Çankırılılar, Yaren Gecesi’nde buluştu

Esenler Belediyesi, temeli cömertlik müessesesine raci ve Çankırı’nın sosyo-kültürel yapısına taraf veren Yarenlik geleneğini “Yaren Gecesi” ile Esenler’e taşıdı. TBMM SELIM Tümen Kol Başkanvekili ve Çankırı Saylav Muhammet Güvenli Akbaşoğlu, Esenler Şehremini Mehmet Tevfik Göksu ile Çankırılıların katıldığı programda, sodyum klorür ve keşkek ikram edildi.

Türkiye’nin kültürel zenginliğini ve lokal çeşitliliğini ortaya koyan etkinlikleri meraklılarıyla buluşturan Esenler Belediyesi, bu defa Yaren Gecesi’ne ocak sahipliği yaptı. Esenler Belediyesi ve Esenler Çankırılılar Derneği teşrikimesai ile düzenlene programa, TBMM SELIM Tümen Ekip Başkanvekili ve Çankırı Mebus Muhammet Emin Akbaşoğlu, Esenler Belediye Reisi Mehmet Tevfik Göksu, DOĞRU Öğür Sultangazi İlçe Başkanı Süleyman Yiğitoğlu, Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Görgülü, Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber ve sayıda yurttaş katıldı. Ahilik geleneğinin bire bir parçası adına günümüze büyüklüğünde geçerli Yaren Gecesi, Esenler’deki Çankırılıları tıpkı araya getirdi. Katılımcılara sodyum klorür ve keşkeğin izzetüikram edildiği programda Türk Halk Müziği sanatçısı Sami Yalçın, seslendirdiği lokal eserlerle programa kalite kattı.

Çankırı’nın milli mücadele yıllarından itibaren koskocaman tıpkı fonksiyonu olduğunu söyleyen TBMM YANLIŞSIZ Parti Grup Başkanvekili ve Çankırı Saylav Muhammed Emin Akbaşoğlu, “Milli mücadelede Kastamonu ve Ankara beyninde bir kilit taşı kendisine aynı ‘İstiklal Yolu’ adına tarihe geçmiştir. Milli mücadeleyle bu arada özgür devletimizin kurulmasında koca ve cebe sevkiyatı anlamında bu nöbet ‘İstiklal Yolu’ namına tarihe tescil edilmiştir. 15 Orak Ayı arsıulusal darbe ve karışma girişimi esnasında Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Haydi meydanlara!’ davetine icabet fail hep milletimizle beraber, Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım satma da 15 Orak Ayı’dahi milletin başına bomba yağdıran uçakların kalktığı Ankara Mürted’deki havalimanı pistinin fonksiyonsuz hale vürut talimatını birlikte Çankırı Ilgaz’de iken vermiştir. Dolayısıyla Çankırımız, hem birinci İstiklal mücadelesinde hem da ikinci İstiklal mücadelemiz olan 15 Orak Ayı’un karargahı olmuştur. Bu vesileyle yürekli Çankırılı hemşehrilerimizi dostça, hürmetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

“Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır”

Esenler Şehremini Mehmet Tevfik Göksu ise, “Zaman Yaren Gecesi vesilesiyle Çankırı’dan buraya teşrif fail kardeşlerimize üstelik alelhusus oflaz geldiniz diyorum. Yarenlik nedir diye niteleyerek ayrımsız soru sorsak belki siz yarenliğin tarihi art planını noksan saat bize anlatırsınız. Yarenlik nedir dediğimizde bir iki sonraları izleyeceğimiz ve dinleyeceğimiz ritüellerle ait bize çok özdek söyleyebilirsiniz. O kültürün içerisinde büyüdüyseniz özgür surette o kültürün içinizdeki yansımalarını de dışa vurursunuz. Tığ yarenliği kitaplardan okuyan biz yarenliği seyrederek öğrenen insanlar üzere Yarenlik nedir diye sorarsanız biz bunu iki kelimeyle tarif ederiz: Ülfet ve beraberlik. İnsanlık tarihinde iki kıta dostluğun zirvesi vardır: Öleceğini bile bile Hz. Peygamber’in (s.a.v.) yatağına yatan Hz. Mürtefi. O dostluğun zirvesinde, diğeri üstelik efendimize yılan dokunmasın diye niteleyerek ayağıyla deliği kapatan in arkadaşı, Kaş-i Gar dediğimiz Hz. Ebubekir. İnsanlık tarihinde dostluğun zirvesi bu iki isimle anlatılır. İşte biz, temas birimiz bu hukuk zirvesini varagelmek ve bunu keyiflendirmek ve derk etmek üzere değme birimiz durduğumuz içtima neresi olduğuna bakıp gideceğimiz kavuşum neresi olduğunu bilmemiz gerekiyor. Yarenlik elden Çankırı’nın Kastamonu’nun değil bu bölgenin kültürüdür. Bu toprakların ruhunda yarenlik vardır” diye konuştu.

“Belediyemizin destekleri çok nadir”

Esenler Çankırılılar Derneği Başkanı Osman Kelber da yaptığı konuşmada, “Esenler’dahi Çankırı sevdamızı yaşamaya ve yaşatmaya bitmeme ediyoruz. Esenler Çankırılılar Derneği olarak hemşehrilerimizin gür gününde, kötü gününde yanlarında olmaya hız ediyoruz. Maddesel ve manevi yönden hemşehrilerimizin yanında oluyoruz. Esenler Belediyemizin ve sayın şehremaneti başkanımızın Sivil Cemiyet Kuruluşlarıyla olan destekleri ve gayretleri tartışmasız bizler amacıyla çokça kıymetlidir. Belediyemizin destekleriyle hemşehrilerimizi firez gezileriyle buluşturduk. Ramazan aylarında ihtiyaç sahibi ailelerin yanlarında bulunduk. Esenler Çankırılılar Topluluk yönetimi adına bizlerden desteklerini esirgemeyen şehremaneti başkanımız Sayın Mehmet Tevfik Göksu’evet politik büyüklerimize haddinden fazla teşekkürname ederim” dedi.

“Genişlik şişman kimsesizlik köksüzlüktür”

Çankırı Dernekler Federasyonu Zeynettin Aydın ise, “Çankırı’dan Cömert Yaren ekibi buraya geldi. Ayrımsız kere elan uray başkanımıza ve Çankırılı hemşehrilerimize teşekkürname ediyorum. 450-500 kilometre alarga gelerek kültürümüzü, ananemizi burada yaşatmak amacıyla mevrut temel ağalarımıza, yaren ağalarımıza, çavuşumuza ve sazendelerimize haddinden fazla teşekkürname ediyoruz. Yahya Kemal diyor evet ‘Sunu balaban yalnızlık köksüzlüktür’ diye. Ecdada yağmur olsun kim bize yaren kültürünü bıraktı. Yaren kültürünü gitmek, onların varlığını ve birliğini fark etmek, dostluğun, kardeşliğin, muhabbetin ne olduğunu biz o meclislerde öğrendik. O meclislerde samimiyeti, ihlası öğrendik” diye konuştu. – İSTANBUL

Share: