CHP Sözcüsü Öztrak, MYK toplantısına ilgilendiren izah yaptı Açıklaması

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı ve Öğür Sözcüsü Üstün Öztrak, cemaziyelevvel altı aykırılık partisinin aynı araya geldiği Liderler Buluşması’nı hatırlatarak, “Evvel hele henüz akva şekilde altı çizildiği kadar, milletimiz emin olsun kuma cumhurbaşkanı adayımız altılı ganyan masada belirlenecektir.” dedi.

CHP Format Yönetim Kurulu (MYK), Umumi Başkan Eksiksizlik Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantı bitmeme ederken açıklamalarda bulunan Öztrak, hafta sonu Gaziantep ve Mardin Derik’te yaşanan gidiş geliş kazalarında yaşamını yitirenlere yağmur, ailelerine mir sağlığı diledi.

Mardin Derik’te yaşanan kazalardaki tırların tıpkı firmaya ilişkin olduğunun söylendiğini ifade fail Öztrak, bunun dahi aksiyon ve kurgu güvenliği üzerine ödünleme verildiği kuşkularını artırdığını kaydetti. Öztrak, kazaların ciddiyetle soruşturulmasını ve sorumluları hakkında genişlik dokunaklı cezaların verilmesini beklediklerini dile getirdi.

Hükümetin dış politika yönetimini eleştiren Öztrak, dış politikanın milli olma vasfını yitirdiğini savundu.

Suriye krizinin başından itibaren, diyalog ve müzakereden yana olduklarını ifade eden Öztrak, Suriye ile güzel tarihi geçmişin olduğunu ve 850 kilometrelik kişmiri sınırı bulunduğunu söyledi.

İktidar olmaları halinde aut politikanın baştan partiler üstü olacağını dile getiren Öztrak, partinin değil, milletin ve devletin yüksek menfaatlerinin gözetileceğini kaydetti.

“Serbest çevre ekonomisinin çanına duman tıkıyorlar”

Hükümetin ekonomi politikasını de eleştiren Öztrak, haziran tarımsal girdi fiyatlarının açıklandığını hatırlatarak, “Serencam ayrımsız yılda, zirai girdilerin maliyeti yüzde 135 arttı. O üstelik TÜİK’in makyajlı rakamlarıyla. Serencam ayrımsız yılda üretimde geçer girdilerden mazotun fiyatı yüzdelik 228, gübrenin fiyatı yüzde 234, ilacın fiyatı yüzde 101 arttı.” dedi.

Yüksek Öztrak, arık üzümde 27 lira fiyat açıkladığını, bu fiyatın, çiftçinin bu yıl emeğinin karşılığını alması, gelecek yıl bile tarlasını yeniden ekebilmesi amacıyla yeterli olmadığını savundu.

Hükümetin enflasyonla savaşım etmediğini öne süren Öztrak, “Ekincilik Yüreklilik Kooperatifi marketlerinde göstermelik 20-30 kuruşluk indirimlerle milletin gözünü boyamaya çalışıyorlar. Ama milletimiz çıktı algıya değil, değer etiketlerine bakıyor.” diye konuştu.

CHP Sözcüsü Öztrak, şöyle bitmeme etti:

“Sonuç beş altı günde aldıkları kararlar, benzeri yandan faizi indirirmiş üzere yapıyorlar, Kalıp Bankası’nın safiha faizini düşürüyorlar. Ama gayrı tarafta ülkenin, çiftçinin, esnafın borçlanma faizi düşmüyor. Aksine elan üstelik artıyor. Türkiye’nin riziko primi sıçrıyor. Bugün bakımından ülkemizin risk primi yeniden 800 puanın üzerini gördü. Dış finansman ulaşmak değme devir daha da zorlaşıyor.

Bakıyorlar bankalar bu işten haddinden fazla kar edecek, bankaların açacağı krediye hem tutar, hem dahi ürem sınırı getiriyorlar. ‘Bankalara haddinden fazla güven vermeyin.’ Verecekseniz bile faizde yüzdelik 30’u geçmeyin.’ diyorlar. Bu faizi geçerseniz bana üstelik baç vereceksin, hazineyi ucuza fonlayacaksın.’ diyorlar. Azade ortalık ekonomisinin çanına mal tıkıyorlar.”

Bir puanlık resim faizi indirimiyle bankaların mudiye ödeyeceği Düzey Korumalı Yatırım faizinin hor çekildiğini ama döviz kurunun uçmaya, paranın pul olmaya devam ettiğini savunan Öztrak, “Sonuçta bankanın maliyeti düşüyor ama devletin ödeyeceği faiz ve düzem garantisi artıyor. Bankaların karları, mevduat toplama faizleri düştüğü için artıyor. Amma milletimiz hayat pahalılığı altında ezilmeye bitmeme ediyor.” dedi.

“Süreç aksamadan işliyor, işlemeye devam edecek”

Öztrak, açıklamasının ardından matbuat mensuplarının sorularını yanıtladı.

Altı muhalefet partisinin reisicumhur adayı konusunu saftirik altılı masa toplantısında ele alıp almadığı sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

“Sürecin şüphesiz işleyeceğini baştan beri altı fırka da açıklıyor. Seçim kararı alınsın, şayet insan haddinden fazla iptila ediliyorsa ismin o antlaşma açıklanacağı yüz kere söylendi. Süreç gayet güzel işleyecek. Intihap öncesi seçim dönemi, seçme haset, intihap sonrası tüm süreçlerde geri birlikte sefer dolaşma kararı çıkmıştır. Hiç kimesne alçalma etmesin. Gelişigüzel şey eskiden ve zemininde yapılacaktır. Elan geçmiş üstlenme edildiği kadar. Bundan ahir derinti 2 Ekim’da saat 14.00’te, Umumi Merkezimizde yapılacak. Süreç aksamadan işliyor, işlemeye devam edecek.”

Ankara Büyükşehir Şehremini Mansur Tehlikeli’ın cumhurbaşkanı adayı olması üzerine yapılan meşruhat olduğu hatırlatılarak, değerlendirmesi sorulan Öztrak, “Sayın Vahim, Ankaralılar aracılığıyla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı’mız namına seçilmiştir. Tam büyükşehir uray başkanlarımız gibi üstün hizmetler vermektedir. Mazi hele elan sağlam şekilde altı çizildiği kabil, milletimiz sakıncasız olsun kuma reisicumhur adayımız altılı masada belirlenecektir. Hem Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Reisicumhur hem üstelik herkesin cumhurbaşkanı olacak.” şeklinde konuştu.

“CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, ‘S-400’leri kime karşı kullanacaksınız?’ sözlerine tepkiler geldi. Tepkileri zahir yorumlarsınız?” sorusu üzerine birlikte Yüksek Öztrak, şunları kaydetti:

“S400’ler makbuz amma benzeri kalem aktive edilmedi. Dünyanın arz fiyatlı hurdası halinde yatıyor. Yetmiyor konusunda yenilerini alıyoruz. Ben buradan soruyorum, Türkiye, İdlib’birlikte askerlerimizin korunması amacıyla hava savunmasına gerekseme duyduğunda bu S-400’ler neredeydi? 34 askerimiz orada martir oldu. O antlaşma bu S-400’ler alınmıştı. Ama askerimize gelgel koruması sağlayamadık. Bizim, ‘Siz bunu kime karşı bürümek üzere aldınız’ diye niteleyerek tetkik etmek birlikte hakkımızdır.”

CHP Sözcüsü Yüksek Öztrak, “İçişleri Bakanlığı, DERMAN ve Galebe Partisi arasında sığınmacı seçmen tartışması yaşanıyor. Değerlendirmeniz nedir?” sorusuna, “Bu konu bizim de yakından izlem ettiğimiz bir konudur. Ama kimsenin endişesi olmasın. Biz sandıklara cemaat çıkmaya kararlıyız. Müntehip listelerini tek yegâne inceleyeceğiz. Hep gelişmeleri strateji ediyoruz. Icabında Türkiye’nin temas durumunda bundan geçmiş son seçimde olduğu kabil düşünce çuvallarının birlikte üstünde yatarız.” yanıtını verdi.Share: