Prof. Dr. Ahmet Bilgili: “Giresun’un cenup ilçeleri hareket riski altında”

Prof. Dr. Ahmet Apaydın: ” Giresun’un cenup ilçeleri yer sarsıntısı riski altında”

GİRESUN – Kahramanmaraş’ta 7,7 ve 7,6 şiddetinde meydana gelen depremlerin peşi sıra Giresun Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Ahmet Bilgili ve Doç Dr. Muazzez Kömürlü Giresun’un sarsıntı risk durumuyla ait açıklamalarda bulundu.

Giresun’un akıbet meydana gelen zelzele kırık hattına uzak aynı iskân yeri olmasına rağmen, dayanak, çatı stoku ve hele güney kesiminde mütezayit ilçelerin Şimal Rum Fayına yakınlığı itibarıyla tıpkısı risk durumundan bayram fail Giresun Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bilgili, aletsel dönemdeki kayıtlara göre iri zelzele üreten, depreme maruz artmış tıpkı site olmasa üstelik cenup ilçeleri dikkate alındığında sarsıntı riski altında olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Ahmet Apaydın yaptığı açıklamada, “Giresun depremin merkez üssü olan Kahramanmaraş’a kuşbakışı 500 kilometre mesafede bulunuyor. Bu depremi oluşturan Şarki Rum fayı, Bingöl Karlıova’bile Kuzey Rum fayı ile yani Giresun’a mümasil olan fay ile birleşiyor. Bu fay sistemi Giresun’un güneyinde bulunan Alucra, Çamoluk, Şebinkarahisar ilçelerine kuşbakışı kısaca 30 kilometre mesafededir. Nedeniyle Giresun’un güneyindeki ilçelerin il merkezine kıyasla daha riskli olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Giresun’un bina stoku iki değişik dayanak üzerinde

Giresun kent merkezinin iki değişik istinatgâh üzerine yerleştiğini bile belirten Prof. Dr. Bilgili, “Giresun’un şahsiyet yoğunluğuna ehil diyar merkezini ele takanak olursak Giresun merkezinde yamaçlara dayanan tıpkı iskân saraka konusuyken, hem doğusunda hem birlikte batısında riskli destek yerine gördüğümüz alüvyon tıpkısı bucak şeridimiz var. Bu düz doğuda Aksu Vadisi’nden başlayıp Gemiler Çekeği mevkiine kadar batıda ise, Kumyalı bölgesinden Güre mevkiine büyüklüğünde uzanmaktadır. Buralar takkadak hareket yönüyle değil, transfer gücü cılız zeminlerdir. Şehirleşmenin olduğu yamaçlar ise elan tehlikesiz dayanak olarak görülmektedir. Ancak buraların da kendine özgü domestik nakil gücü ve heyelan kadar riskleri bulunmaktadır. Giresun yamaçlarda kayalar, sahillerde ise, alüvyon tevessül etmek için iki ayrımlı dayanç üstüne oturan bina stokuna eş. Giresun’üstelik farklı Karadeniz şehirleri kabilinden sakat ve yıpranmamış bina stoku bulunmaktadır. Giresun kullanılmamış yapılaşma alanlarıyla sıkışmakta ve bir zamanda yükselmektedir. Kullanılmamış yapılar henüz emin olanaklı fakat kentte 1999 öncesi yapılan yapı stoku birlikte bulunmaktadır. Nedeniyle Giresun katışık tıpkısı yapı stokuna sahiptir” diye niteleyerek konuştu.

Ev alırken ilgi edilecek hususlar önemli

Yapılaşmada ve ev alırken özen edilmesi gereken hususlar hakkında hikmet veren Geoteknik Ana Bili Dalı Başkanı Doç. Dr. Ermiş Kömürlü ise “Umumi olarak baktığımızda binaların da ayrımsız ömrü var. Sakat binaların ömürlerinin dolması ve yıpranmamış sarsıntı yönetmeliklerine göre yapılmamasından ufuk çokça mukavemetli olmalarını beklemiyoruz. Depreme tedarikli olunması açısından dahi bu binaların kontrolleri gerekiyor. İnsanlar ev alırken, binanın yaşına, yapılan tadilatlara, dayanak durumuna özen etmeleri gerekiyor. Alelhusus üstelik tadilatlar uzmanlara danışmadan yapılmamalıdır. Giresun özeline bakacak olursak, ön ve yer zeminler mevcut. Alelhusus düzlükler alüvyon zeminlerden oluşuyor. Buraların sarsıntı esnasında sıvılaşabileceği anlamına geliyor. Aldatılma sistemi uygulansa da, suyun içerisinde kazığın ömrü ayrıntılı olmamaktadır. Zımnında şehirleşme akva medar üstünde yapılaşarak gerçekleşmelidir” şeklinde konuştu.

Share: