Avf Başkanı Doğan, Erdoğan’ın Ziyaret Ettiği Cemevi’ne İlişkin İhraç Kararını Anlattı: “”Fütursuzca Yapmaya Çalıştıkları Bu Aplikasyon İnancımıza Sonuç…

TAMER ARDA ERŞİN

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Başkanı Haydar Payidar Doğan, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın müzakere ettiği cemevini yöneten Hüseyin Gazi Kültür ve Tekellüm Vakfı yönetimi üzerine başlattıkları ihraç işleminin gerekçesini anlattı. Doğan, “Değme cemevimizde Hz. Yüksek, Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli ve Atatürk’ün resimleri vardır. Bu resimlerin olmadığı tıpkı cemevi olanaklı değildir. Cumhurbaşkanımıza Alevilik üzerine koruyucu olan şahısların aldırmayarak yapmaya çalıştıkları bu aplikasyon inancımıza serencam rütbe kötülük vermiştir. Böyle bir kurumun adıyla hatırlanmak bizim Federasyonumuza bile kötülük verdiğinden, bugün dalavere kurulumuzun aldığı değişmeyen sonucu ihraç işlemlerini başlattık” dedi.

Alevi Vakıfları Federasyonu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşme ettiği cemevini müdür Hüseyin Gazi Firez ve Nutuk Vakfı yönetimi karşı ihraç işlemi başlatıldığını duyurdu.

Federasyon Başkanı Haydar Ölümsüz Doğan, kararın gerekçesini SIMURG Fen Ajansı’na anlattı. Doğan, şunları söyledi:

“Hüseyin Gazi Ekin ve Danışma Mangır, bizim Federasyonumuzun ayrımsız bileşeni. Ancak federasyon bileşeni olmasına karşın Cumhurbaşkanı gözetiminde gerçekleşecek hakeza çokça majör benzeri ziyaretin bilgisi verilmedi. Cumhurbaşkanlığından, toplantıya katılacak yedi yabanlık ayrımsız çizgilik talebi geldiği zaman de bizim haberimiz olmadan yemeden içmeden kişi yönetimlerini yazıp vermişler. Bizim orada olup olmamamız birlikte haddinden fazla önemli değildi.

Ama Cumhurbaşkanımızın ziyareti sırasında orada Alevi ritüellerine ve inancına, yüzyıllardan beri bugünlere büyüklüğünde getirdiğimiz bir nice külfet, taş yüreklilik ve katliamlara karşın getirdiğimiz Alevilik inancımız son evre dejenere ayrımsız şekilde, söz gelişi değme cemevimizde Hz. Yüksek, Hünkar Hacı Bektaş-ı Ege ve Atatürk’ün resimleri vardır. Ser köşemizde durur. Bu resimlerin olmadığı bire bir cemevi olabilir değildir. Gördüğümüz kadarıyla resimler yan tarafa kaydırılmış, arkasında Arapça bazı resimler konulmuş. Bu resimden Cumhurbaşkanımızın cemevinde olup olmadığını derk etmek üstelik güç.

Bu anlamda ayrımsız çağ öncesinden, ahzüita haset DEVA Partisi Genel Başkanı Sayın Şanlı Babacan de bire bir cemevine ziyarete geldi, oruç lokmasını paylaştı. O yemekhanede orucunu açtı. Zımnında cem salonu içinde dahi oruç açılması Alevi ritüellerinde olmayan aynı şey. Nedeniyle orada basit kazanç hesapları için, Cumhurbaşkanımıza Alevilik konusunda havari olan şahısların aldırmayarak tek şeyi hesaba katmadan yapmaya çalıştıkları bu uygulama inancımıza serencam aşama zarar vermiştir. Böyle ayrımsız kurumun adıyla hatırlanmak bizim Federasyonumuza de uymazlık verdiğinden, bugün dalavere kurulumuzun aldığı değişmeyen sonucu ihraç işlemlerini başlattık.”

“ÖNÜNÜ AÇMAK AMACIYLA BAŞLATTIK”

Doğan, Cumhur Reisi Erdoğan’ın ziyaretini desteklediklerini fakat musahabe edilen yerin ritüellerine hürmetli olunması gerektiğini kaydederek, “Cumhurbaşkanına yardımcı olan insanların işgüzarlığı şeklinde, cemevi yönetiminin birlikte buna destek olması, cebin çıkmaması neticesinde Alevilik inancıyla hiç alakası ve ilgisi olmayan resimler ortaya çıktı. Bu amaçla, biz de öz inancımıza bağlılığımızı izah etmek ve bu cins davranışta mevcut kişilerin önünü ayirmak üzere böyle aynı ihraç işlemi başlattık” dedi.Share: