Balıkesir’in içme suyu kaynağı İkizcetepeler Barajı’nda su seviyesi yüzdelik 23 ölçüldü

Balıkesir’birlikte şita mevsiminde yağan karların erimesine rağmen diyar merkezinin içme suyu ihtiyacının karşılandığı İkizcetepeler Barajı’ndaki su düzeyi yüzde 23 ölçüldü.

Altıeylül ilçesi sınırları içindeki baraj, Kille Çayı üstünde, sulama, içme suyu ve taşkınları geciktirmek üzere 1986-1991 yıllarında mensur edildi.

Yıllık 157 milyon metreküp akarsu kapasiteli baraj, akıbet dönemdeki mevsimlik kuraklıktan kontra etkilendi.

Seviyesi yüzde 23 olan barajın bulunduğu bölgede geçmiş yıllarda su altında küsurat çarkıt Balıkesir- İzmir yağız yolu görünür arkaç geldi.

Sındırgı ilçesinde tarımsal sulamada geçer Çaygören Barajı’nın akarsu seviyesinin de yüzdelik 20 olduğu öğrenildi.

BASKİ Umumi Müdürü Günal ve Sındırgı Belediye Başkanı Tehlikeli’tan tasarruf çağrısı

Balıkesir Su ve Şebeke İdaresi (BASKİ) Genel Müdürü İzzet Günal, AA muhabirine, beklenen yağışların düşmemesi nedeniyle susuzluk riskinin tetiklendiğini söyledi.

Son yağışların kısmen ulama sağladığını fakat riskin sürdüğünü belirten Günal, “Neye erbap olduğumuz değil suyumuza zahir topluluk çıktığımız haddinden fazla önemlidir. Heybet Su İşleri, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve BASKİ Umumi Müdürlüğü olarak bu konuda duygunluk gösteriyor, su kaynaklarını elan canlı ve artağan kaplamak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Vatandaşlarımızdan dahi suyumuzu tasarruflu kullanmaları üzere bire bir hassasiyette ve farkındalıkta olmalarını bekliyoruz.” diye konuştu.

Sındırgı Şehremini Ekrem Yoğun ise Çaygören Barajı’nın son yılların en kurak mevsimini geçirdiğini dile getirdi.

İlçe halkının akarsu tüketiminde dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayan Vahim, “Yoksa daha büyük sıkıntılara gireriz. Hele vahşi sulama sisteminden vazgeçilmeli, çok akarsu isteyen soylu erki ocakçı bağan üretimden ırak durulmalı.” dedi.

İlçeye ilişkin Pürsünler Mahallesi’nin muhtarı Mustafa Tekel bile çiftçilerin sulamayı henüz tetik yapmaları gerektiğini söyledi.

Tekel, barajdaki su seviyesinin çokça düşük olduğunu anlatarak, “Şu anki akarsu, balıkların yaşamasına yetecek büyüklüğünde. İnşallah yağmurlar yağar, vatandaşlarımız de kâin suyu henüz tetik kullanır.” ifadesini kullandı.

Share: