Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’da fidanlar toprakla buluşturuldu

Antalya, Muğla, Isparta ve Burdur’üstelik, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Haset nedeniyle rekiz dikimi yapıldı.

Antalya’nın Cebel ilçesi Kirişçiler Mahallesi’ndeki direk dikim törenine katılan Ilbay Ersin Muharrir, ormanı ve ağacı sevdiklerini, ati nesillere daha yeşil tıpkı devlet geçmek istediklerini söyledi.

Temiz gelgel ve su amacıyla ağacın önemini vurgulayan Muharrir, geleceğe nefes yüklemek üzere amut diktiklerini tabir etti.

Antalya Orman Nahiye Müdürü Vedat Ekinci birlikte Antalya’nın, 1 milyon 172 bin hektarla Türkiye’nin en çok orman varlığına ehil ili olduğunu belirtti.

Kentin yüz ölçümünün yüzde 56’sının ormanlık düz olduğunu anlatan Çiftçi, “Sabık sene Antalya’daki Cumhuriyet tarihinin en şişman orman yangınında 60 bin hektar yandı. Bölgenin temizliği ağız ağıza tamamlandı. Yıl böylece da yeşillendirme çalışmaları ağız ağıza bitecek.” dedi.

Sosyal medyada “bölgenin imara açılacağı” yönünde esassız iddialar olduğunu kaydeden Çiftçi, “Daha esbak bildirme şişman cuşiş gene Taşağıl’dahi olmuştu. Orayı gezin. Bırakın imara açmayı bir kümes bile yapılmadı. Yanan bütün alanları orman haline bildirmek üzere çalışıyoruz. Manavgat bile 10 yıl sonra ağız ağıza sakat haline dönecek.” diye konuştu.

Törende 3 bin 500 ağaç toprakla buluşturuldu.

Muğla

Muğla’bile 253 bin rekiz dikimi yapıldı.

Düzeyn mevkisindeki etkinlikte, önce kendisine öğrenciler günün meal ve önemini belirten şiirler okudu ve umum oyunu gösterisi sundu.

Törende mütekellim Ilbay Orhan Gödeş, kazançlı, ekolojik ve toplumsal açıdan balaban öneme ehil ormanların, alınan nefesin ve suyun anne kaynağı olduğunu söyledi.

Türk kültürünün nebatat ve hayvanat dahil canlıların tamamına alın bağlılık ve şefkatle yaklaşılmasını öğütlediğini belirten Besili, “Dikme ve orman sevgisini geliştirerek gelecek nesillerin belde bilinciyle yetişmesini icat etmek, daha yeşil bir Muğla, daha yeşil ayrımsız Türkiye ve henüz yeşil tıpkısı dünya üzere Muğla’da akıbet 20 yılda 202 milyon 968 bin fidanı toprakla buluşturduk.” dedi.

AK Tümen Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan ise dünyada orman alanlarını artıran ender ülkelerin başında gelen Türkiye’nin 22,9 milyon hektar alanla, coğrafyasının yüzdelik 29’unun ormanlardan oluştuğunu kaydetti.

Muğla Orman Havza Müdürlüğünün orman yangınlarına karşı hem havadan hem karadan teknolojinin akıbet imkanlarını kullanarak mücadele ettiğini dile getiren Gökcan, şöyle konuştu:

“2021 ve 2022 yılında Muğla’birlikte yanan sahalara kızılçam, karaservi, harnup, akasya, deliboynuz, defne, ağı ağacı oluşmak için 3 milyon direk dikildi. Ati sene sonuna kadar Muğla’üstelik yanan alanlara 5 milyon fidan dikimi hedefleniyor. Sonuç 2 yılda Muğla’üstelik meydana mevrut yangınlarda hasar gören alanlara 215 ton sulp atıldı. Ormanlarımız ati nesle bırakacağımız sunu balaban mirasımızdır. Yanan alanların bile imara açılması katiyen bahis konusu değildir.”

Muğla Orman Mıntıka Müdürü Yasin Yaprak ise Cumhurbaşkanlığı himayelerinde 11 Teşrinisani Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında düzenlenen etkinliğin, dünyadaki iklim değişikliği ve toptan ısınmanın kontra etkilerinin artmasıyla elan üstelik önem kazandığını söyledi.

Etkinliğe, İl Güllabi Küçümseme Komutanı Liva Mehabetli Gemalmaz, İl Inanma Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, gurur müdürleri, jandarmalar, polisler ve öğrenciler bile katılarak direk dikti.

Isparta

Isparta’birlikte 13 ayrımlı yerde 14 bin 500 dikme dikildi.

Etkinlikte, protokol üyelerince şehit ve gaziler yerine dikilen fidanların sertifikaları şehit ve gazi yakınlarına ikram edildi.

Ilbay Aydın Baruş birlikte kişi adına ayrılan fidanı toprakla buluşturdu.

Etkinliğe, Garnizon Komutanı Kıdemli Miralay Mustafa Kahraman, Şehremaneti Komutan Vekili Serkan Kaya, kamu çalım ve kuruluş temsilcileri, martir yakınları ve gaziler ile haddinden fazla sayıda öğrenci katıldı.

Burdur

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi’nde oluşturulacak bal ormanı sahasında direk dikim töreni düzenlendi.

Törende, Burdur Orman İşletme Müdürü Sefa Karataş, Orman Genel Müdürlüğü çalışanları namına Türkiye Cumhuriyeti’nin yıpranmamış yüzyılına hazır olduklarını söyledi.

Orman varlığını her zaman tasarruf etmek amacıyla uğraştıklarını vurgulayan Karataş, “Burdur’üstelik 11 ayrı lokasyonda 12 bin 500 fidanımızı toprakla buluşturacağız.” diyerek konuştu.

Törene katılan Ilbay Büyük Arslantaş, protokol üyeleri, güllabi ve polis güçleri ekipleri ile kollar, fidanları toprakla buluşturdu.

Share: