ASYA’YI EVİNE GİRİP ÖLDÜREN ESKİ SEVGİLİSİ TELEFONUNA OKŞAMAK İSTEDİM, AKSEPTANS ETMEDİ

BURSA’dahi, sakat sevgilisi Asya Kaynak Üzümcü’yü (21), arkadaşı Alican Vergül (26) ile gittiği evinde, kapıyı çilingire açtırıp odasına girerek öldüren, annesi İfakat Evci’yi üstelik yaralayan vakfedilmiş sanık Oktay Saygı (23) ile arkadaşının yargılanmasına başlandı. Için ‘ağırlaştırılmış müebbet kodes’ cezası istenen Saygı, cinayeti günücülük nedeniyle işlediğini söyleyerek, Telefonuna mütalaa geldi. Şüphelenip çalmak istedim. Kabul etmedi. Bu davranışı zoruma gitti dedi.

Fenomen, mart ayında Kestel ilçesinde meydana geldi. Oktay Hürmet, Asya Bulak Üzümcü’nün şikayetiyle karşı tenkil kararı olmasına rağmen, Üzümcü’nün evine gitti, kapıyı çilingire açtırıp can girdi. Burada sâdır tartışma, kavgaya dönüştü. İddiaya göre Hürmet, Üzümcü’yü yüz kere bıçakladı, namına esir etmek isteyen annesi İfakat Evci’yi birlikte vücudunun 5 yerinden yaraladı. Anneyle kızı kanlar içinde kalırken, Saygı 38 ABA 203 plakalı otomobile binip kaçtı.

Komşuların ihbarıyla adrese polis ve sağlık ekipleri irsal edildi. Yapılan kontrolde, Asya Bulak Üzümcü’nün hayatını kaybettiği belirlendi. İfakat Evci ise alçak gaileli namına Faziletkâr İhtisas Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’hangi kaldırıldı. Ölmeden önce bozuk sevgilisinden gördüğü hüküm dolayısıyla toplumsal iletişim araçları hesabından ‘Sadece devam etmek istiyorum’ paylaşımı özne Asya, veladet günü olan 11 Mart’ta toprağa verildi.

SAKARYA’DA YAKALANDI

Olayla ait soruşturma başlatan İl Inanma Müdürlüğü Asayiş Büro Müdürlüğü ekipleri, şüphelinin Sakarya’ya gittiğini tespit etti. Yolda tılsım kayran Pamukova İlçe Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, kaza girişinde otomobiliyle ilçe eden Oktay Hürmet ile yanındaki Alican Vergül’ü yakaladı. Kazada yaralanan Saygı ve Vergül, hastanede tedavilerinin arkası sıra gözaltına alındı. Bursa’bile adliyeye çıkartılan şüpheliler tutuklandı.

Bursa Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturmada, sanıklar Oktay Saygı ile Alican Vergül için, ‘tasarlayarak adam öldürmek’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet, ‘öldürmeye teşebbüs’ suçundan 20’şer sene, ‘nitelikli yağma’ suçundan 15’er sene ve ‘konut dokunulmazlığını bozmaktan’ ise 5’er yıl mahpushane cezası istemiyle dava açıldı. İddianamede Üzümcü’nün, tehdit ve çarpma iddialarıyla, aynı süre evvel, Oktay Saygı’ten şikayetçi olduğu ve sanık karşı 1 ay sürekli hazırlık kararı verildiğinin tayin edildiği bile belirtildi.

‘ASYA İLE OTOBÜSTE TANIŞTIK’

Sanıkların yargılanmasına Bursa 6’ncı Çetin Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Bursa Karı Platformu üyelerinin bile izlediği duruşmaya asıl İfakat Evci de katıldı. Mahkemede ifade veren mevkuf sanıklardan Oktay Hürmet, güdücü olarak çalıştığı şehirlerarası otobüse bulaşan olarak binen Asya Pınar ile tanışıp sevgili olduklarını söyledi. Asya ile evlenmeyi düşündüğünü tamlayan Oktay Hürmet, cinayeti hasetlik nedeniyle işlediğini belirtip, Kayseri’bile yaşıyordum. Otobüs şoförü olduğum amacıyla Bursa’ya gelip kendisiyle görüşüyordum. Kestel’den familya tuttum. Evlerine gidip geliyordum. Üste, eşyalarımı onlar yıkıyor ve ütülüyorlardı. Arada Sırada aramızda tartışmalar oluyordu. Yeniden kendisiyle tatlıya bağlıyorduk. Tıpkısı ahit kemirmek sırasında telefonuna endişe geldi. Andırmak istedim. Telefonu zorla aldım. Bana, ‘sen karışamazsın’ dedi. 4 yıl maddesel ve manevi destekte bulunduğum birisinin bana böyle yapması, psikolojimi bozdu, bu davranışı zoruma gitti. Elan önceki da kendisinden şüpheleniyordum dedi.

‘İŞİM GEREĞİ BIÇAK TAŞIRIM’

Olay haset arkadaşı Alican Vergül ile eşyalarını ahzetmek ve Asya ile temas etmek üzere eve gittiğini belirten Saygı, Arkadaşım Alican ile birlikte Kestel’e gittik. Arabada ayrımsız süre oturduk. Alican’a ‘Kötü şeyler olur’ dedim. O birlikte ‘Bu işe halledelim’ dedi. Anahtarcı gelip kapıyı açtı. Amacım Asya ile konuşmaktı. Namına, bozukluk hakeza olduğumuzu soracaktım. Evde kimse yoktu. Bir süre sonradan bap açıldı. Asya odasına girdiğinde beni görünce yadırgatıcı oldu. ‘Seninle konuşmaya geldim’ dedim. ‘Git buradan’ dedi. Benim gönderdiğim paraları sevgilisini kastederek, onunla yediğini söyledi. Hangi yaptığımı hatırlamıyorum. Evde kızıl aramadım. İşim gereği herhangi bir ant bıçak taşırım. Annesini ben yaralamadım. Alican annesini bıçakladı. Çokça üzgünüm ve pişmanım dedi.

‘OKTAY BOĞAZIMA BIÇAK DAYADI’

Suçlamaları kabul etmeyen Alican Vergül ise Asya’nın ailesine başsağlığı dileyerek başladığı ifadesinde, fenomen gününü şöyle anlattı

Oktay, polisle konuştuğunu, eve girip eşyalarını alacağını söyledi. Anahtarcı çağırdı, içeriye girdik. Kendisinin elinde bıçak vardı. Ego kapıdan çıkmak istediğimde kolumdan tutup içeriye çekerek, boğazıma bıçak dayadı. Çokça korktum. ‘Asya ile konuşacağım sadece’ dedi. Ayaklarına kapandım, ‘Ego gideceğim’ dedim. Asya’nın geleceği saati biliyordu. ‘Kimseye kötülük vermeyeceğiz’ diyerek Asya’nın odasına girdi. Bana tava ve poşet verdi. ‘Annesi yanına gelirse kafasına tavayla vurup, poşeti geçirirsin’ dedi. Asya ile annesi geldi. Annesi mutfağa, Asya da odasına gitti. Asya’nın odasından bağrışma sesleri geldi. Kapıdan baktığımda İfakat Hanım’ı yerde gördüm. Kapıdan çıkıp merdivenlerden inerken Oktay arkamdan gelip sırtıma vurdu. Arabanın yanına geldim. Elinde bıçak vardı. ‘Sen ne yaptın’ diye bağırdım. Beni zılgıt etti. Arabayla yolda giderken elinden sıyrılmak için ‘İmdat’ diye niteleyerek bağırdım, kimesne duymadı. Bıçağı uçurumdan dun attı. Eve girerken Oktay ayağına galoş giydi. Bana dahi cebren giydirdi.

‘KISKANÇLIK YÜZÜNDEN KIZIMI ÖLDÜRDÜ’

Olayın etkisinden kurtulamadığını tamlayan İfakat Evci, Maznun, kıskançlıkları yüzünden, kızımla aralarında sevgili çıkıyordu. Gelişigüzel defasında ‘Siz haddinden fazla gür tıpkısı ailesiniz, benim hakeza aynı ailem olmadı’ diyerek özür diliyordu. Biraz posta karakolluk ve adliyelik olduk. Kendisi hakkında tenkil kararı vardı. Olay haset kızım dershanede kapının orada Alican’ı gördüğünü ayaklarının titrediğini belirtti. Akşam Ezanı saat 19.05 sıralarında eve geldik. Kapıda hiçbir molekül yoktu. İçeriye girdik. Ben mutfağa geçe kızım de odasına girdi. Kızımın odasından ‘Ah’ diye niteleyerek benzeri gürültülü duydum. Örümcek veya böcekten korktu, içki vazıh kaldı diye geldi herhalde diye düşündüm. Odasına gittiğimde kızımın bıçaklandığını gördüm. Ben üstelik ana olarak kızımı yetmek üzere üstüne atıldım. Beni bile bıçakladı. Bu sırada arkamdan biri omuzlarımdan tutup, kızımın yatağının üstüne oturttu. Günücülük yüzünden kızımı öldürdü. 6 aydır bibi sanığın bakışını unutamıyorum. Bildirme ağır cezayı verin diyerek konuştu.

İfadelerin arkası sıra maznun avukatları boşaltma talebinde bulunurken, 2 sanığın alıkonulma halinin devamına karar veren murafaa heyeti, duruşmayı erteledi.Share: