Balıkçı Kenan Balcı: “Bu sene fiyatlar düşecek vatandaşları dörtte tıpkı fiyatına balık kayıt”

Denizlerde av yasağının kalkmasına kısa aynı müddet kaldığında balıkçılar, yeni sezona hazırlanıyor. Beylikdüzü’nde kâin Balıkçı Kenan Balcı, özellikle hamsi, sivri ve ateş balığı’nın eli nimetli bereketli çıkmasını beklediklerini anlatım ederek, “Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte bire bir fiyatına balık araç. İnşallah sata sata yorulacağız” dedi.

1 Ilkgüz fiktif ile denizlerde avlanma yasağının kalkmasına basit günler kala balıkçıklar bakir zaman hazırlıklarını muttasıl ayrımsız şekilde sürdürüyor. Balıkçılar, bu mevsim açılışında mübarek verimli sivri, hamsi ve ateş balığı’nın çıkmasını bekliyor. Dört buçuk aylık aranın ardından Beylikdüzü’nde kâin Balıkçı Kenan Balcı, kullanılmamış sezona amade olduklarını ve denizlerdeki araştırmalarına bakarak bu yıl pelit, ateş balığı ve hamsinin artık olacağına belirtti.

“Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte ayrımsız fiyatına balık eşya”

Vira Besmele demeye amade olduklarını belirten Balıkçı Kenan Balcı, ” Türkiye’deki balıkçılarımız dört gözle 1 Eylül tarihini bekliyor. Dört buçuk kamer aradan sonraları ‘Arasız Besmele’ diyecekler ve balıkları avlamaya başlayacaklar. Eksik yüzyıllık tecrübelerime binaen bu sene kar yağışı ve yağmurlar yolları kesti ve ovalardaki bilcümle kurtçukları yani yemleri denize sürükledi. Kış güzelce geçti bu yüzden çok ümitliyiz. İlk başlarda pelit haddinden fazla çıkıyor. Marmara, Karadeniz, İğneada gibi yerlerde oltamızı saldığımızda palamut çıkıyor. O yüzden palamuttan çokça ümitliyiz. Fiyatlar düşecek ve halkımız inşallah Kars’tan Edirne’ye dörtte ayrımsız fiyatına balık şart” dedi.

“İnşallah bu sene sata sata yorulacağız”

Vatandaşların birkaç balık tükettiğini söyleyerek konuşmasını sürdüren Balcı, “Halkımız balığı bir iki yiyor. Tek yemeyenler birlikte 200 gram balık yesinler. Balık ve bahir haddinden fazla koskocaman. Halkımız mal kazanmanın peşinde ama deniz hangi büyüklüğünde mukaddes benzeri husus. Oltanı atıyorsun ve 5 kilo balık tutuyorsun 200 lira mal kazanıyorsun. Marmara ve Karadeniz Türk halkına bir armağandır. Bütün balıklara doyacağız. Hamsi, istavrit kadar denizin değme tarafında ve lep şeritlerinde balıklar gözüküyor. İnşallah sata sata yorulacağız” dedi. – İSTANBUL

Share: