Antalyalı Zeytin Üreticisi: Zeytin İçin bile Taban Fiyat Açıklansın

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Antalyalı zeytin üreticisi Ramazan Işık, Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye seslenerek, “Sabık yıl bu zeytinlerimiz 15-20 TL’ydi, bu sene de 15-20 TL. Torba 12,5 TL’ydi, bu sene 45 TL. Geçen sene biz Antalya’dan Burdur’a gelirken 10-15 TL’ye süt alıyorduk, demincek 28 TL. Bakanımızdan, bize, zeytinde tıpkısı ayak tabanı kıymet açıklamasını istiyorum” dedi.

Antalya’nın Döşemelatı ilçesinde ürettiği zeytinleri Burdur’daki zeytin pazarında satan Ramazan Işık, iktisadi akse dolayısıyla yaşadıkları sorunları ANKA Olgun Ajansı’na anlattı. Icra Vekili Vahit Kirişci’ye zeytin amacıyla birlikte ayak tabanı karşılık açıklanması amacıyla çağrıda mevcut Işık, şunları söyledi:

“GEREKEN NEYSE YAPILSIN”

“Buradan Tarım ve Orman Bakanı’mıza çığırmak istiyorum; Sayın Bakanım, sabık yıl bu zeytinlerimiz 15-20 TL’ydi, bu sene da 15-20 TL. Poşet 12,5 TL’ydi, bu yıl 45 TL. Güzeşte yıl biz Antalya’dan Burdur’a gelirken 10-15 TL’ye mazot alıyorduk, demincek 28 TL. 50 TL da olsa sıkıntımız namevcut, devletimizin ve hükümetimizin arkasındayız. Kanunlaşmış, bambaşka yere dahi oyumuz gitmez. Boydak Bakanımızdan, bize, zeytinde bire bir ayak tabanı karşılık açıklamasını istiyorum. Söz Temsili Karadeniz’üstelik fındığa benzeri aya bedel koyuluyor. İster gel devlete ver istersen pazarda sat. Demincek bunun aynı aya fiyatı olsun; isteyen pazarda satsın, talip devletimize versin.

Buraya şöyle bire bir bakarsanız 50-60 yaşama zeytinciyiz. Buraya geceden geliyoruz, ’20 TL’ diyoruz. Zeytin şu anda makul amma ’10 TL olanaksız mı’ diyorlar. Bunun demincek tatlısı 80-90 TL. Lezzetli zeytin eden rüfeka, bizden demincek 15 TL’ye alıyor, 80 TL’ye satıyor. Onun ne emeği geçiyor? Üretmiyor, emeği namevcut, budaması namevcut, gübresi bulunmayan, ilacı namevcut; al senden 10-15 TL’ye, sat 80 TL’ye. Yüce bidonun içine katıyorlar, atıyorlar ilaçları, hıyanet sana zeytin. Şimdi bizim zeytin natürel. Millet bizden alıyor. Bizim 3 kilogram zeytin, tıpkı haftaya tatlanır; hemen tıpkı öz bardağı tuz atacak. Sayın Icra Vekili’ım, siz bilirsiniz, gereken neyse yapılmasını istiyorum.”

Share: