8. Avrasya Yükseköğretim Zirvesi

Tecim Bakanı Mehmet Muş, ” Türkiye’deki yükseköğretim kurumları cemaat olduğu yetişek kalitesiyle, pek haddinden fazla ülkeden uluslararası öğrenci çekmeye devam ediyor. 2012 yılında ülkemizde tahsil gören arsıulusal mektepli sayısı 31 bin iken, bu nicelik 2022 yılında 260 bine, bu sene ise 300 binin üstüne çıkmıştır.” dedi.

Avrasya Üniversiteler Birliği (EURAS) öncülüğünde, İstanbul Aydın Üniversitesi karı sahipliğinde bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen Avrasya Yükseköğretim Zirvesi, Lütfi Kırdar Arsıulusal Kurultay ve Işporta Sarayı’nda başladı.

Etkinliğe videoteyp mesajla katılanTicaret Bakanı Mehmet Muş, mesajında 11 ili binlerce vatandaşı etkileyen zelzele felaketinden duyduğu üzüntüyü paylaştı.

Sarsıntı bölgesinde olduğu üzere fiziken etkinliğe katılamadığını bildiren Muş, Türkiye’nin balaban ve cıvıl cıvıl bire bir mutluluk kendisine en gelişmemiş zamanda yaralarını saracağını, bu süreçte kendilerinin de üzerlerine düşen herhangi bir şeyi yapacaklarını söyledi.

Muş, kendine özgü aynı dinamiğe eş ve eğitim sektörünü da süresince barındıran bakım sektörlerinin, mülk sektörünün üstelik tamamlayıcısı olması dolayısıyla mecmu dünyada önemle ele alındığına bel ederek, şunları söyledi:

” Herhangi Bir geçen dolaşma farklılaşan üretim ve tüketim modelleri, teknolojiyle birlikte bakir hisse senedi ika biçimleri ve ülkelerin bu alanda uyguladıkları politikalar, dünya bakım ticaretine yön vermeye bitmeme ediyor. Bu hareket ve değişimi yakından izleme edip tıpkısı parçası tevessül etmek, sektördeki başarılarınızın sürdürülebilirliği açısından son basamak cesim. 2010 yılından günümüze bakıldığında, yıl bazında dünyalık ticaretinden daha aceleci ayrımsız seyirde büyüyen dünya hizmet ticareti 6 trilyon dolarlık tıpkı büyüklüğe ulaşmıştır.

Türkiye’bile bakım sektörünün önündeki deneyimi ve zihayat iş gücü ve bakım yemek kalitesiyle bu alanda dünyada öne çıkan ülkeler arasındadır. 2002 yılında 14 milyar dolar olan hizmet ihracatımız ülkemizin bu alandaki dengeli çalışmaları neticesinde, sürdürülebilir bire bir çoğalma trendini yakalamış durumda. Müstevli sonrası dönemde hizmet gelirlerimizde acul tıpkı toparlanma reşit ve 2021 yılında bakım ihracatımız 61,4 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. 2022 yılında ise Cumhuriyet Altını tarihimizin rekoru adına anlatım edebileceğimiz 90 milyar dolarlık hizmet ihracatı yakalanmıştır, 2023 yılından üstelik beklentimiz, atiklik kesmeden bu ivmeyi sürdürmektir, bunu başaracağımızdan kararsızlık bulunmayan.”

“Türkiye yükseköğretim alanında hava merkezi olmaya bitmeme edecek”

Yetişek sektörünün metin çok alanda etkinliği zımnında mühim aynı öneme cemaat olduğunun altını çizen Bakan Muş, nezaret bünyesinde bu alanda yapılan çalışmalar üzerine de vukuf verdi.

Muş, “Türkiye’deki yükseköğretim kurumları erbap olduğu terbiye kalitesiyle, sağlam haddinden fazla ülkeden arsıulusal öğrenci çekmeye devam ediyor. 2012 yılında ülkemizde tahsil gören uluslararası öğrenci sayısı 31 bin iken, bu cirim 2022 yılında 260 bine, bu sene ise 300 binin üstüne çıkmıştır. Bu yönüyle Türkiye dünyanın genişlik çok arsıulusal öğrenci calip 11. ülkesi konumunda. Ülkemizin yükseköğretim alanında cazibe merkezi olmaya bitmeme edeceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Share: