Galatasaraylı futbolculara özel üretilen giysileri internette satan 6 sanığa arakçılık davası

Galatasaray Spor Kulübünün futbolcuları ile teknik heyete özel üretilen kıyafetleri tesislerden çalarak internet üzerinden sattıkları belirlenen 6 maznun üzerine “arakçılık” suçundan 17’şer yıl 6’şar taban kadar dam cezası istemiyle sorun açıldı.

Bakırköy Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, Galatasaray Mağazacılık ve Perakendecilik A.Ş. eliyle, destekleyici firmanın kulüp oyuncuları ile teknik astronomi için ürettiği orijinal kullanılmamış zaman eşkal, alıştırma yeleği, şort, çorap kabilinden ürünlerin, şirketin rızası dışında üçüncü eşhas eliyle internet zarfında satışa sunulduğu yönünde savcılığa şikayette bulunulduğu belirtildi.

Firmanın kulübe verdiği ürünlerin profesyonel standartlarda olduğu, alelhusus antrenmanda ve müsabakada görev özne futbolcuların performansını açık artırma ve terlemeyi önleme kabilinden tıpkısı haddinden fazla özelliği bulunduğu anlatılan iddianamede, bu ürünlerin piyasada satılmadığı kaydedildi.

Bu kıyafetlerin öngörülen süreden geçmiş tükendiğinin anlaşılması üstüne kulübün Florya Güçlü Oktay Tesislerindeki asıl deposunda 25 Ilkgüz ve 1 Ilk Teşrin 2021’da tadat yapıldığı dile getirilen iddianamede, futbolcuların konakladığı dinlenme kampı binasının altındaki depoda dahi ürünlerin olduğu anlatıldı.

İddianamede, 13 Ocak’ta yapılan sayımda tesiste bulunması gereken 2 bin 443 parça ürünün nahak yere şekilde kulüp dışına çıkarıldığının anlaşıldığı belirtilerek, malzemelerin, ikinci halk eşyaların sunulduğu internetteki tıpkısı sitede satıldığı aktarıldı.

Yapılan araştırmada, Antalya’bile benzeri depoda 6 kolide gücük kollu 276 model, tafsilatlı kollu 50 şekil, 16 çift çorap ve 30 şortun bulunduğu, bunların 54’ünün futbolcuların ve maharet yıldız bilimi amacıyla yapılan özel ürünler olduğu vurgulanan iddianamede, bu 54 üründen 44’ünün orijinal olup piyasada satılmadığı, hep değerlerinin da 25 bin 487 liralık olduğu ifade edildi.

Yapılan araştırmada, sanık Yılmaz Yanık’ın berber olduğu, tıpkısı kısım Galatasaraylı futbolcuyla yülüme fora etmek üzere kontak kurduğu anlatılan iddianamede, maznun Sedat Peker’in kulüpte masörlük, sanık Ahmet Görme Engelli’ün bile ayak topu takımında sürücülük yaptığı, maznun Turgut Akla Yatkın’un çamaşırhanede çalıştığı, sanık Gürsel Çelik’ın ise yüksekokul sorumlusu olduğu aktarıldı.

Yasa dışı etraf oluşturulmuş

İddianamede, sanıkların futbolcular veya ustalık heyet vasıtasıyla geçer ürünlere refahlı erişebildikleri belirtilerek, şu değerlendirmede bulunuldu:

“Bu ürünlerin tedarikçi/müzahir firma yahut üçüncü bir firma aracılığıyla da üçüncü kişilere satışa sunulmaması, arzulu standartlara erbap olması, degaje lehtar kitlesine erbap Galatasaray futbolcuları ve ustalık yıldız bilimi vasıtasıyla kullanılması, Galatasaray taraftarının güç ilgisine hastalık olmuştur. Kül bu hususlar birlikte değerlendirildiğinde, ürünlere zahmetsiz muvasala sağlayıcı şahıslar ile bu ürünleri talep fail kişiler tıpkı araya gelerek yasa dışı tıpkısı etraf oluşturmuşlardır.”

Kulüpte fariza eden sanıkların bir araya gelerek, futbolcuların ve maharet heyetin kullanımına sunulmuş ürünleri hukuka çapraz şekilde ele geçirdikleri dile getirilen iddianamede, maznun Buğra Fatih Ünsal’a satışı yapılarak hususi nitelikteki ürünlerin piyasaya bildirme edildiği ve satıcıların nahak maddi vergi sağladıkları kaydedildi.

İddianamede, sanıklar Ahmet Görmez, Buğur Fatih Ünsal, Gürsel Çelik, Sedat Peker, Turgut Akıllıca ve Yılmaz Yanık’ın “katılım halinde zincirleme şekilde yapı ve eklentileri içre kayırma altına münfail olan eşya hakkında hırsızlık” suçundan 6’şar sene 3’er aydan 17’şer sene 6’ayak tabanı kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Davanın duruşması önümüzdeki günlerde Bakırköy 44. Esas Ceza Mahkemesinde görülecek.

Share: