Akıbet zaman haberi… ‘Balon balığı’ avcıları 164 bin liralık kazandı

İSTİLACI palavra balığı avcılığının desteklenmesi için yılbaşında başlayan pratikte bugüne büyüklüğünde balıkçılardan alınan 16 bin 24 balık amacıyla 164 bin teklik ifa yapıldı. Palavra balığı alımı genişlik fazla Antalya’üstelik yapıldı.

Akdeniz ve Veli Denizi’nde ekosistem, balıkçılık ve koca sağlığı açısından yıldırma oluşturan balon balıkları ile mücadelede, Ekincilik ve Orman Bakanlığı’nın balıkçıların avlanmasına müteveccih bindi alımı bitmeme ediyor. Türkiye genelinde bakanlığın belirlediği kriterlere akıllıca palavra balığı avcılığı fail balıkçılara yılbaşından bugüne büyüklüğünde 16 bin 24 balık amacıyla 164 bin liralık bindi ödemesi yapıldı. Yer çokça alımın yapıldığı Antalya’dahi 8 bin 954 palavra balığı amacıyla balıkçılara 75 bin lira ödendi.

KUYRUK EVET BIRLIKTE BALIĞIN TÜMÜDünyanın tanıdık en zihayat denizel toksini olan tetrodotoksin içeren ve siyanürden 1200 mezuniyet henüz faziletkâr zehire topluluk olan balon balığı alımı Antalya’da Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü’nün belirlediği 14 yerde yapılıyor. Alımlar pöçük evet de balığın bütün kendisine teslimi şeklinde yapılıyor. Nezaret aracılığıyla palavra balığı avlayan balıkçılara ‘Lagocephalus sceleratus’ türü için kıta başına 12,5, gayrı 7 basit cins içinse 5’er liralık ödeniyor.31 ARALIK’A KADAR SÜRECEKBalon balığında bu sene için 1 milyon 200 bin kota olduğunu ve bunun 16 bininin dolduğunu vurgulayan Antalya Tarım ve Orman Müdürlüğü İl Müdür Muavini Asım Felaket, “Proses 31 Aralık’a kadar bitmeme edecek. Yaz döneminde av yasağı, albeni sıcaklığının artmasından çevre balığın derine gitmesinden kaynaklı avlanması azaldı. Önümüzdeki aylarda sayının artacağını düşünüyoruz” dedi. Palavra balığı alımından ruhsatlı balıkçı gemisi olan balıkçıların faydalandığını kaydeden Sıkıntı, “Toy oltacıların yakaladığı balon balığını karaya çıkarması haram. Çolpa sıra balıkçıları desteklemeden yararlanma düşüncesiyle palavra balığını karaya çıkarmamalı” diyerek konuştu. Felaket, istilacı kabil olan balığın bulunduğu ortamda gayrı balık türlerinin üremesini baskıladığını söyledi.’BALIKLARI İMHA EDİYORUZ’Sıkıntı, balon balığının ilaç sektöründe kullanılacağı yönündeki söylemlerle ilgili yerine üstelik”Balon balığında tetrodotoksin özellik var. Bu nedenle alçak yön kapsamında değerlendiriliyor. İlaç sektöründe kullanılabileceği kadar söylemler oldu ama bunun şartlarını yerine getirebilecek tıpkı firma müracaatı gerçekleşmediği üzere ‘Hayvansal Yem Maddeleri’ yönetmeliği kapsamında alınan palavra balığı ya üstelik kuyruğunu imha ediyoruz. temas taraf sanayi evet bile değişik tıpkı sanayi sektöründe kullanılması tür değil.”ORTAMDAKİ SAYISI AZALDI

Geçen 2 yıla bakarak palavra balığı sayısında bu yıl eksilme olduğunu belirten Sıkıntı, “Balon balığının bulunduğu ortamdaki sayısının düştüğünü gözlemliyoruz. Özellikle büyük türdeki balon balığı sayısı azaldı. Palavra balığının milyonlarca husye yaptığını düşünürsek bulunduğu ortamdan palavra balığını temizlemiş olacağız” dedi.

Share: