYB) vasıtasıyla düzenlenen “5. Uluslararası Tarihi Tahkiye ve Romanda Gün Sempozyum” Van’da başladı.?

Cengiz Andiç Firez Merkezi’nde düzenlenen programın açılışında mütekellim Ilbay Yardımcısı Ademiyet Balkanlıoğlu, TYB’nin bilgelik şölenlerinin ilkini Topkapı Sarayı’nda, ikincisini Dolmabahçe Sarayı’nda, üçüncüsünü Konya’üstelik ve dördüncüsünü Malazgirt’te, beşincisini de Van’üstelik gerçekleştirdiğini söyledi.

Van’ın bayrı ayrımsız geçmişe ve ciddi öneme sahip olduğunu belirten Balkanlıoğlu, “Hikmet şölenin ilimizde düzenlenmesiyle ayrı tıpkı mutluluk yaşadık.,Van benzeri zamanda namuslu doğası ve misafirperver insanlarıyla öne çıkıyor. El ele vererek ilimiz ve vatandaşlarımız üzere iyice işlere imza kovmak bizim üzere onurdur. Programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkürname ederim.” diye niteleyerek konuştu.

“Ruz, insanın vazgeçilmez tutkusudur”

TYB Haysiyet Başkanı Mehmet Doğan ise yazın türlerinden biri olan romanın çokça geç ortaya çıktığını ancak haddinden fazla deste gördüğü üzere anında yaygınlaştığını anlattı.

İnsanın hem zatî macerası hem da toplu yaşayışından çıkarılan konuların romanları beslediğini ifade eden Doğan, şunları kaydetti:

“Hakeza olunca tarihle romanın birlikteliği mübrem hale geliyor. Devir, insanın elzem tutkusudur. Kendini sunu çok bugüne ilgili görenler de tarihten kopamıyor. Geçmişi olmayanın bugünü olanaksız, koca, dostunu düşmanını bilemez. Geçmişi çakmak arzusu, az daha geleceği nikbet hevesi büyüklüğünde aktif. Romanı mugaddi tutkulardan biri de hiç elbette budur. Hikâye türünün Türkiye’birlikte bile son yıllarda yükselişte olduğu tezelden görülebiliyor. Gelişigüzel sene elan çok sayıda hikâyeleme yayınlanıyor. Karabağ’ın Ermeni istilasından kurtarılması Ermeni iddialarını top çöp sepetine attı. Bizim için zaten çöptü. Daha Çok aklı başına mevrut Ermeniler üzere bile yararsız. Türkiye ve Azerbaycan ile barışan Ermenilerin yalan ve yanlıştan ibaret iddiaları öne sürmelerinin hükmü kalmadı. Imdi Ermeni tarihi yeniden yazılacak. Belki vicdanlı Ermeni yazıcılardan ‘Biz hangi zulümler ettik, bin yıl beraber yaşadığımız Müslümanlara kuşkusuz kıydık, şehirlerini bittabi yakıp yıktık’ diyenler çıkacaktır.”

“Kardeşliğimize kastedilmek istendi”

TYB Genel Başkanı ve Ankara Içtimai Bilimler Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Musa Kazım Arıcan bile TYB olarak tıpkısı çokça ilde farklı etkinlik düzenlediklerini belirtti.

Türkiye’nin ekin, hanek ve fikir hayatına yüce katkılar sunan ayrımsız sivil cemiyet kuruluşu olduklarını aktaran Arıcan, “Anadolu’de kültürel hayatın canlanması için himmet gösteriyoruz. Beyoğlu’ndaki patlamayla kardeşliğimize kastedilmek istendi. Bu tiksindiren saldırıyı lanetliyorum. Hangi yapılırsa yapılsın bu milletin kardeşliğine, birliğine, dirliğine halel getiremeyecekler. Vukuf şölenimizin, akademik gelişimlere, kardeşliğimize ve birliğimize ulama sağlayacağını düşünüyorum.”

Van YYÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenay Baydaş, koca tıpkısı programa eş sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Temas okuyucunun yolunun nasıl tarihi tıpkı romanla kesiştiğini kaydeden Baydaş, “Zaman idareci üdeba ve sanatçılar nazarında tarihin sunu pir şekilde yorumlanmasına imkan veren eserler, geleceğe dayalı perspektifler sunması açısından önemlidir.” dedi.

Hikâyeleme, edebiyat ve tarihi konuların ele alınacağı ziyafet, yarın sona erecek.

Share: