Chp, TBMM’nin Metal Ticaretini Araştırması İçin Takrir Verdi. Ege Ağbaba: “Esrar Ticaretinin Politik Sorumluları Araştırılsın”

CHP, Türkiye’deki esrar ticaretinin araştırılması için TBMM Başkanlığı’na Sedir Araştırma Önergesi verdi. CHP Umumi Komutan Yardımcısı Veli Ağbaba’nın hazırladığı araştırı önergesinde; “Türkiye’dahi akıbet yıllarda artan ‘metal ticareti’ ile ilişkin, uyuşturucunun Türkiye’ye pekâlâ ve kimler tarafından getirildiği, Türkiye’nin uyuşturucunun lojistik merkezi olmasında ne siyasilerin sorumluluğu olduğu, kimlerin kusuru bulunduğu, uyuşturucunun çokça henüz çok fert yakmadan ne yollarla tılsım alınacağı konularının incelenmesi” istendi.

CHP, Türkiye’deki maden ticaretinin cümle yönleri ile araştırılması üzere TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırı Önergesi verdi. CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Malatya Mebus Veli Ağbaba’nın hazırladığı önergede şu değerlendirmeler yapıldı:

“Türkiye 10 milyona andıran maden bağımlısı sayısı ile Avrupa ve dünyada nüfusa bakarak bildirme aşkın eroin kullanılan ülkeler beyninde düz almaktadır. Dünya genelinde metal kullanımı oranı düşerken, Türkiye’üstelik uyuşturucu tasarruf oranı yıllara göre artım göstermektedir. CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, 31 Teşrinievvel 2022’da tıpkısı videoteyp yayınlayarak Türkiye’dahi aynı metamfetamin salgını olduğunu ve Saray düzeninin bu salgını beslediğini belirtmiştir. Metamfetamin; bireyin dirim bilimsel, ruhsal ve içtimai yaşamında oluşturduğu yıkmacı etkileri zımnında millî ve uluslararası alanda arama altına alınmış, yasa dışı sentetik/ kimyasal aynı uyuşturucu yön adına belirtilmektedir. Itimat Umumi Müdürlüğü Uyuşturucu Suçlarla Savaşım Dairesi’nin Ağustos 2022’üstelik yayımladığı “Metamfetamin Türkiye’de ve Dünyada Kullanımı” antetli raporu Türkiye’üstelik metamfetamin yakalama miktarlarına dair kebir bilgileri aktarmaktadır. Uyuşturucu Suçlarla Savaş Kat Başkanlığı’nın yayımladığı “Metamfetamin Yakalama İstatistikleri” raporuna bakarak 2021’dahi Türkiye’dahi 57 bin 897 fenomen gerçekleşmiş, bu olaylarda 80 bin 112 aynasız düçar, 5 bin 528 kilogram metamfetamin ele geçirilmiştir.

“TÜRKİYE’NİN ARTIK 81 İLİNDE MADEN KULLANILIYOR”

2016-2021 yılları ortada Türkiye’dahi seçme sabık yıl metamfetamin yakalama miktarlarında artma yaşandığı görülmektedir. Hele 2020’birlikte aynı esbak yıla bakarak 4 intaç artışın yaşandığını soldurmak olanaklı. 2022 yılının takkadak önce yedi ayında tanıdık metamfetamin yakalama miktarı ise 8 bin 600 kilograma kazanmış.  Rapora göre 2015 yılında yalnızca 54 ilde yakalanan metamfetamin maddesi 2020 ve 2021 yıllarında 81 ilde bile görülmüş. Acun ve Avrupa’da üstelik yıllara bakarak değişik oranlarda olsa bile metamfetamin yakalama miktarlarının daima yükseldiği görülmektedir.

“MIZRAP KAYNAKLI ÖLÜMLER YÜZDE 400 ARTTI”

Türkiye’üstelik esrar kaynaklı ölümlerin sunma yüksek görüldüğü yıl 2017 olmuştur. 941 kişinin hayatını kaybettiği 2017’de kişilerde metamfetamin görülme oranı yüzde 7,8 iken, 270 ölümün meydana geldiği 2021 yılında bu çap yüzdelik 6,3’e yükselmiştir. 4 almanak artma yüzdelik 400’ü bulmaktadır. Metamfetamin kaynaklı ölümler 2017 yılında binde 3 iken, 2021 yılında yüzde 38,3’e çıkmıştır. Takkadak metamfetamin değil, özge eroin maddeler üstüne bile Türkiye maatteessüf serencam yıllarda bütün Dünya’dahi bildik ülkeler beyninde kayran almaktadır. Avrupa ve Ortadoğu pazarlarına eroin geçişinde Türkiye’nin deli dolu tumturak aldığı belirtilmektedir. Kolombiya polisi, 9 Haziran 2020 tarihinde yaptığı ayrımsız baskında, 4 bin 900 kilo kokain ele geçirdiği, Kolombiya Savunma Bakanının değeri 265 milyon dolar olan kokainin bitme yerinin Türkiye olduğunu açıkladığı, Panama’nın Balboa Limanı’nda 6 Mayıs 2021’üstelik, muz taşıyan kasaların içine gizlenmiş 616 paket maden ele geçirildiği, Panamalı yetkililerin açıklamasına göre eroin gebe konteynerin  Ekvador’un Bolivar Limanı’ndan yola çıktığı, sonuç bitme noktasının Mersin Ağacı Limanı olduğu unutulmamalıdır.

“TÜRKİYE KOKAİNİN LOJİSTİK MERKEZİ OLDU”

Arsıulusal bünye olan ‘Organize Suça Cebin Toptan İnisiyatif’, 2021’dahi yayımladığı ‘Avrupa Kokain Hattı’ raporunda Latin Amerika ve Afrika’dan gelen kokainin palyatif uçakları marifetiyle İstanbul’a, Latin Halkları Amerika’dan mevrut kokainin kargo gemileri yoluyla Kocaeli, İzmir ve Mersin’e geldiği belirtilmektedir. Mürekkep Milel Uyuşturucu ve Cürüm Ofisi’nin “2021 Acun Metal Raporu” verilerine bakarak bile Türkiye, yer fazla kokainin yakalandığı ülke kendisine bir numara sıradayken, en çok eroinin ele geçirildiği üç ülkeden biri konumunda saha almaktadır. Türkiye’de anbean yaygınlaşan özellik bağımlılığı özellikle yoksul kesimleri gözdağı etmektedir. İstanbul Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde itidalli tahsil çağında çocuğu olan ebeveynler beyninde yapılan araştırmada ailelerin yüzdelik 51,8’i yaşadıkları bölgede esrar bağımlılığı sorunu olduğunu belirtmektedir.

“MALATYA’DA ŞEVKET DAİRELERİNDE BİLE METAL YAKALANIYOR”

Metal, yalnız büyükşehirlerde değil, rustik Anadolu şehirlerinde üste ilçelerinde bile genişlik oylumlu sorular beyninde düz almaktadır. Bazen şehirlerde 10-11 yaşlarına kadar gerileyen sentetik eroin kullanımı Malatya’da bir skandal ile gün yüzüne derkenar, Familya ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün karşı uzlaştırıcı ile esrar husus gönderme edildiği itimat aracılığıyla tayin edilmiştir. Malatya mızrap kullanımı ve satışı üstüne gelişigüzel geçen periyot daha dokunaklı tıpkısı noktaya ilerlemekte olup vakit kaybetmeden 1 hafta içerisinde; 29 Ekim 2022 tarihinde Malatya’bile bitirmiş marifetiyle planlı metal operasyonda piyasaya değeri 10 milyon TL’nin üzerinde olan 83 kilogram 287 gram esrar ele geçirilmiş, 2 Son Teşrin 2022 tarihinde ise 3 bin 274 esrar komprime, 31,78 gram metamfetamin, 25,68 gram yaman ele geçirilmiştir.

“MADEN NEDENİYLE SOKAKLARDA SİLAHLI ÇATIŞMALAR ARTTI”

Malatya’dahi metal satışı ve kullanımı değme güzeşte bölüm yaygınlaşmakta, belirtilen sebeple düzenlilik olaylarında üstelik alçak çoğalma görülmektedir. 18 Haziran 2022 tarihinde şehrin göbeğinde meydan düzlük tıpkısı kafede alacak verecek meselesi kendisine yansıtılan ancak perde arkasında uyuşturucunun kayran aldığı silahlı çatışmada 3 sevimli hayatını kaybetmiş, 5 dirilik yaralanmıştır. Malatya’da herhangi bir yıl averaj 350-400 kişinin metal konu satıcılığından tutuklandığı, averaj 2 bin kişiye ise içicilikten iş yapıldığı belirtilmektedir. Zengin aile çocuklarının birlikte Malatya’dahi doktor, hoca, polis güçleri üzere mesleklerden metal bap satıcısı olup tutuklanan kişiler olduğu belirtilmektedir.

“MIZRAP TİCARETİNİN SİYASİ SORUMLULARI ARAŞTIRILSIN”

Türkiye’bile son yıllarda küsurat ‘maden ticareti’ ile ilişik, uyuşturucunun Türkiye’ye pekâlâ ve kimler eliyle getirildiği, Türkiye’nin uyuşturucunun lojistik merkezi olmasında hangi siyasilerin sorumluluğu olduğu, kimlerin kusuru bulunduğu, uyuşturucunun çokça daha fazla birey yakmadan ne yollarla önlem alınacağı konularının incelenmesi üzere Anayasamızın 98. TBMM İç Tüzüğü’nün 104 ve 105. maddeleri layıkıyla meclis araştırma komisyonu kurulmasını bildirme ve irade ederiz.”

Share: