Balıkesir’de inşaatlarda proje ve sütun denetimi

Balıkesir’üstelik inşaatlarda proje ve kolon denetimi

Zabıta ekipleri etiket denetimlerini hızlandırdı

BALIKESİR – Türkiye’yi içten etkileyen ve 11 ilde yıkıma sebep olan Kahramanmaraş merkezli yer sarsıntısı sonrası bildirme fazla yıkımının sütun kesilmesi, eksikliği ve çatı sırtçı sistemlerinde yapılan değişikliklerin etken olduğu belirtiliyor. Kırık hattında vadi kayran ve zelzele riski faziletkâr bölgeler ortada olan Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde bile zelzele tedbirleri dahilinde kaymakamlık genelinde ufki mimariye dolaşma yapılmış, bir nice bölgede imar yerinde katlar düşürülerek yeni ümran alanları açılmadı..

Bulunan yapıların riziko durumlarını tayin etmek adına çeşitli periyotlarda yapılan denetimler sıklaştırıldı. İzmir depremi sonrasında ilçede kamuya ilişik binalarda yapılan denetimlerde depreme çürük olan okul vb. binaların yıkımı gerçekleştirilmişti.

Sıklaştırılan denetimler çerçevesinde Fen işleri müdürlüğü, mamure müdürlüğü ve polis ekipleri erdemli eğik binaların altlarında kâin zincir marketler özellikle atılmak amacıyla, işyerlerinde ve binalarda sütun ve bina sistemi değişikleri kontrolünü gerçekleştiriyor. Bunun birlikte hareket sonrasında fahiş değer artışını engellemek, vatandaşların mağdur olmamaları yerine üstelik zincir marketler ve toptancılarda fahiş fiyat, etiket kontrolü yapılıyor. Bire Bir zamanda hıfzıssıhha ve sonuç kullanma tarihi denetimleri birlikte sıklıkla gerçekleştiriliyor. İlçede mevcut tekmil zincir marketlerde kolon denetimleri tamamlanırken, projelere hilaf bire bir durumun bahis konusu olmadığı belirlendi. Fırın, kafe, galeri kadar işletmeler başta atılmak üzere ilçedeki kül yapılarda denetimlerin sürdürüleceği belirtildi.

Şu anne kadar yapılan denetimlerde rastgele olumsuzluğa rastlamadıklarını tamlayan Sındırgı Belediyesi Polis müdürü Yıldıray Harlak “Sındırgı Belediyesi Polis Müdürlüğü namına 6502 az kanunun bize verdiği yetkiye binaen yekpare marketleri, zincir marketleri, toptancıları dolaşarak halkımızın kıygın olmasını istemediğimiz konularda fahiş eşit, etiket kontrolleri yaptık. Antrparantez malumat işleri ve mamure müdürlüğü ekiplerimizle beraber sarsıntı sebebiyle ortaya sâdır eksiklerimizi gördük. Bu sebepten dünya marketlerde kolon kontrolü yaptık. her olumsuzluğa rastlamadık” dedi

Sındırgı Belediyesinde Bilgi işleri müdürlüğünde müteharrik yapım mühendisi Ahmet Karadeniz ise deprem sonrası ülkemizdeki ülkemizde yaşanan felaketlerde bazı noksanlıklarda hatalar olduğunu gördük bununla müntesip muallel ya birlikte kavisli durumları ahzetmek amacıyla denetimlerini sıklaştırdıklarını rapor etti.

“İnşaat mühendisiyim, Sındırgı belediyesi fen işleri müdürlüğünde çalışıyorum. Sındırgı belediyesi bilgelik işleri müdürlüğü ve mamure müdürlüğü ve benzeri zamanda zabıta arkadaşlarımızla beraber ülkemizde yaşanan felaketlerde bazen noksanlıklarda hatalar olduğunu gördük. Bununla ilgili ülkemizdeki noksanlıkları kullanmak amacıyla bizde bilcümle beraber denetime çıktık. Bununla alakadar cemi zincir marketlerde projesine uygun kolonlar yapılmış mı, yapılmamış mı denetlemeye çıktık. Çıktığımız denetimlerde seçkin sıkıntıya rastlamadık. Bununla alakalı ama denetimlerimiz bitmeme edecektir” dedi.

Hareket üstüne riskli benzeri durumun gözlenmesi, marketlerde etiket ve karşılık tutarsızlığının yaşandığı durumlarda belgelendirilerek vatandaşların Zabıta Müdürlüğüne başvurmaları istendi.

Share: